Prefabrykaty betonowe można wykorzystać do budowy nawierzchni podjazdu, tarasu, ogrodzenia, ale też małej architektury, mebli, a także wielofunkcyjnych ogrodowych obiektów wypoczynkowych. Z ich pomocą

można stworzyć w ogrodzie komfortową strefę relaksu z miejscem na bujną zieleń, fontannę, oczko wodne, a także grill czy palenisko. Liczba możliwych aranżacji ogrodowych bazujących na prefabrykatach betonowych jest praktycznie nieograniczona.

Wygodne meble ogrodowe… z betonu

Prefabrykaty betonowe można wykorzystać do budowy mebli ogrodowych. Doskonale nadają się do tego prostokątne bloczki Neo. Mają one wymiar 20x60 cm, wysokość 10 cm i w swej podstawowej funkcji dedykowane są do budowy ogrodzeń. Moduły te mają geometryczny, regularny kształt, dzięki czemu z łatwością można zbudować z nich betonową sofę z oparciem. Przepis na sofę jest prosty: elementy Neo należy ułożyć kolejno na sobie, a jeden z boków wznieść wyżej. Wyższy bok tworzy oparcie, które można zakończyć daszkiem lub wypełnić ziemią i posadzić tam ozdobne rośliny. W ten sposób stworzymy wielofunkcyjny obiekt, pełniący równocześnie rolę mebla i donicy. Może spełniać on również funkcję parawanu chroniącego prywatność. Taki betonowy mebel nie będzie jednak wygodny, jeśli nie wyposażymy go w olbrzymie poduchy, których miękkość uprzyjemni nam chwile relaksu. Do sofy z prefabrykatów Neo doskonale pasują gotowe poduszki ogrodowe na meble z europalet. Alternatywnym pomysłem na wykończenie siedziska są drewniane deseczki.

Zobacz więcej o ogrodzeniach Neo tutaj.

Kolejnym betonowym prefabrykatem, z którego można wykonać meble wypoczynkowe w ogrodzie jest moduł L-ka Tigela. Ma on wymiar 42x33x80 cm i najczęściej jest wykorzystywany do budowy donic, ale można stworzyć z niego też ławkę, stolik kawowy czy stół. Aby zbudować ławkę należy ułożyć dwa elementy L-ka Tigela tak, aby każdy przylegał płaszczyzną dłuższego boku do podłoża, oba w ustalonej odległości od siebie, która będzie długością ławki. Pomiędzy krótszymi pionowymi bokami jako siedzisko montuje się drewniane deski. Na podobnej zasadzie możemy zbudować stolik kawowy do ogrodu. W tym przypadku należy ułożyć co najmniej dwa moduły z każdej strony, a następnie zamontować na nich blat. Sofę ogrodową można też wykonać z obu rodzajów prefabrykatów: Neo i L-ka Tigela. Podstawę siedziska budujemy z elementów Neo, natomiast „oparcie” wykańczamy modułem L-ka Tigela, który tworzy zarówno siedzisko, jak i oparcie dla pleców. Jest to wygodne w użytkowaniu rozwiązanie, ponieważ moduł L-ka Tigela jest wyprofilowany w łuk pomiędzy krótszym, a dłuższym bokiem. Opisane aranżacje można twórczo rozwijać i dodawać do kompozycji następne składowe tworzące strefę relaksu.

Zobacz więcej na temat serii Tigela tutaj.

L-ka Tigela, ławki, palenisko
L-ka Tigela, ławki, palenisko
L-ka Tigela_aranżacje
L-ka Tigela_aranżacje

Stylowe donice, a także fontanna i kaskada wodna

Meble z prefabrykatów betonowych, możemy rozbudować o kolejne funkcjonalne elementy. Po obydwu stronach betonowej sofy z bloczków Neo, można na przykład umieścić donice wykonane z tych samych pustaków. To doskonałe miejsce dla mało wymagających roślin wieloletnich takich, jak hosty, bergenie, żurawki, rojniki, rozchodniki czy niskie trawy ozdobne. Dobrze będą się w nich też czuły jeżówki, werbeny, liliowce, goździki i dzwonki. Do w pełni komfortowego kącika wypoczynkowego brakuje jeszcze mini fontanny lub kaskady wodnej. Te elementy małej architektury również można wykonać z prefabrykatów betonowych i umiejscowić je w ogrodzie niezależnie lub dołączyć do tworzonej kompozycji. Aby zbudować fontannę należy wykonać obudowę, a w jej wnętrzu w przestrzeni pomiędzy ścianami umieścić zbiornik z pompą tłoczącą wodę do góry. Do obudowy fontanny doskonale nadaje się murek Albero przypominający kamienne murki z łupka pochodzące ze słonecznej Toskanii. Pojedynczy element Albero ma wymiar 41x18 cm i wysokość 7,7 cm. Przy pomocy tego prefabrykatu można również uzyskać efekt wody tryskającej z kamieni. W takim przypadku nad zbiornikiem fontanny należy zamontować ruszt i po jego osadzeniu ułożyć na nim otoczaki lub kamienie. Fontanna wykonana z elementów Albero jest niezwykle efektowna i dodaje ogrodowi wyjątkowego uroku i odrobiny romantyzmu. Z kolei do budowy kaskady wodnej polecane są zarówno bloczki Albero, jak i opisane wcześniej prefabrykaty Neo. Sposób wykonania kaskady jest podobny, ale jedna ze ścian musi być nieco wyższa. To właśnie ona ukrywa rurę prowadzącą od pompy do wylewki. Spływająca po ścianie woda tworzy miło szemrzącą kaskadę.

Ogrodzenie Neo, fontanna
Ogrodzenie Neo, fontanna
Murek Albero_fontanna
Murek Albero_fontanna
Ogrodzenie Neo, grill
Ogrodzenie Neo, grill

A może grill?

Z prefabrykatów betonowych można również zbudować palenisko lub grill. Palenisko należy osadzić poniżej powierzchni w taki sposób, aby jego górna krawędź była równa z nawierzchnią. Można je wykonać z kilku obrzeży L-ka Tigela ułożonych na boku w kwadrat. W przypadku budowy grilla konieczne jest wzniesienie zdecydowanie wyższej konstrukcji. Do tego celu doskonale nadają się bloczki Albero lub Neo. Aby zbudować grill otwarty, należy najpierw wyrównać podłoże i wylać ok. 15 cm warstwę betonu tworzącą fundament, na którym wznosi się ściany grilla. Palenisko grilla powinno być umieszczone na wysokości około 60-70 cm od podłoża. Jego sugerowana szerokość to około 70 cm, a głębokość 40 cm. Nad paleniskiem umieszcza się metalowy ruszt w odległości 30-40 cm, przy czym można go wmurować bezpośrednio pomiędzy warstwy bloczków betonowych.

L-ka Tigela meble, ogrodzenie Neo, grill
L-ka Tigela meble, ogrodzenie Neo, grill
Ogrodzenie Neo, grill
Ogrodzenie Neo, grill

Olbrzymią zaletą prezentowanych rozwiązań jest ich wyjątkowa trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Prefabrykaty betonowe z zasady są łatwe w utrzymaniu i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z ich pomocą możemy stworzyć oryginalną, prywatną strefę relaksu dopasowaną do indywidulanych potrzeb, w której odpoczynek to czysta przyjemność. Pamiętajmy jednak o tym, że podstawą każdej aranżacji ogrodowej jest zieleń. Gra ona zdecydowanie pierwszoplanową rolę, dlatego elementy małej architektury i wszelki dodatki w ogrodzie powinny ją pięknie eksponować.

.……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020

O firmie:

aktualny cennik i katalog produktów Polbruk - https://www.polbruk.pl/pl/katalog-polbruk-2021.html

www.polbruk.pl/pl/totalne-remonty-szelagowskiej/

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny