Klon kanadyjski - opis, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie drewna
Klon kanadyjski pochodzi z terenów Ameryki Północnej. Najliczniej zasiedla mieszane lasy liściaste Kanady. Drzewo to jest symbolem długowieczności. W warunkach naturalnych może dożywać nawet do 400 lat. Jego duże liście przebarwiają się na purpurowy kolor, co czyni z nich niebanalną dekorację. Ogromnych rozmiarów okazy cenione są między innymi za twarde i bardzo wytrzymałe drewno, z którego wykonuje się wysokiej jakości podłogi drewniane i różne akcesoria codziennego użytku.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o klonie zwyczajnym.
Klon kanadyjski – opis rośliny
Klon kanadyjski to bardzo wysokie drzewo, które w naturze może osiągać wysokość nawet do 35 m. W Polsce klony nie dorastają do takich rozmiarów. Jednak sadząc je w ogrodzie, trzeba liczyć się z ich sporą docelową wysokością, choć początkowo mogą wyglądać jak niewielki krzew.
Klon amerykański, bo tak inaczej nazywany jest klon kanadyjski, posiada charakterystyczną szarą i popękaną, łuszczącą się korę. Jego ciemnozielone liście są koloru ciemnozielonego, dzięki czemu doskonale odznacza się na tle soczystej zieleni trawników. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o klonach.
Kwiaty klonu przybierają barwę żółtozieloną. Pojawiają się w kwietniu, kiedy na gałązkach dopiero zaczynają rozwijać się liście. Choć są małe i niepozorne, pięknie zdobią drzewo, zwabiając przy tym roje pszczół.
Uprawa i pielęgnacja klonu kanadyjskiego
Uprawa klonu kanadyjskiego najlepiej przebiega na glebach urodzajnych, próchniczych i lekko kwaśnych. Klon lubi też regularne nawadnianie. Doskonale czuje się na stanowiskach słonecznych, toleruje również półcień.
Ponieważ klon amerykański najlepiej czuje się w żyznym podłożu, nie można zapominać o jego regularnym nawożeniu. Najlepiej czynność tę przeprowadzić wczesną wiosną, kiedy roślina zaczyna budzić się do życia. Nawożenie można stosować również latem. Należy jednak pamiętać, aby na przełomie lata i jesieni zaprzestać dokarmiania rośliny, aby tegoroczne przyrosty zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy. Do nawożenia można stosować wieloskładnikowe nawozy mineralne lub organiczne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o klonie palmowym.
Kiedy na etapie sadzenia zapewnimy roślinie odpowiednie podłoże i stanowisko, jego pielęgnacja nie będzie czasochłonna. Klon nie wymaga bowiem regularnego cięcia ani skomplikowanych zabiegów upiększających. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ogrodowych.
Gdzie można zastosować drewno klonu?
Klon kanadyjski jest bardzo ceniony ze względu na wysokiej jakości drewno, które pozyskuje się z tych drzew. Jest ono twarde, wytrzymałe, o równomiernej strukturze. Posiada wysoką klasę ścieralności i przewodnictwa. Dzięki temu podłogi drewniane wykonane z tego surowca są ciepłe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, niezwykle dekoracyjne, a przede wszystkim bardzo zdrowe. Deski wykonane z klonu to przecież naturalny i ekologiczny produkt. A może zainteresuje cię także artykuł o klonie czerwonym?
Jednak klon amerykański to nie tylko materiał na podłogi drewniane. Produkuje się z niego również meble, schody, zabawki, beczki, skrzynie, a nawet akcesoria kuchenne. Ten wysokiej klasy surowiec znalazł zastosowanie nawet przy produkcji instrumentów muzycznych.
Widzimy więc, że klon kanadyjski to nie tylko krzew czy drzewo, które ozdobi każdy ogród, ale także doskonały materiał o szerokim zastosowaniu - klon kanadyjski m.in. świetnie nadaje się na podłogi drewniane. Warto więc otaczać się tą niezwykłą rośliną zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz własnego domu. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł z atlasem drzew liściastych.