Acer tataricum – uprawa i pielęgnacja

Klon tatarski nie sprawia problemów uprawowych. Jest mrozoodporny i niewrażliwy na susze. Dobrze rośnie na próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej glebie. Preferuje stanowiska słoneczne, o pH prawie obojętnym. Jajowate duże liście na obrzeżu są piłkowane. Jesienią zmieniają ubarwienie z koloru zielonego na czerwony i żółty. Miododajne kwiaty pojawiają się dopiero w piątym roku rozwoju, od maja do czerwca. Ujęte są w pachnące, zielono-białe wiechy. Owoce – skrzydlaki, dojrzewając, zmieniają barwę z zielonej na czerwoną i brązową. Dojrzałe owoce mogą pozostać na krzewach do wiosny. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klonach.

Krzewy liściaste poddajemy przycinaniu latem, od czerwca do sierpnia lub w okresie jesiennym. Nie przeprowadzamy zabiegu przed pojawieniem się liści. Gałęzie przycinane na przedwiośniu wydzielają duże ilości soku, co może osłabić roślinę. Klon tatarski zastosowany na żywopłot możemy formować lub pozostawić w stanie naturalnym. Roślina dość szybko rośnie, przyrastając około 40 cm na rok. Pielęgnacja klonu polega również na odpowiednim podlewaniu. Acer tataricum źle znosi zmoczenie liści, co może doprowadzić do pojawienia się choroby grzybowej – mączniaka prawdziwego. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także artykuł o klonie tatarskim.

Klon tatarski wspaniale się prezentuje. Roślina dobrze wygląda w ogrodzie, a uprawa i pielęgnacja nie jest trudna
Klon tatarski (Acer tataricum) - sadzenie, uprawa, zastosowanie, cena

Rozmnażamy klon tatarski poprzez wysiewanie nasion. Cena za 25 sztuk nasion wynosi około 2 zł. Młode rośliny szybko rosną i można je bezproblemowo przesadzać. Nasiona wysiewamy do gruntu na wiosnę, na początku kwietnia, po stratyfikacji. Cena gotowych sadzonek o wysokości około 25-50 cm to 15 zł za 15 sztuk. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj także ten artykuł o klonie palmowym.

Klon tatarski – odmiana ‘Hot Wings’

Acer tataricum ‘Hot Wings’ to atrakcyjne dekoracyjne drzewa i krzewy liściaste, osiągające wysokość 5 -10 m. Ozdobą roślin są czerwone młode pędy oraz ciemnozielone liście, jesienią przebarwiające się na złocistożółty kolor. W maju pojawiają się drobne kremowe kwiaty, ujęte w pachnące wiechy. Na tle soczyście zielonych liści pięknie prezentują się ciemnoczerwone skrzydlaki. Klony tatarskie owocują od czerwca do końca sierpnia. Jeśli szukasz podobnych w uprawie drzew, przeczytaj także ten artykuł o kasztanowcu.

Uprawa rośliny nie przysparza problemów. Klon nie ma dużych wymagań. Jest odporny na suszę i niskie temperatury. Preferuje żyzne, suche i przepuszczalne podłoże, o lekko kwaśnym do lekko zasadowego odczynu pH. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych. Jest niewrażliwy na mocne przycinanie. Jeśli szukasz więcej inspiracji do ogrodu, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach owocowych.

Odmiana znajduje zastosowanie w przestrzeni publicznej oraz w prywatnych ogrodach. Klon może stać się elementem malowniczego szpaleru lub zachwycić jako piękny soliter. ‘Hot Wings’ nadaje się na formowane żywopłoty, dzięki którym tworzone są w ogrodzie zaciszne zakątki. Cena sadzonki, o wysokości 1,1-1,4 m, ukorzenionej w pojemniku o pojemności 3 l, wynosi około 65 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny