Klon czerwonolistny - opis

Klon royal red jest jedną z roślin szczepionych na pniu. Jego kształt przypomina szeroki stożek. Pokaźnych rozmiarów liście drzewka klonowego odznaczają się najintensywniejszą barwą wśród wszystkich odmian. Ich powierzchnia jest charakterystycznie błyszcząca.

Czerwonolistny klon pospolity kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Na drzewkach można zauważyć w tym czasie niewielkie żółte kwiaty, które pięknie komponują się z ciemnoczerwonymi liśćmi. Korona drzewka jest luźna w przeciwieństwie np. do gęstej i zbitej korony odmiany crimson sentry. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o klonach.

Czerwień połączona z purpurą liści sprawia, że klon pięknie zdobi każdą przestrzeń, wyróżniając się jednocześnie na tle innych krzewów i drzewek. Acer royal red rośnie dosyć szybko, dlatego wymaga regularnego cięcia, które skoryguje zbyt dużą koronę. Korona bowiem potrafi osiągnąć średnicę nawet 15 metrów.

Uprawa i sadzenie – acer royal red

Klon pospolity jest z reguły łatwy w uprawie. Royal red doskonale znosi zarówno słońce, jak i stanowiska zacienione. Nie przeszkadza mu także kwaśna lub zasadowa gleba. Wyjątkiem jest mocno zasolone podłoże, które nie służy drzewku. Liście klonu osiągają intensywnie czerwony kolor pod warunkiem, że drzewko posadzone jest w pełnym słońcu.

Klon zwyczajny royal red jest wysoce odporny na trudne warunki. Nie przeszkadza mu zanieczyszczone powietrze czy nawet okresowa susza. Na dodatek, odmiana ta jest całkowicie mrozoodporna. Klon można sadzić pojedynczo, jak i grupowo. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o klonie palmowym.

Klon Royal Red na pniu
Klon royal red szczepiony na pniu - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Wybór jest wyłącznie kwestią upodobań, ponieważ w obu wersjach klon royal red wygląda naprawdę dobrze. Klon czerwony polecany jest szczególnie do sadzenia w okolicy placów, ulic, parkingów, a także w przydomowych ogrodach.

Jak dbać o klon royal red szczepiony na pniu?

Sadząc klon czerwony w ogrodzie, powinniśmy liczyć się z tym, że konieczne będzie wykonywanie regularnego cięcia. Czynność zalecana jest na wiosnę, jednak nie określono szczególnych wytycznych. Czerwonobarwny klon powinien być nieodłącznym elementem każdej eleganckiej i jednocześnie wyrazistej kompozycji. A może zainteresuje cię także artykuł o klonie czerwonym?

Szybko rosnące drzewko powinno być dowolnie formowane w celu korygowania rozgałęzienia, ponieważ wybujała luźna korona, zamiast zdobić ogród, może jedynie go oszpecić. Ta ekskluzywna roślina doskonale wygląda na przykład na tle nowoczesnego domu, pokrytego jasną elewacją. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ogrodowych.

Klon royal red znajduje się w czołówce drzewek ozdobnych. Jego wspaniałe czerwonopurpurowe liście potrafią ożywić szare i ponure miejsca. Dlatego, jeśli Twój ogród jest mało wyraźny i jednobarwny, pomyśl o posadzeniu w nim jednego lub kilku drzewek wybranej odmiany klonu zwyczajnego. To najlepsze rozwiązanie, by stworzyć wspaniałą kompozycję. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł z atlasem drzew liściastych.

ikona podziel się Przekaż dalej