Klon – drzewa liściaste w ogrodzie


Klon polny jest drzewem, dorastającym w Polsce do 15-20 m wysokości. Paklon możemy zobaczyć w naturalnych warunkach na nizinach i terenach górzystych, do 700 m n.p.m, wśród lasów łęgowych i liściastych. Często przyjmuje pokrój dużego krzewu. Lubi słoneczne stanowiska, jednak dobrze rośnie także w miejscach zacienionych. Preferuje gleby suche i przepuszczalne, o zasadowym odczynie. Znajduje zastosowanie w ogrodach, tworząc naturalną osłonę przed wiatrem. Jest rośliną łatwą w uprawie, akceptującą większość warunków – poza miejscami bardzo nawodnionymi oraz mocno zacienionymi. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klonach.

Acer campestre wyróżnia się okrągłym pokrojem i zwisającymi nisko gałęziami. Niewielkie, 3-5-klapowe liście w spodniej części są lekko omszone. Jesienią zmieniają ubarwienie z ciemnozielonego na żółty, wspaniale rozjaśniając ogród. Ogonki liścia zawierają mleczny sok. W kwietniu na drzewie pojawiają się żółtozielone miododajne kwiaty, a we wrześniu drzewo wytwarza owoce, w postaci spłaszczonych orzechów – skrzydlaków. Klon polny jest mrozoodporny, wytrzymując spadek temperatury do -24 stopni Celsjusza. Nie jest wrażliwy na choroby i szkodniki.

Drzewa liściaste sprawdzą się w dużych ogrodach. Stanowią naturalną osłoną przed porywistymi i zimnymi podmuchami wiatru. Klon na żywopłot pomoże utworzyć zieloną ścianę, dzięki czemu możemy wydzielić w ogrodzie zaciszne zakątki. Młode klony na żywopłot, o wysokości 1-2 m, powinny zostać nasadzone dość gęsto, około 5 sztuk na m.b. Pamiętajmy o ich regularnym podlewaniu. Zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie roślin, co pozwoli formować żywopłot i zapewni klonom atrakcyjne rozkrzewienie się. Klon polny dobrze znosi mocne cięcia. Początkowo używamy ostrych nożyc szpalerowych, w miarę wzrostu roślin stosujemy urządzenia elektryczne. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj także ten artykuł o klonie palmowym.

Klon polny – atrakcyjne odmiany

Acer campestre ‘Nanum’ jest drzewem o gęstej kulistej koronie, osiągającym do 2-5 m wysokości. Dość duże, 7-cm liście, wybarwiają się na latem na soczysty zielony kolor, by jesienią ozdobić roślinę złocistożółtym ulistnieniem. Rośliny preferują gleby umiarkowanie wilgotne, gliniasto-piaszczyste oraz lessowe, o lekko kwaśnym do lekko zasadowego pH. Najlepiej sadzić klony w miejscach słonecznych i lekko zacienionych. Odmiana Acer campestre ‘Nanum’ jest odporna na suszę oraz zanieczyszczenia powietrza, co sprawia, że znajduje zastosowanie na obszarach uprzemysłowionych. W niewielkich ogrodach ‘Nanum’ sprawdzi się zarówno jako piękny soliter, jak i ozdoba rabat z niskimi bylinami. Koronę klonu można formować, co pozwoli zachować ładny pokrój. Roślina nie wytwarza kwiatów i owoców. W czasie mrozów może dojść do przemarzania pędów. Jeśli szukasz więcej inspiracji do ogrodu, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach owocowych.

Klon polny ma wiele odmian, które ładnie się prezentuja. Liście odmiany Elsrijk przebarwiają się na żółto.
Klon polny (Acer campestre) - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie na żywopłot

Klon polny ‘Elsrijk’ może dorastać do 12 m wysokości. Charakteryzuje się początkowo szerokostożkową gęstą koroną, z czasem przybierającą pokrój kulisty. Ciemnozielone liście jesienią przebarwiają się na żółto i pomarańczowo. Wytwarza miododajne żółtozielone kwiaty oraz brązowozielone owoce. Odmiana ‘Elsrijk’ dobrze znosi każde warunki uprawowe, wysoką temperaturę i zanieczyszczenia powietrza. Możemy hodować roślinę na stanowiskach słonecznych oraz lekko i mocniej zacienionych. Klon odporny jest na silne wiatry. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także artykuł o klonie tatarskim.

Klon polny ‘Schwerinii’ jest odmianą w naszym kraju rzadko spotykaną. Walorami klonu jest wydłużona owalna korona oraz liczne liście, znajdujące się na cienkich pędach. Zielone 3-5-klapowe ulistnienie charakteryzuje się okrągławym kształtem i soczyście zielonym kolorem. Jesienią drzewo wybarwia się na mocno żółty kolor. ‘Schwerinii’ toleruje zacienione stanowiska. Preferuje  miejsca ciepłe, o wapiennym podłożu. Jeśli szukasz podobnych w uprawie drzew, przeczytaj także ten artykuł o kasztanowcu.

Acer campestre ‘Carnival’ jest odmianą karłową. To gęsty krzew, który można poprowadzić jako niewielkie drzewo, osiągające około 3 m wysokości. ‘Carnival’ słynie z pięknych dużych liści, 3-5- klapowych, początkowo różowawych, z czasem o soczyście zielonym kolorze, z kremowym brzegiem. Roślinę sadzimy na stanowisku lekko zacienionym, umiarkowanie wilgotnym, na próchnicznym podłożu. Drzewka nadają się do nasadzeń w przydomowych ogrodach oraz do uprawy w pojemnikach.

Acer campestre ‘Royal Ruby’ jestszybko rosnącym drzewem, dorastającym do 5 m wysokości. Klon polny tej odmiany wyróżnia się pięknym kolorem liści. Na wiosnę pojawiają się czerwonopurpurowe pędy i liście, z czasem zieleniejące. Najpiękniej listowie wybarwia się na słonecznych stanowiskach. W maju roślina wytwarza żółte kwiaty, a owoce –skrzydlaki w sierpniu i we wrześniu. Klon ‘Royal Ruby’ odporny jest na choroby i szkodniki, szczególnie na mączniaka prawdziwego. Może stanowić atrakcyjny żywopłot.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny