Komarzyca (Plectranthus forstrei) – opis gatunku

Komarzyca, czyli plektrantus koleusowaty– pochodzenie i opis

Komarzyce to rośliny, które można zobaczyć mniej więcej na co drugim balkonie. Pochodzą z Australii i Afryki Południowej, ale w ostatnim czasie bardzo upowszechniły się w Europie. Są wyjątkowo ozdobne z liści, które mają owalny kształt i są ozdobnie piłkowane. Ich największą zaletą jest kolor i nietypowość – ciemnozielony środek otacza najczęściej ozdobna obwódka, która dodaje roślinie niesamowitego uroku.

Komarzyce w większości wytwarzają długie pędy, które mogą osiągnąć między 100 a 150 cm długości. Malowniczo przewieszają się z doniczki, dlatego na balkonie roślinę można najczęściej zobaczyć w koszach i wysoko zawieszonych skrzynkach. To właśnie liście są największą bronią w walce z insektami. Roślina odstrasza komary dzięki olejkom eterycznym zawartym w liściach i łodydze. Mają one charakterystyczny zapach, drażniący te owady.

Komarzyce wytwarzają także kwiaty. U większości odmian nie mają one większego znaczenia ozdobnego. Kwiat ma dzwonkowaty kształt, jest zazwyczaj bardzo drobny. Zwraca jednak uwagę i przyciąga wzrok kolorem. Komarzyce najczęściej są intensywnie purpurowe, zdarzają się także niebieskie.

To roślina jednoroczna, która naturalnie pochodzi z tropikalnych obszarów. Dlatego też w naszych warunkach klimatycznych zimowanie na balkonie lub w ogrodzie nie wchodzi w grę. Nie jest jednak szczególnie wymagająca, jak inne tropikalne rośliny odstraszające komary, więc na jej uprawę może się pokusić nawet początkujący i mniej doświadczony ogrodnik. Sprawdź także najlepsze kwiaty doniczkowe do domu.

Komarzyca – gatunki i odmiany

Zaliczany do rodziny jasnowatych Plectranthus forstrei to jeden z przedstawicielskich gatunków. Jest ich znacznie więcej, jednak nie wszystkie komarzyce nadają się do uprawy w domu. Chociaż liczba gatunków przekracza 200, w uprawie najczęściej pojawiają się 4 – plektrantus australijski, krzewiasty i madagaskarski są mniej znane. W sklepach ogrodniczych najczęściej można znaleźć sadzonki plektrantusa koleusowatego, który wyróżnia się interesującym rysunkiem liści.

Ze względu na dużą popularność komarzyca doczekała się powstania nowych, ciekawych odmian. Jedną z najbardziej cenionych jest ‘Variegata’, odmiana o biało obrzeżonych listkach. Ma bardzo długie, luźno zwisające, przewieszające się pędy, które mogą sięgać nawet 100 cm długości. Bardzo efektownie prezentują się także komarzyce ‘Blue Spire’. Są niezwykle charakterystyczne ze względu na intensywnie niebieskie kwiaty.

Ciekawą odmianą jest także ‘Green on Green’. Ma bardziej wzniesione pędy i może nie jest tak efektywna, jak te o zwisających, jednak zwraca uwagę nieszablonową, intensywnie limonkową barwą liści. Równie interesująca jest odmiana ‘Green Mountein’, której liście są trójbarwne – biało-żółto-zielone i bardzo intensywne. Cena odmian nie jest wyższa niż podstawowego gatunku. W przypadku komarzycy cena sadzonki w ogóle nie powinna przekraczać dwudziestu, maksymalnie dwudziestukilku złotych. A może zainteresuje cię także kalia doniczkowa?

Odmiany komarzycy na balkonie
Odmiany komarzycy na balkonie najlepiej się sprawdzają. Bardzo dobrze prezentują się zwłaszcza ich zwisające pędy pełne ciekawych liści

Komarzyce na balkonie – sadzonki i stanowisko

Sadzonki komarzycy – cena i sadzenie

Sadzonki komarzycy są dostępne w zasadzie w każdym sklepie ogrodniczym. Roślina jest jednak tak popularna, że możesz je znaleźć także w marketach i tym podobnych większych sklepach. Ich cena nie jest wysoka – w okresie późnej wiosny kosztują najczęściej kilka lub kilkanaście złotych. Dostępne w sprzedaży sadzonki są najczęściej niewielkie, jednak warto wiedzieć, że kwiat szybko się rozrasta, więc latem będziesz mieć naprawdę piękny i gęsty okaz.

Kupując komarzycę zwróć uwagę na jakość sadzonek. Liście powinny być pozbawione plam i intensywnie wybarwione. Łodyga powinna być przebarwiona na czerwono. Zwróć uwagę także na poziom wilgotności podłoża – przesuszona roślina trudniej się przyjmie.

Komarzyca: idealne stanowisko

Trudno spotkać komarzycę w ogrodzie. Jako roślina tropikalna wymaga więcej ciepła, więc wiosenne ochłodzenia i chłodne jesienne noce mogą być dla niej zabójcze. Zresztą, jak wszystkie rośliny odstraszające komary, komarzyca najlepiej przydaje się na balkonie, tarasie lub altanie, wszędzie tam, gdzie lubisz spędzać wieczory. To, że odstrasza komary jest gwarancją przyjemnego relaksu bez nieprzyjemnie swędzących bąbli.

Komarzyca na balkonie preferuje stanowiska półcieniste. Lubi nieco rozproszone światło. Lepiej dać jej zbyt dużo cienia niż zbyt wiele słońca – ciągłe, intensywne i bezpośrednie nasłonecznienie jest dla niej szkodliwe. Roślina nie jest szczególnie kapryśna, wręcz przeciwnie. Wystarczy jej standardowe podłoże do kwiatów balkonowych. Warto jednak dołożyć do niego warstwę drenażu – komarzyca lubi przepuszczalną glebę.

Roślina bardzo dobrze znosi konkurencję i nie potrzebuje dużo miejsca, więc można ją sadzić w jednym pojemniku z pelargoniami czy surfiniami. To świetny sposób na zrobienie nieszablonowej kompozycji balkonowej.

Pielęgnacja komarzycy krok po kroku

Pielęgnacja na balkonie

Kwiat nie jest bardzo wymagający, jednak należy o nim pamiętać. Uprawa zaczyna się w połowie maja, kiedy to można wystawić doniczki na balkon bez obaw, że zaatakują wiosenne przymrozki. Chociaż roślina potrzebuje drenażu, nie przepada za przesuszonym podłożem. Dlatego jej pielęgnacja skupia się przede wszystkim na podlewaniu. Gleba powinna być stale wilgotna, dlatego roślinę podlewa się regularnie, a w czasie największych upałów nawet codziennie. Warto wsadzić komarzyce do pojemników z podwójnym dnem, aby mogła swobodnie czerpać wodę, a jej korzenie nie były ciągle mokre.

Ten mało wymagający kwiat powinien być także dość regularnie nawożony, zwłaszcza, jeśli rozpoczął kwitnienie. W okresie od maja do września nawozi się go co dwa-trzy tygodnie. Używa się do tego standardowego nawozu do roślin balkonowych. Warto wybrać taki przeznaczony do roślin zielonych. Dobrze sprawdza się także biohummus. Należy jednak pamiętać, że po posadzeniu pierwsze nawożenie powinno być odłożone w czasie. Można to zrobić dopiero po czterech lub pięciu tygodniach, ponieważ ziemia doniczkowa najczęściej jest zasilona dodatkową dawką składników odżywczych, a przenawożenie może być dla rośliny niebezpieczne.

Komarzyca zimą w domu
Komarzyca zimą powinna zostać przeniesione do domu. Okres spoczynku powinien się odbywać w jasnym, ciepłym miejscu, w temperaturze 10-16 stopni

Komarzyca: zimowanie

Roślina w ogrodzie szybko zmarnieje, jednak na balkonie wykazuje dość dużą wolę przetrwania, zwłaszcza, jeśli jest osłonięta przed wiatrem i deszczem. Minimalna temperatura potrzebna jej do rozwoju to 10 stopni Celsjusza, dlatego należy sprzątnąć doniczki z balkonu dość wcześnie – we wrześniu.

Zimowanie w domu jest jak najbardziej możliwe, ale komarzyce są krótkotrwałe, żyją jedynie 2-3 lata. Z tego względu rzadko się je przechowuje do wiosny, ponieważ mają specyficzne wymagania na okres spoczynku. Jesienią ucina się długie pędy rośliny na długości około 10-15 cm. Doniczki należy ustawić w widnym pomieszczeniu, w którym temperatura zawiera się w zakresie 10-16 stopni. W tym czasie warto mocno ograniczyć podlewanie, jednak należy sprawdzać, czy podłoże nie jest za bardzo przesuszone. W takim wypadku można wlać do doniczki odrobinę wody. Niestety, zimowanie nie zawsze się udaje i komarzyca rzadko wraca do życia wiosną.

Komarzyca: rozmnażanie

Zamiast zimować, warto spróbować rozmnożyć komarzycę. Jest to bardzo łatwe, ponieważ roślina szybko rozmnaża się z pobranej zielonej sadzonki pędowej. Wystarczy odciąć kawałki wybranych pędów, zanurzyć ich koniec w ukorzeniaczu i wstawić do wody lub bezpośrednio do ziemi. Pęd najczęściej szybko rośnie w górę – wtedy należy go przyciąć, by roślina zaczęła się rozkrzewiać. Prawdopodobnie z nastaniem kolejnej wiosny będziesz mieć gotowe nowe sadzonki, które urozmaicą twój balkon.

ikona podziel się Przekaż dalej