Najciekawsze gatunki i odmiany kocanki – kocanka piaskowa

Kocanka piaskowa Helichrysum arenarium w Polsce - co warto wiedzieć?


Roślina ta jest byliną, rosnącą na łąkach, na skraju lasów, nieużytkach i wydmach. Lubi siedliska piaszczyste i suche. W Polsce dziko rosnąca bylina objęta jest ochrona gatunkową, bowiem lecznicze właściwości kocanki piaskowej stały się powodem nadmiernego zbioru rośliny z naturalnych siedlisk. Kocanka dorasta do około 30 cm wysokości. Pędy, wyrastające z podziemnych kłączy oraz żółty drobny kwiat, o kulistym kształcie, wchodzący w skład koszyczka, pokryte są srebrzystym kutnerem. Kwiat budują kwiaty rurkowate.

Kocanka piaskowa w Polsce nie jest trudna w uprawie. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, o podłożu przepuszczalnym, żwirowatym i niezbyt żyznym. Rozmnażamy roślinę z nasion lub przez podział podziemnego kłącza. Można także nasadzać sadzonki, uzyskane z pędu, pozyskane wiosną lub jesienią.

Zastosowanie kocanki piaskowej

W ogrodzie nasadzana jest ze względu na wyjątkowe właściwości, jakie ma ziele kocanki. Kocanka piaskowa nadaje się także na suche bukiety, ponieważ suchy kwiat byliny przez długi czas zachowuje intensywne zabarwienie. Surowiec najlepiej pozyskuje się od kwietnia do końca września. Lecznicze zioło, uprawiane w ogrodzie, zbieramy w kwietniu. Ziele kocanki suszy się w przewiewnych warunkach, w temperaturze około 35 stopni Celsjusza. Procesowi suszenia poddaje się liście i kwiat.

Właściwości kocanki piaskowej

Kwiatostan kocanki zawiera wartościowe składniki, między innymi kwasy organiczne, olejki eteryczne, glukozydy, fitosterole i karotenoidy. Kocanka piaskowa stosowana jest na wiele dolegliwości. Ziele kocanki w postaci odwaru pomaga na:

 • zatrucia pokarmowe,
 • dnę moczanowej,
 • stany zapalne dróg żółciowych,
 • schorzenia wątroby,
 • zaburzenia w pracy trzustki oraz układy trawiennego,
 • choroby górnych dróg oddechowych – przy bólu gardła i uciążliwym kaszlu.

Korzyści naszej skórze przyniesie olej z kocanki. Szybko wchłaniający się specyfik pielęgnuje skórę naczyniową, nawilża, łagodzi wszelkie podrażnienia i wspomaga procesy odnowy naskórka.

Właściwości kocanki piaskowej szczególnie docenią osoby, pragnące zachować na długo młodą skórę oraz cierpiące na dolegliwości trawienne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kozłku lekarskim.

Kocanka włoska – uprawa, pielęgnacja i zastosowanie kocanki

Kocanka włoska Helichrysum angustifolium- co warto wiedzieć?

Roślina jest wiecznie zieloną krzewinką. Pochodzi z południowej Europy. Późnym latem pojawiają się drobne musztardowożółte koszyczki kwiatowe. Wyróżniają się charakterystycznym łagodnym słodkawym korzenny zapachem. Również srebnoszare liście - wąskie, przypominające igły – wydzielają podobny aromat. Kocanka wytwarza obłą, białą łodygę, która w drugim roku drewnieje i zielenieje. Cała roślina dorasta do 45 cm wysokości.

Kocanka wąskolistna preferuje słoneczne stanowisko, o glebie luźnej, bogatej w składniki odżywcze oraz o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Roślinę rozmnażamy z podzielonych części łodyg. Pozyskujemy je wiosną i jesienią. Nasadzenia wykonujemy w rozstawie co 30 cm. Pielęgnacja byliny polega na jej przycinaniu, wiosną lub jesienią. Dzięki zabiegowi, krzewinka ładnie się rozkrzewi. Możliwe jest również cięcie formujące. Kocanka jest wrażliwa na przymrozki, przed którymi chronimy je, przykrywając słomianą matą. Na zimę warto zadbać, by kocanka znalazła się w pomieszczeniu. Zadbajmy wówczas o jej lekkie podlewanie.

Ziele kocanki, liście i kwiaty, zrywamy, w miarę potrzeb. Suszymy je w warunkach przewiewnych, w temperaturze około 35 stopni Celsjusza.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Zastosowanie kocanki włoskiej

 • Kocanka włoska sprawdza się jako atrakcyjna roślina do skalnych ogrodów.
 • Suche liście wykorzystuje się do wypełnienia saszetek przeciw molom.
 • Suche kwiaty wykorzystywane są do dekorowania wieńców oraz suchych bukietów. Płatki stanowią składnik potpourri.
 • Zastosowanie kocanki dotyczy również srebrzystych aromatycznych liści. Ulistnione gałązki dodaje się do kompozycji bukietów i dekoracji wieńców.
 • Dodatek liści do kąpieli działo odprężająco, pomaga na ból mięśni i zmęczenie po aktywnie spędzonym dniu.
 • Kocanka wykorzystywana jest w kuchni
Kocanka piaskowa w czasie kwitnienia w ogrodzie oraz odmiany kocanki i zastosowanie kocanki w ogrodzie i na rabaty
Kocanka - odmiany, uprawa, zastosowanie, właściwości

Uzyskanie korzennego smaku umożliwia zastosowanie kocanki, a dokładniej jej liści w potrawach przygotowanych na parze lub jako dodatku do zup czy gulaszu. Kocanka wzbogaci smak jarzyn, mięsa, ryżu i marynat. Zapach przypomina aromat maggi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie pelargonii kaskadowej?

Lecznicze i kosmetyczne właściwości kocanki - olej z kocanki

Aromatyczny olej z kocanki wykorzystywany był od najdawniejszych czasów na potrzeby medycyny ludowej. Lecznicze właściwości kocanki doceniane są również współcześnie:

 • pielęgnuje skórę, zwłaszcza z problemami naczyniowymi,
 • przyspiesza gojenie i zabliźnianie się ran,
 • wpływa na regenerację naskórka,
 • olej z kocanki redukuje wolne rodniki, odpowiedzialne za starzenie się skóry.

Odmiany kocanki włoskiej

 • Kocanka włoska ‘Silvery White’ – roślina wyróżnia się zwartą formą oraz wąskimi srebrzystobiałymi liśćmi. Odmiany kocanki wydzielają jeszcze mocniejszy aromat niż gatunek oryginalny. Kocanka dorasta do 30-40 cm wysokości. Zimą potrzebuje osłony przed mrozem. Preferuje stanowiska słoneczne, o podłożu suchym, kamienistym i piaszczystym.
 • Kocanka włoska ‘Nana’ – należy do karłowej odmiany kocanki, o srebrzystych wąskich liściach. Preferuje siedliska w pełnym nasłonecznieniu. Kwiatostan kocanki, wybarwiony na żółto, zdobi krzewinkę latem i jesienią. W tradycji ludowej popularne było zastosowanie kocanki jako aromatycznej rośliny leczniczej, przyjmowanej w postaci naparów.

Kocanka - oryginalne gatunki w naszych ogrodach

Kocanka ogrodowa Helichrysum chrysanthumto nazwa popularnej kocanki, znanej jako nieśmiertelnik. Roślina wywodzi się z Australii. Wyróżnia się wielobarwnymi kwiatami, na które składają się rurkowate żółte kwiaty, otoczone okrywą suchych listków, wybarwionych na czerwono, pomarańczowo i żółto. 10-cm liście i kwiaty unosi lekko owłosiona łodyga, dorastająca do 1 m wysokości. Większe barwne koszyczki kwiatowe wytwarza niska kocanka ogrodowa, dorastająca do 35 cm wysokości. kwiaty pojawiają się od lipca do pierwszych przymrozków.

Zastosowanie kocanki

 • Nieśmiertelniki wspaniale prezentują się na ogrodowych rabatach. Są oryginalnym obrzeżeniem grządek, rozjaśniając ogród różnobarwnymi bezwonnymi kwiatami, o średnicy około 5 cm, które sprawiają wrażenie płonących. Często są sadzone grupowo wzdłuż płotów, na klombach i w przestrzeni publicznej.
 • Kocanka ogrodowa nadaje się na suche bukiety i jako element potpourri. Kwiaty suszy się w przewiewnych miejscach, tak, by koszyczki kwiatowe skierowane były ku dołowi.

Uprawa rośliny najlepiej udaje się na słonecznym, umiarkowanie wilgotnym stanowisku, w ogrodowej przepuszczalnej ziemi, o lekko kwaśnym odczynie pH. Kocanka ogrodowa jest wytrzymała na susze. Rozmnażane są przez nasiona, wysiewane na stałe miejsca w kwietniu i w maju. Pielęgnacja polega na usuwaniu chwastów.

 • Kocanki włochate, kocanki tienszańskie – Helichrysum lana tum – zawdzięczają swoją nazwę gęstemu wełnistemu kutnerowi, pokrywającemu całą bylinę. Kocanki włochate, obdarzone poduszkowatym pokrojem, dorastają do 30 cm wysokości. Niewielkie koszyczki kwiatowe, o średnicy 1 cm, wybarwione są na pomarańczowo, z biegiem czasu – na żółto. Roślina kwitnie w czerwcu i w lipcu. Zasilamy ją nawozami wieloskładnikowymi. Kocanki dobrze rosną w słońcu, na przepuszczalnej glebie. W czasie zimowych niskich temperatur, wymagają okrycia słomianymi matami. Rozmnażamy kocanki włochate przez sadzonki, otrzymane z wierzchołków pędów.

Inne zastosowanie kocanki

 • Chętnie sadzona jest w ogrodach skalnych, na skarpach i na obwódki rabat.
 • Nadaje się do hodowli w pojemnikach, na tarasy i balkony. Kocanka zwisająca w całej okazałości prezentuje dekoracyjne liście, nie sprawiając problemów uprawowych.
 • Możliwa jest uprawa kocanki w mieszkaniu.

Odmiany kocanki różnią się od oryginalnego gatunku kolorem kutnerowatych liści oraz docelową wysokością. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się odmiany zwisające:

 • odmiany kocanki ‘Golden Leaved’ – wytwarza złociste liście,
 • odmiany kocanki ‘Bicolor Yellow Green Leaved’ – wyróżnia się złocistozielonymi liśćmi,
 • odmiany kocanki ‘Blue Green Leaved’ – o liściach wybarwionych niebieskawo, jest najbardziej rozrastającą się odmianą. Kocanka zwisająca wymaga troski o umiarkowanie wilgotne podłoże. Może być uprawiana w słońcu i w lekkim zacienieniu. Kocanki ogrodowe helichrysum bracteatum to wybór wart rozważenia do ogrodu.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny