Kokornak w ogrodzie - co warto wiedzieć?

Kokornak – charakterystyka

Kokornak jest pnączem pochodzącym z tropikalnych lasów. Chociaż niektóre odmiany występują w formie bujnie rozwijających się krzewów. Roślina wyróżnia się sercowatymi, ciemnozielonymi liśćmi, które zmieniają swoje zabarwienie w zależności od panującej pory roku. Dlatego jesienią pięknie mienią się w żółtym odcieniu. Pierwsze przymrozki powodują, że roślina traci wszystkie liście.

Średnia długość pnącza osiąga nawet do 15 metrów. Roczny przyrost kokornaku wynosi od 1 do 2 metrów rocznie. Oprócz tego, że pnącze kokornaka są bardzo gęsto ulistnione, to dodatkowo w okresie późnej wiosny, czyli na przełomie maja i czerwca możemy spodziewać się kwitnienia. Kwiaty swoim kształtem przypominają fajki w kolorze purpurowym. Jednak nie są one aż tak bardzo widoczne, ponieważ najczęściej chowają się one pod liśćmi. A może zainteresuje cię także artykuł o pnączu, jakim jest kobea pnąca?

Kokornak – odmiany

Kokornak ma liczne odmiany, które występują przede wszystkim w swoich warunkach naturalnych. Mowa jest o klimacie tropikalnym, gdzie bluszcz dorasta imponujących rozmiarów. Natomiast na terenie Polski udało się udomowić zaledwie kilka z nich. W zależności od odmiany kokornak wyróżnia się nie tylko swoją wielkością, ale również ulistnieniem, a także pojawiającymi się kwiatami.

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze odmiany kokornaku, to wśród nich wymienić można:

  • Kokornak wielkolistny Aristolochia macrophylla – kokornak wielkolistny jest pnączem dorastającym do długości od 10do 15 metrów. Wyróżnia się dużymi liśćmi o długości do 30 cm, w kształcie serca. Kokornak wielkolistny jest to najpopularniejsza odmiana, którą spotykamy w ogrodzie, na fasadach budynków, a także na ogrodzeniach.
  • Kokornak mandżurski (Aristolochia Manshuriensis) – pnącze kokornaka przywędrowało do nas z Azji, dzięki czemu możemy w swoim ogrodzie wprowadzić nieco egzotyki. Pnącze osiąga długość do 14 metrów. Również wyróżnia się sercowatymi liśćmi, które osiągają długość od 10 do 30 cm. Mimo że jest to roślina tropikalna, to świetnie znosi mróz nawet do -25 stopni Celsjusza. Są to odmiany, które wabią owady. Wyróżniają się żółotozielonkawym odcieniem. Kokornak mandżurski wydaje również owoce w postaci cylindrycznych torebek o długości do 11 cm.
  • Kokornak powojnikowy – jest to kłącze pełzające, które w naturalnej formie występuje szczególnie w obszarach Kaukazu, a także Azji Mniejszej. W porównaniu do pozostałych odmian jest to kokornak osiągający maksymalnie 1 metr długości. Ulistnienie jest bardzo gęste, jednak wyróżnia się jasnozielonym odcieniem. Kokornak powojnikowy kwitnie w gęstych pąkach. Niewielkie kwiaty osiągają zabarwienie jasnożółte. Roślina silnie przyciąga owady swoim nektarem. Niestety wpadające do wnętrza ofiary, nie są w stanie się już wydostać z wnętrza kwiatostanów. Sprawdź także ten artykuł o nasturcji pnącej.

Uprawa kokornaku w ogrodzie

Kokornak – wymagania

Kokornak, mimo że przywędrował do nas z bardziej egzotycznych regionów, świetnie odnajduje się na polskich terenach. Również w przydomowych ogrodach, położonych w pobliżu wielkich aglomeracji. Wśród swoich upodobań, znajduje się żyzna gleba o umiarkowanej wilgotności. Najlepiej jest posadzić pnącze w półcieniu. Roślina nie do końca radzi sobie w mocno nasłonecznionych miejscach.

W czasie upałów uprawa kokoranku wymaga częstszego podlewania. Jednak w zupełności wystarczy nawadnianie do 2 razy w tygodniu. Natomiast zimą doskonale radzi sobie z przymrozkami. Spadek temperatury do -25 stopni Celsjusza nie jest jej straszny. Warto jednak na ten okres zabezpieczyć roślinę. Wystarczy, że pień obsypiemy igliwiem bądź liśćmi, na wcześniej przygotowany kopiec ziemi o wysokości do 30 cm. Chcąc uzyskać jak najlepszy wzrost rośliny, zaleca się nawożenie nawozem wieloskładnikowym, które powinno odbywać się w kilkutygodniowych odstępach.

Uprawa kokornaku – przycinanie

Ze względu na to, że mamy do czynienia z pnączem, kokornak będzie wymagał podpory, by móc swobodnie wzrastać. Oczywiście rośliny nie pozostawiamy samej sobie, a regulujemy jej tempo i kierunek wzrostu systematycznym przycinaniem. Pierwsze cięcie powinno odbywać się pod koniec wiosny. Taki zabieg stosujemy tylko przez pierwsze dwa lata od zasadzenia rośliny. Przycinanie pędów o 2/3 długości wpłynie na wzmocnienie rośliny.

Odmiany kokornaka są bardzo atrakcyjne. Mogą mieć różne kolory i wielkości liści, co wpływa na ich wygląd i zastosowanie w ogrodzie.
Kokornak – odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie pięknego pnącza

Gdy już pędy ulegną wzmocnieniu, a roślina będzie stabilnie opierać się na podstawionych podpórkach, przycinanie powinno dotyczyć już jedynie samego formowania pnącza. Sadzonki doskonale znoszą takie zabiegi estetyczne. Natomiast wiosną, możemy przycinać starsze pędy, traktując zabieg jako przycinanie odmładzające. A może zainteresuje cię także artykuł o milinie amerykańskim?

Kokornak aristolochia – rozmnażanie

W sprzedaży dostępne są zarówno nasiona, jak i również sadzonki pnącza. Jeżeli jednak posiadamy roślinę mateczną, możemy spróbować jej samodzielnego rozmnażania. Pierwszym sposobem jest zebranie nasion, które przez zimę musimy przechować w suchym i chłodnym miejscu. Wysiew nasion wykonujemy dopiero wiosną. Nie potrzebna jest w tym celu stratyfikacja.

Innym rozwiązaniem jest pozyskiwanie sadzonek. W tym przypadku mamy dwie możliwości ich pozyskania. Pierwszym z nich jest odszczepienie zdrewniałych pędów w okresie zimowym. Najlepiej do tego celu nadają się roczne lub dwuletnie pędy. Drugim terminem, kiedy możemy ubiegać się o sadzonki jest wiosna. Wtedy tworzą się odkłady, które możemy swobodnie odszczepiać, a następnie przesadzać je do ziemi.

Aristolochia Macrophylla – choroby

Kokornak jest rośliną dość odporną na choroby, ale w niektórych przypadkach możemy zauważyć pewne osłabienie pnącza. Wtedy należy jak najszybciej zidentyfikować problem, by móc go skutecznie usunąć.  Jeżeli uprawa kokornaku nie wzrasta w spodziewanym tempie, a dodatkowo liście stają się blade lub wręcz zaczynają brązowieć, to może być oznaką niedoboru żelaza w glebie. By zapobiec dalszemu pogorszeniu jakości sadzonek, warto podsypać podłoże nawozem z bardzo dużą zawartością żelaza.

Pnącze kokornaka może być również zaatakowane przez choroby grzybowe. Tutaj mowa głównie o antraknozie. Dodatkowo, gdy sadzonki posadzimy w zbyt silnie nasłonecznionym miejscu, roślina zostanie zaatakowana przez przędziorki. Innym szkodnikiem, który może niekorzystnie wpływać na wygląd oraz na rozwój pnącza, jest mszyca. W tym przypadku należy zastosować odpowiednie preparaty chemiczne do zwalczania chorób oraz szkodników.

Kokornak aristolochia

Przykładowe ceny - sadzonki i nasiona

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny na nasiona i sadzonki kokornaka:

  • Kokornak wielkolistny – sadzonka – cena od 28,90 zł
  • Sadzonka kokornaka - cena od 19,90 zł
  • Kokornak mandżurski, sadzonka – cena od 34,90 zł
  • Kokornak mandżurski, 5 nasion - 4,80 zł
  • Kokornak, 5 nasion - 4,28 zł

Czy uprawa kokornaku się opłaca?

Kokornak jest bardzo ciekawą rośliną pnącą, która może przyozdobić ściany, pergole, altany oraz ogrodzenia. Jest łatwy w hodowli, porównywalnie jak bluszcz pospolity. Różnicą jest oczywiście wygląd liści, a także to, iż bluszcz pospolity nie kwitnie. Jeżeli roślina będzie miała zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu, to odwdzięczy się pięknym wyglądem.

Istnieją również poboczne zalety uprawy kokornaka. Do nich zalicza się nie tylko estetyczny wygląd na budynkach oraz pergolach. Dzięki pnączu możemy zyskać doskonałą ochronę przed promieniami słonecznymi, wiatrem, a także zawiewającym kurzem. Opleciona kokornakiem pergola lub ogrodzenie, pomoże nam stworzyć prywatną enklawę, w której będziemy mogli swobodnie wypoczywać z daleka od wścibskich spojrzeń przechodniów lub sąsiadów. Nieocenioną zaletą jest również to, że kwitnące kwiaty zwabiają owady, a w szczególności komary. Owady wpadające do kielichów, nie są w stanie się z nich wydostać. Dlatego kokornak potocznie jest nazywany również rośliną „antykomarową”.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny