Kokornak wielkolistny - co warto o nim wiedzieć?

Pnącze kokornak wielkolistny – charakterystyka

Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla) jest egzotycznym pnączem, które przywędrowało do nas z dalekowschodniej Azji. Wyróżnia się pędami dorastającymi do 10 metrów długości. Cechą charakterystyczną kokornaku są duże, sercowate liście w kolorze ciemnozielonym. Ich rozmiar sięga nawet 30 cm długości. Od wiosny do późnego lata, tworzą gęstą zieloną ścianę. Natomiast jesienią zmieniają swoje ubarwienie na żółte. Pnącze gubi liście po pierwszych przymrozkach. Jednak zdrewniałe pędy, na których osiadł się szron, również prezentują się bardzo ciekawie.

Maj i czerwiec są miesiącami, w których sadzonki zaczynają kwitnąć. Charakterystyczne kwiaty są wyjątkowe pod dwoma względami. Pierwszym z nich, jest oczywiście wyjątkowy wygląd, przypominający zagiętą fajkę. Kwiaty w kolorze purpurowym są nakrapiane brązowymi plamami. Dzięki czemu zyskują naprawdę egzotyczny pijar, co uwidaczniają niejedne zdjęcia, na których uwiecznione zostały tropikalne pnącza. Drugą zaletą kwiatów jest wydzielany przez nich słodki nektar wabiący różne owady, a w szczególności komary. Jednak przedostające się do kielicha owady nie mają już najmniejszych szans, by się z niego wydostać. Dlatego często kokornak wielkolistny jest określany jako roślina „antykomarowa”. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wisterii w ogrodzie?

Aristolochia macrophylla a pozostałe odmiany

Kokornak wielkolistny jest tylko jedną z odmian egzotycznego pnącza. Ponieważ jest ich nieco więcej. Na uwagę zasługuje między innymi kokornak powojnikowy, który określany jest mianem pełzającego pnącza. Również przywędrował do nas ze Wschodu, ale już nieco bliższego. Jego rodzimymi obszarami jest Azja Mniejsza oraz Kakukaz. Kokornak powojnikowy występuje również w środowisku naturalnym w Polsce. Szczególnie w dolinach naszych największych rzek.

Bardzo często kokornak wielkolistny jest mylony z inną rośliną, którą jest bluszcz wielkolistny. Okazuje się jednak, że są to zupełnie dwa różne gatunki pnącza. Bluszcz wielkolistny określany jest jako wiecznie zielone pnącze, którego liście nie usychają nawet jesienią. W odróżnieniu od kokornaku bluszcz bardzo rzadko obsypuje się kwiatami. Czasami ze względu na warunki uprawowe jest to całkowicie niemożliwe.

Kokornak wielkolistny – uprawa

Pnącze kokornak wielkolistny – wymagania

Uprawa kokornaku wielkolistnego nie jest zbyt skomplikowana. Podstawową rzeczą, jaką musimy zapewnić roślinie, jest odpowiednie stanowisko. Nie może być one wystawione na słońce, ponieważ roślina źle znosi ciągłą ekspozycję na promienie słoneczne. O wiele lepiej czuje się ona w półcieniu. Jeżeli chodzi o podłoże, to gleba powinna być żyzna z utrzymaniem umiarkowanej wilgotności. Warto, by podłoże było przepuszczalne, dzięki czemu roślina doskonale poradzi sobie z rozrostem systemu korzeniowego. A może zainteresuje cię także artykuł o różach pnących w ogrodzie?

W czasie upalnych dni kokornak pospolity wymaga regularnego podlewania. Wystarczy 2 razy w tygodniu intensywne nawadnianie, by roślina mogła sobie poradzić. Pnącze wymaga również nawożenia, które powinno odbywać się co kilka tygodni. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest nawóz wieloskładnikowy. Kokornak pospolity jako roślina wieloletnia jest wyjątkowo odporna na mróz. Mimo występowania w tropikalnych regionach klimatycznych świetnie radzi sobie również ze spadkiem temperatury do -25 stopni Celsjusza. Warto jednak o odpowiednie przygotowanie rośliny do sezonu zimowego. Najlepszym rozwiązaniem jest obsypanie kłączy ziemią na wysokość do 30 cm. Następnie kopczyk przykryć agrowłókniną bądź otuliną z liści lub igliwia.

Rozmnażanie kokornaku wielkolistnego

Samodzielna uprawa kokornaku wielkolistnego jest jak najbardziej możliwa. Rozmnażanie może odbywać się w dwojaki sposób: poprzez nasiona lub zdobycie sadzonek. Kokornak po okresie kwitnienia wydaje kilkucentymetrowe owoce, które są źródłem nasion. Właśnie dzięki nim możliwe jest dalsze rozmnażanie rośliny. Nasiona przechowujemy w suchym i ciemnym miejscu. Następnie wysiewamy je do podłoża na przełomie lutego i marca. W odróżnieniu od wielu innych nasion, rozmnażanie kokornaku wielkolistnego nie wymaga stratyfikacji.

Kokornak wielkolistny dobrze wygląda w ogrodzie, zwłaszcza w czasie kwitnienia, ale potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i uprawy.
Kokornak wielkolistny – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, choroby

Innym sposobem na rozmnażanie tej rośliny, jest pozyskiwanie sadzonek. Możliwe jest to już w okresie zimowym, kiedy zdobywamy nieco zdrewniałe pędy. Najlepiej do tego celu nadają się pędy jednoroczne lub dwuletnie. Drugim okresem na zdobycie pędów, jest wczesna wiosna. Wtedy tworzą się okłady, które z powodzeniem możemy wykorzystać do zasadzenia nowych pnączy. Uzyskane sadzonki ukorzeniamy, by móc je później z powodzeniem przesadzić do gruntu. Sprawdź także ten artykuł o pergolach w ogrodzie.

Kokornak wielkolistny - choroby i przycinanie

Przycinanie jest kolejnym aspektem, o który należy zadbać w uprawie kokornaku, co stanowi także profilaktykę, jeśli chodzi o choroby. Wybierając samodzielne rozmnażanie rośliny, musimy liczyć się z tym, że sadzonki wymagają regularnego i dość drastycznego cięcia. Przed okresem zimowym pnącza przycinamy o 2/3 długości. Wtedy zapewnimy roślinie bujny rozrost, wzmocnienie systemu korzeniowego, a także kłącza. Dopiero w późniejszych latach, wykonujemy cięcie, dzięki któremu odpowiednio formujemy roślinę. Na wiosnę mocno zdrewniałe pędy mogą przejść tzw. cięcie odmładzające.

Uprawa kokornaku w odpowiednich warunkach z reguły jest bardzo odporna na wszelkiego rodzaju choroby. Jednak jak każda roślina może być narażona na choroby grzybowe. Dodatkowo pnącze może być zaatakowane mszycą lub przędziorkiem. W takich okolicznościach należy odnieść się do preparatów chemicznych, skutecznie radzących sobie z problemem. Jeżeli zauważymy, że sadzonki wypuszczają blade liście zakończone brązową obwódką, to możemy spodziewać się bardzo dużego niedoboru żelaza. Rozwiązaniem jest nawożenie rośliny nawozami z wysoką zawartością żelaza.

Aristolochia macrophylla – czy warto?

Kokornak wielkolistny – przykładowe ceny

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny na sadzonki oraz nasiona kokornaku wielkolistnego, a także innych odmian:

  • Kokornak wielkolistny, sadzonka – cena od 28,90 zł
  • Kokornak wielkolistny, sadzonka – cena od 45,00 zł
  • Kokornak wielkolistny, pojemność 1l -  cena od 14,99 zł
  • Kokornak wielkolistny, nasiona – cena od 4,80 zł
  • Kokornak powojnikowy, sadzonka – cena od 22,90 zł
  • Kokornak mandżurski, sadzonka – cena od 34,90 zł
  • Kokornak omszony, nasiona 10 g - 86,80 zł
  • Kokornak mandżurski, nasiona 10 g – 11,20 zł

Jak widać, ceny w dużej mierze różnią się od siebie w zależności od odmiany, a także od tego, w jakim miejscu zamierzamy dokonać zakupu. Na pewno o wiele tańsze są nasiona. Jednak ich uprawa wymaga zdecydowanie większej cierpliwości. Ceny sadzonek mogą różnić się między sobą również pod względem okresu, w którym są sprzedawane.

Pnącze kokornak wielkolistny – sprawdzone inspiracje

Kokornak wielkolistny jest pnączem, które warto posadzić w swoim ogrodzie. Oczywiście uprawa powinna mieć zapewnione warunki. Mowa jest nie tylko o odpowiednim podłożu, a także ekspozycji na słońce. Ze względu, iż do czynienia mamy z pnączem, istotne jest bardzo, by roślina posiadała podpórki, na których może rosnąć i oplatać swoje pędy. Dzięki temu roślina okaże się świetną ozdobą na naszym budynku, altanach, ogrodzeniu czy po prostu pergoli.

Jeżeli zatroszczymy się o odpowiednie przycinanie, możemy tworzyć wyjątkowo atrakcyjne kompozycje. Wystarczy przejrzeć niektóre zdjęcia, by przekonać się o tym, iż pnącze może stworzyć niesamowity zakątek w naszym przydomowym ogrodzie. Gęste ulistnienie stwarza doskonałe warunki do tego, by wykreować barierę przed promieniami słonecznymi, wiatrem i zakurzeniem. Dodatkowo mamy szansę, by stworzyć swój prywatny kącik do wypoczynku, do którego nie będą mieli wglądu ani sąsiedzi, ani przechodnie. Zalet uprawy kokornaku wielkolistnego jest oczywiście znacznie więcej. Pnącze kokornak wielkolistny to wybór do ogrodu wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny