Klon kulisty – opis rośliny

Klon kulisty to popularna nazwa, jaką określa się klon globosum. Gatunek ten cechuje się niezbyt dużym wzrostem i stosunkowo wąską (ok. 3-4 metry), kulistą koroną. Warto zaznaczyć, że w sprzyjających warunkach, a więc na glebach urodzajnych może ona dorastać nawet do 6m.

Wiosną na bezlistnych prawie gałązkach pojawiają się drobne, żółte kwiaty, które zwabiają tysiące pszczół. Klon zwyczajny globosum tworzy ogromną ilość dużych, 5 klapowanych, błyszczących liści, które skutecznie zagęszczają koronę. Z nadejściem jesieni liście przebarwiają się na żółtopomarańczowy kolor, co wygląda niezwykle dekoracyjnie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o klonie zwyczajnym.

Ze względu na dużą odporność rośliny na zanieczyszczenia środowiska, klon kulisty jest wykorzystywany do tworzenia zielonych zakątków miejskich. Obsadza się nim alejki, drogi, podjazdy. Stosuje się go również do nasadzeń parkowych i ogrodowych. Długie rzędy klonów o regularnej koronie wyglądają naprawdę efektownie.

Klon globosum – warunki uprawy i pielęgnacja

Klon zwyczajny globosum, podobnie jak klon bordowy nie jest zbyt wymagającym drzewem. Wprawdzie najlepiej rośnie w żyznym i urodzajnym podłożu, ale gorsze ziemie również nie będą przeszkodą do jego prawidłowego wzrostu.

Idealnym stanowiskiem dla klonu kulistego będzie półcień. Nawet w cieniu dobrze sobie poradzi. Nie toleruje natomiast pełnego słońca, które może doprowadzić do poparzenia liści. Z tego względu najlepiej sadzić go tam, gdzie inne drzewa czy duże krzewy ozdobne wytwarzają sporo cienia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o klonie palmowym.

Klon kulisty - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, szczepienie na pniu, porady
Klon kulisty bardzo ciekawie się przebarwia. Ładnie się prezentuje, zwłaszcza jego regularny, kulisty kształt zasługuje na uwagę, a pielęnacja nie jest wymagająca

Klon w odmianie globosum ma ogromną zaletę. Zupełnie nie wymaga cięcia. Jego korona została tak uformowana przez naturę, że samoistnie przybiera regularny i zwarty pokrój. Cięcie ogranicza się tylko do zabiegów pielęgnacyjnych, czyli usunięcia uschniętych czy nadłamanych gałązek.

Klon szczepiony na pniu

Pomimo że klony globosum w naturze rosną jako duże krzewy ozdobne, w naszych ogrodach najczęściej spotykaną formą jest klon szczepiony na pniu. To najbardziej dekoracyjna postać wielu drzewek ozdobnych. Dlatego większość klonów, np. klon bordowy, palmowy, flamingo prowadzone są właśnie w takiej formie. A może zainteresuje cię także artykuł o klonie czerwonym?

Samodzielne szczepienie dla niewprawnego ogrodnika może być nie lada wyzwaniem. Dobór podkładki, metody szczepienia i narzędzi często stanowi ogromny problem dla laika. Dlatego zabieg może zakończyć się niepowodzeniem. Najlepszym rozwiązaniem więc jest zakup zaszczepionego już egzemplarza. Fachowcy zrobią to najlepiej. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł z atlasem drzew liściastych.

Nikt chyba nie ma już wątpliwości, że klon kulisty to doskonały wybór do mniejszych i większych ogrodów. Posadzony jako pojedynczy egzemplarz czy też w szpalerze z pewnością zachwyci przechodniów i naszych gości. Klon kulisty jako drzewa ozdobne liściaste do ogrodu to ciekawy wybór. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ogrodowych.

ikona podziel się Przekaż dalej