Klon pospolity – opis drzewa


Gatunek Acer platanoides, z rodzaju klonowatych, to drzewo liściaste, o szeroko owalnej koronie. Na zimę zrzuca liście. Jest rośliną miododajną. Niewielkie żółtozielone kwiaty, zebrane w baldachogrona, pojawiają się w kwietniu. W sierpniu kwiaty żeńskie wytwarzają owoce klonu zwyczajnego - orzeszki - szeroko rozwarte skrzydlaki, zwane potocznie noskami. Łatwo rozsiewają się, tworząc samosiejki.

Duże liście, 5-7 klapowe, mierzą około 15 cm długości i około 10-15 cm średnicy. Każdy liść osadzony jest na długim czerwonym ogonku. Po oderwaniu, z ogonka wydziela się mleczny sok. Liść klonu zwraca uwagę ząbkowanym brzegiem oraz zaokrąglonymi głębokimi wcięciami. Jest ciemnozielony i błyszczący, od spodu nieco jaśniejszy. Pod koniec lata liście przebarwiają się, zachwycając intensywnością kolorów – żółtych, czerwonych i pomarańczowych. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj także ten artykuł o klonie palmowym.

Klon zwyczajny posiada mocny i foremny pień, który może mierzyć do 1,5 m średnicy. Kora młodych roślin przybiera barwę czerwonawą, by wraz z wiekiem ciemnieć – zmieniając kolor od brązowego do czarnego. Zmienia się również jej faktura – z gładkiej na szorstką, czego przyczyną są wzdłużne pęknięcia. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także artykuł o klonie tatarskim.

Klon zwyczajny – uprawa i pielęgnacja

Klon pospolity do drzewo mało wymagające. Możemy sadzić je na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Należy unikać ziemi mokrej oraz suchej i kwaśnej, poza tym roślina dobrze rośnie na każdym podłożu. Klon odporny jest na zanieczyszczenia powietrza, dlatego często znajduje zastosowanie na terenach miejskich i uprzemysłowionych. W czasie suszy drzewo należy podlewać, co jest ważne w przypadku młodych drzew. Gatunek Acer platanoides jest mrozoodporny i niepoddający się silnym podmuchom wiatru. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o popularnych drzewach liściastych w Polsce.

Pielęgnacja, jakiej wymaga klon pospolity, związana jest z zapobieganiem chorobom i szkodnikom. Do niebezpiecznych dolegliwości należą:

  • więdnięcie liści – spowodowane atakiem grzyba Verticillum dahliae. Porażone drzewo na ogół zamiera, bowiem nie ma skutecznego środka chemicznego, który zwalczyłby chorobę. Dotknięte grzybem liście i pędy należy niszczyć, zanim opadną na ziemię,
  • fytoftoroza klonów – choroba objawia się zahamowaniem wzrostu drzewa oraz żółknięciem liści. Porażone liście siewek brązowieją, pojawia się nekroza, w wyniku czego tkanki zamierają na całej powierzchni liścia. Uszkodzeniu ulegają korzenie. Korony starszych drzew zamierają. Walka z fytoftorozą polega na wycięciu i spaleniu zainfekowanych roślin. Gleba powinna zostać odkażona, a na miejscu zlikwidowanych drzewek należy zastosować rośliny odporne na Phytophtora cacrorum oraz Phytophtora cambivora – organizmy wywołujące chorobę,
  • gruzłek cynobrowy – dolegliwość grzybowa, wywołana działaniem grzybaNectria cinnabarina. Owocniki grzyba pojawiają się w postaci czerwonawych brodawek na zaatakowanych pędach, doprowadzając do ich obumierania. Porażone rośliny należy usuwać. Świeże cięcia należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z grzybobójczymi fungicydami,
  • mączniak prawdziwy obecność grzyba objawia się białym nalotem na liściach. Dolegliwość nie wyrządza klonom krzywdy i nie trzeba stosować środków grzybobójczych.

Szkodniki żerujące na klonach to głównie mszyce – włochatka klonowa czarna oraz zdobniczka jaworowa. Jeśli żerowanie owadów powoduje znaczne ograniczenie rocznego przyrostu pędów i uszkodzenia liści, stosujemy odpowiednie środki chemiczne, przeznaczone do eliminacji szkodników. Jeśli szukasz więcej inspiracji do ogrodu, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach owocowych.

Klon zwyczajny (pospolity) to piękne drzewo, które ładnie wygląda jesienią. Ma intensywnie wybarwione liście, a uprawa gatunku nie jest trudna.
Klon zwyczajny (pospolity) - opis, uprawa, pielęgnacja, owoce, porady

Klon zwyczajny – opis ciekawych odmian

Liczne odmiany wyróżniają się ciekawym pokrojem oraz dekoracyjnymi liśćmi, które pod koniec lata pięknie przebarwiają się.

Klon pospolity Lorberga należy do bardzo urodziwej odmiany. Drzewo, dorastające do 15 metrów, cechuje szeroka korona oraz mocno wycięte liście, stanowiące o walorach dekoracyjnych rośliny. Klon rosnący w dobrym oświetleniu mieni się różnymi odcieniami liści. Nadaje się do zastosowania jako atrakcyjny soliter.

Klon pospolity Szwedlera wyróżnia się kulistym pokrojem. Dorasta do 25 m wysokości. Wiosenne liście przybierają jaskrawoczerwone ubarwienie, stopniowo zmieniając kolory na zielonkawobrunatne. Roślina wytwarza czerwono-żółte kwiaty. Owoce klonu zwyczajnego ‘Schwedlerii’ mają ładny, różowoczerwony kolor. Jesienią liście przebarwiają się, zdobiąc drzewo ognistymi, purpurowymi i pomarańczowymi barwami. Jeśli szukasz podobnych w uprawie drzew, przeczytaj także ten artykuł o kasztanowcu.

Klon zwyczajny ‘Palmatifidum’ dorasta do 15 m wysokości. ozdobą drzewa są liście, głęboko wycięte, błyszczące, zachodzące na siebie, co skutkuje interesującymi efektami kolorystycznymi. Zielone liście przebarwiają się jesienią na złocistożółto. Odmiana ‘Palmatifidum’ stosowana jest w przestrzeni publicznej oraz w przydomowych ogródkach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny