Rodzina klonowate - Aceraceae

Rodzina klonowatych to rodzina, do której należy właśnie klon palmowy 'Orange Dream'. Cała rodzina liczy około 120 gatunków, w tym drzewa i krzewy, które między sobą bardzo się różnią. Cechą wspólną tych gatunków jest to, że mają zazwyczaj sezonowe i nakrzyżległe liście, a ich owocami są oskrzydlone orzeszki, czyli tzw. skrzydlaki.

Gatunki roślin tej rodziny mogą być jednopienne lub dwupienne. Jednopienność u roślin oznacza, że ich kwiaty męskie i żeńskie występują na jednym osobniku. Z kolei dwupienność roślin daje nam do zrozumienia to, że kwiaty męskie występują na męskich osobnikach, a żeńskie na żeńskich.

Gatunki z klonowatych rozmnażane są przez wysiew nasion zazwyczaj wcześniej poddanych stratyfikacji. Nasiona roślin zbiera się szybko, ponieważ w szybkim tempie tracą możliwość do kiełkowania. Rozmnażanie przez sadzonki praktykowane jest przy odmianach klona palmowego i japońskiego, ale najczęściej stosowane jest szczepienie na przystawkę boczną i okulizację. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie klonu japońskiego?

Klon palmowy 'Orange Dream' - charakterystyka


Klon palmowy 'Orange Dream' to wolno rosnący krzew liściasty, którego łacińska nazwa to Acer palmatum 'Orange Dream'. Bardzo często możemy się spotkać z nazwą klon palmowy żółty, która również określa tę roślinę. Ten szczepiony klon dorasta do 3-4 m wysokości i charakteryzuje się wzniesionym pokrojem oraz zwartą koroną.

Liście Acer palmatum 'Orange Dream' są średniej wielkości, a ich brzegi są głęboko powycinane. Liście są 7 klapowe, a każda klapa ma jajowaty i ostro zakończony kształt. Wiosną ich kolor jest pomarańczowy, latem przebarwia się na żółto i ma pomarańczowe obrzeżenia, a jesienią wybarwiają się na złocistopomarańczowy kolor. Liście opadają na zimę.

Ciekawe jest to, że klon palmowy żółty nie przebarwia się na zielono i utrzymuje kolor wiosenny o wiele dłużej niż inne odmiany o złotych liściach. Ta odmiana klona palmowego ma bardzo płytki system korzeniowy, przez co musimy zwracać uwagę na to, by pielęgnacja wykonywana była prawidłowo. Dodatkowym udogodnieniem jest również to, że klon ten może być w prowadzony w formie krzewu lub też szczepiony na podkładce. Ważne jest jednak, by podkładka była tego samego gatunku. Sprawdź także ten artykuł o uprawie klonu ozdobnego.

Polecane produkty do przycinania roślin

Acer palmatum 'Orange Dream' - uprawa w Polsce

Podczas sadzenia klona palmowego w odmianie 'Orange Dream' należy zapoznać się z tym, jakie wymagania ma ta roślina i jakich zasad pielęgnacji trzeba przestrzegać, w tym, jak przycinać ten krzew, który może być w formie szczepionej. Zobaczmy więc jak uprawiać w Polsce tę odmianę.

Zacznijmy więc od odpowiednich wymagań. Tutaj musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, aby gleba pod uprawę była dostatecznie wilgotna, żyzna i przepuszczalna. Dobrze jest również, gdy jest ona gliniasta, próchnicza i ma odczyn zasadowy. Stanowiska powinny być osłonięte oraz nasłonecznione lub lekko zacienione. Pamiętajmy jednak, aby w miejscach nasłonecznionych zapewnić bardziej wilgotną glebę, by korzenie, które znajdują się płytko pod ziemią się nie przesuszyły.

Ważne jest, by w trakcie zimy osłaniać młode rośliny agrowłókniną, a warto też ściółkować je. Przez pierwsze 2 lata nie nawozimy tej odmiany, a później można to robić według potrzeb krzewu, dlatego przeprowadza się badania gleby. Jeśli zobaczymy suche plamy na liściach, będzie to oznaką braku potasu.

Klon palmowy 'Orange Dream' jest bardzo atrakcyjnym drzewem do nasadzeń na rabatach, przy ścianach budynków, ale również świetnie komponuje się w ogrodach przydomowych, japońskich i wrzosowych. Przycinanie rośliny nie jest konieczne, ale jeśli chcemy uzyskać bardziej geometryczny pokrój przydatny w ogrodach wrzosowych, można to robić na wiosnę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie klonu kanadyjskiego?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny