Komonica zwyczajna - opis rośliny

Komonica zwyczajna (Lotus corniculatus) - skąd pochodzi

Komonica zwyczajna - Lotus corniculatus, znana jest również jako komonica pospolita i komonica różkowa. Roślina ta jest byliną i zalicza się do rodziny bobowatych - Fabaceae, która znana jest również jako rodzina motylkowatych. Do tej rodziny należy blisko 10% wszystkich gatunków roślin dwuliściennych.

Rośliny z rodziny bobowatych to przede wszystkim rośliny zielne, o ile występują one w klimacie umiarkowanym. Mogą być nimi także rośliny drzewiaste, jeśli znajdują się one w tropikach. Dzięki temu, że prowadzą one symbiozę z bakteriami brodawkowymi, mogą wykorzystywać azot atmosferyczny.

Komonice pospolite naturalnie występują w Europie, Azji, a także Afryce Północnej. Jednak z biegiem czasu rozprzestrzeniły się także w innych miejscach i możemy spotkać je w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii i Nowej Zelandii. Rośliny te, tak jak i maki nagołodygowe - Papaver nudicaule, czy lipy drobnolistne - Tilia cordata, uprawiane są w wielu krajach na całym świecie. W samej Polsce komonice różkowe są pospolite na terenie całego kraju.

Lotus corniculatus - charakterystyka

Jeśli interesuje nas uprawa różnego rodzaju roślin, bez różnicy, czy będzie to mak nagołodygowy, lipa drobnolistna, czy właśnie komonica zwyczajna, powinniśmy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jakie są cechy charakterystyczne tej rośliny. Dzięki temu bez problemu odróżnimy ją od podobnych roślin tego rodzaju.

Otóż komonica zwyczajna - Lotus corniculatus, charakteryzuje się płożącą, rozesłaną lub podnoszącą się łodygą, która dorasta do około 10-40 cm długości. Wewnątrz łodyga może być pełna lub posiadać cieniutki kanalik. Roślina posiada palowy system korzeniowy, który jest bardzo rozgałęziony i może sięgać nawet do 1,5 m głębokości.

Podłużne i pięciolistkowe liście są pierzaste. Warto wiedzieć, że trzy górne liście mają odwrotnie jajowaty kształt, natomiast dwa listki, które znajdują się przy łodydze, są ukośnie owalne lub trójkątne. Kolejnym elementem są owoce, w których znajdują się nasiona. Owocem komonicy są około 2-3 cm strąki, które wystają z kielicha. Podczas dojrzewania skręcają się one w tzw. śrubę, co powoduje samoistne rozsianie się nasion.

Nie możemy zapomnieć także o kwiatach komonicy, które wyrastają na długich szypułkach i zbierają się po 3-8 w baldachach. Motylkowe kwiaty mają żółtą barwę, a po zasuszeniu stają się zielonkawe. Kwiaty możemy zaobserwować na roślinie w okresie od maja do września. Są one zapylane przez owady. A może zainteresuje cię także ten artykuł o roślinach miododajnych?

Komonica różkowa - jak przebiega uprawa

Komonica pospolita - wymagania, o których powinniśmy wiedzieć

Zanim przejdziemy do uprawy komonicy pospolitej - Lotus corniculatus, konieczne jest zapoznanie się z tym, jakie wymagania ma ta roślina. Bez tego jej uprawa może skończyć się wielkim niepowodzeniem lub pojawieniem się wielu chorób, związanych ze źle dobranym stanowiskiem.

Zacznijmy więc od tego, że komonica zwyczajna jest dość tolerancyjna pod względem gleby, natomiast o wiele lepiej będzie się rozwijała na odpowiednio spulchnionej glebie. Tutaj musimy także wiedzieć, że ta roślina nie nadaje się do siewu na glebach zalewanych lub też podmokłych.

Cięta komonica zwyczajna, Lotus corniculatus oraz jej uprawa i właściwości lecznicze
Jakie właściwości ma komonica zwyczajna, Lotus corniculatus i jak wygląda jej uprawa

W zależności od tego, jakie zastosowanie wybierzemy, powinniśmy wiedzieć, na jakim stanowisku ma być sadzona komonica. Jeśli planujemy wysiewać ją na paszę, lepiej będzie sadzić ją na polach po roślinach okopowych. Z kolei, jeśli planujemy uprawiać ją na nasiona, lepszym stanowiskiem będą gleby po uprawie roślin zbożowych. Kolejnym ważnym elementem jest to, by komonica była uprawiana na stanowiskach nasłonecznionych, ponieważ nie znosi ona nawet półcienia.

Lotus corniculatus - uprawa i pielęgnacja

Jeśli chcemy zająć się uprawą roślin, jakimi są komonice, powinniśmy wiedzieć, że wysiewa się je na wcześniej przygotowane stanowisko w okresie wczesnej wiosny, a dokładniej pod koniec kwietnia. Wtedy sadzi się ją w odstępach około 15-20 cm, stosując 10-20 kg nasion na 1ha.

Pamiętajmy, by nasiona były umieszczone w glebie płytko. Najlepiej wysadzić je i przykryć jedynie 0,5-1 cm warstwą podłoża. W dalszej części uprawy powinno się dbać o odpowiednią pielęgnację, w szczególności o nawożenie pogłówne, przy pomocy nawozów fosforowo-potasowych.

Kolejnym elementem jest przeprowadzenie bronowania i rozkruszanie skorupy, która tworzy się na powierzchni gleby. Dodatkowo musimy zadbać o odchwaszczanie roślin. Nie zapominajmy też o podlewaniu roślin, ponieważ powinno być one przeprowadzane regularnie, ale nie intensywnie, by komonica zwyczajna miała umiarkowanie wilgotną glebę.

Komonica pospolita - cena, właściwości lecznicze i zastosowanie

Jeśli decydujemy się na uprawę komonicy zwyczajnej, z pewnością jednym z bardziej interesujących dla nas czynników jest cena. Cena za komonicę różkową nie jest wysoka, ponieważ za około 0,5 kg nasion zapłacimy około 20-25 zł, oczywiście w zależności od miejsca zakupu i producenta.

Komonica zwyczajna - Lotus corniculatus, to przede wszystkim roślina pastewna, dla której głównym zastosowaniem jest uprawa na paszę zieloną oraz susz. Jest ona jedną z roślin, które znajdują się w Rejestrze roślin uprawnych Unii Europejskiej. Swoją popularność komonica zyskała, ponieważ zawiera w sobie duże ilości białka oraz składników mineralnych, w tym magnezu oraz wapnia. Co więcej, roślina jest odporna na udeptywanie, mrozy czy przygryzanie.

Poza tym zastosowaniem nie możemy zapominać, że komonica zwyczajna ma także właściwości lecznicze. Właściwości lecznicze działają przeciwzapalnie, moczopędnie, rozkurczowo na mięśnie gładkie, uspokajająco, przeciwrodnikowo, a także chronią siatkówkę i naczyniówkę naszego oka.

ikona podziel się Przekaż dalej