Kocimiętka Faassena - Nepeta x faassenii – opis gatunku


Kocimiętka Faassena jest hybrydą Nepeta mussinii i Nepeta Nepetella. Tworzy gęste kępy, o pędach, osiągających do 50 cm wysokości. Środkowe pędy wznoszą się ponad kępę, natomiast rosnące na obrzeżach, pokładają się lub są skośne. Ozdobą byliny są liście – drobne, ząbkowane lub karbowane na brzegach, pokryte delikatnym kutnerem, nadającym roślinie srebrzysty odcień. Niebieskoliliowe kwiaty, ujęte w kwiatostany w kształcie kłosów, pojawiają się w maju i dekorują kocimiętkę do września. Nepeta x faassenii tworzy silne kłącza, jednak nie jest ekspansywna i nie zagraża innym ogrodowym roślinom.

Bylina preferuje słoneczne stanowisko, o umiarkowanie wilgotnym i przepuszczalnym podłożu, o lekko zasadowym lub obojętnym odczynie pH. Kocimiętka Faassena Jest całkowicie mrozoodporna, więc jej uprawa możliwa jest na terenie całego kraju. Jako hemikryptofit, tworzy naziemne pączki, zimujące tuż przy gruncie i odnawiające się na wiosnę. Bezpiecznemu zimowaniu byliny nie sprzyja zbyt mokra gleba. Rozmnażamy rośliny poprzez wiosenny podział kępy lub przez nasiona.

Kocimiętka Faassena jest miododajna. Latem nad rośliną uwijają się motyle, trzmiele i roje pszczół. Do szkodników kocimiętki należą mszyce, powodujące deformację i przebarwienia liści, a nawet ograniczenie wzrostu byliny. Kocimiętkę mogą atakować choroby grzybowe i wirusowe, takie jak plamistość liści i zgnilizna sadzonek.

Kocimiętka Faassena w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Skromne wymagania uprawowe umożliwiają sadzenie kocimiętki w słonecznych zakątkach ogrodowych, w towarzystwie róż oraz roślin skalnych. Atrakcyjnie komponuje się z takimi bylinami, jak kolczasty dziewięćsił bezłodygowy lub z dekoracyjnymi trawami, takimi jak ozdobna kostrzewa popielata. Kocimiętka Faassena nie wymaga odmłodzenia i przesadzania na inne stanowisko – roślina może być uprawiana w jednym miejscu przez wiele sezonów. Rabaty z kocimiętką pięknie pachną i efektownie wyglądają. Na wiosnę zasilamy rośliny kompostem lub biohumusem. Odpowiednimi nawozami są także preparaty o przedłużonym działaniu.

Sklep ogrodniczy oferuje ukorzenione sadzonki oraz nasiona. Możemy sadzić bylinę na rabatach od kwietnia do początku października. Możliwe jest również sadzenie kocimiętki Faassena na balkonie, w skrzynkach i w doniczkach. Rabaty ogrodowe, przed zasadzeniem rośliny, odchwaszczamy. Sadzonkę umieszczamy w dołku, o głębokości około 45 cm, w taki sposób, by korzenie nie zawijały się, a bylina mogła swobodnie się rozwijać. Korzenie przycinamy o 1/3 ich długości, co pobudzi bylinę do tworzenia nowych. Dołek wypełniamy ziemią i lekko dociskamy glebę wokół kocimiętki. Na 1m2 powinniśmy sadzić 10 roślin.

Kocimiętka Faassena, Nepeta x faassenii i zbliżenie na kwiat, a także stanowisko i uprawa w ogrodzie
Jakie wymagania ma kocimiętka Faassena, Nepeta x faassenii, czyli uprawa i pielęgnacja

Pielęgnacja roślin polega na odpowiednim cięciu kępy. Na przełomie lipca i sierpnia, po pierwszym kwitnieniu, przeprowadzamy silne przycinanie kocimiętki. Wszystkie pędy tniemy nisko nad ziemią, na około 10 cm wysokości. Przycinanie pobudzi kocimiętkę do ponownego kwitnienia. Podobny efekt uzyskamy, regularnie wycinając przekwitłe kwiatostany. Przycięte kępy nawozimy. Pod koniec okresu wegetacyjnego, od września do końca października, konieczne jest jesienne cięcie. Nisko przycięte byliny nie chorują i na wiosnę wypuszczą nowe pędy. Zabieg przeprowadzamy, używając ostrego sekatora lub nożyc ogrodniczych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie kocimiętki właściwej.

Odmiany kocimiętki Faassena – opis i cena najciekawszych odmian

Kocimiętka Faassena ‘Blue Wonder’ – tworzy niskie kępy, o wysokości 30 cm. Dekoracyjne kwiaty, wybarwione na intensywnie lawendowy kolor, zdobią bylinę od maja do września. Szczególnie atrakcyjny efekt uzyskamy, sadząc rośliny w grupach, w towarzystwie ozdobnych traw, takich jak kostrzewa popielata. Odmiana wymaga nasadzenia w umiarkowanie wilgotnym i przepuszczalnym podłożu, w miejscu słonecznym. Sklep ogrodniczy oferuje ukorzenione sadzonki, w cenie około 7 zł/sztukę.

Kocimietka Faassena ‘Six Hills Giant’ – należy do odmiany o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatostanach, przypominających lawendę. Bylina osiąga 60 cm wysokości. Nasadzona w większych skupiskach, urzeka bujnymi kwiatami, w kolorze niebieskofioletowym, kwitnącymi od maja do września. Kocimiętka wydziela intensywny zapach. Cena ukorzenionej sadzonki wynosi około 12 zł/sztukę.

Kocimiętka Faassena ‘Alba’ – osiąga do 40 cm wysokości. Ładnie komponuje się z niewysokimi bylinami, takimi jak dekoracyjny dziewięćsił bezłodygowy, o srebrzystych efektownych koszyczkach. Kocimiętka ‘Alba’ tworzy białe kwiaty, pięknie prezentujące się na tle zielonych liści. Pokładające się kępy wydzielają przyjemny miętowy zapach. Cena rośliny wynosi około 5,50 zł/sadzonkę.

Nasiona kocimiętki wysiewamy na rozsadnik, w maju i czerwcu. Za 0,5 g nasion zapłacimy 2,30 zł. Na opakowaniu znajdują się wskazówki producenta, dotyczące siewu, uprawy i pielęgnacji Nepeta x faassenii.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny