Kompot z dyni na zimne wieczory

Kompot z dyni nie tylko do słoików

Dynia to późnojesienne warzywo. Jest dojrzała najczęściej dopiero we wrześniu lub październiku i dobrze znosi niskie temperatury. Dlatego mamy do niej dostęp przez całą jesień a także dużą część zimy, bo świetnie się przechowuje. Dlatego przygotowywanie słoików z kompotem nie jest konieczne – możesz na bieżąco robić świeżą porcję, kiedy tylko potrzebujesz, tym bardziej, że nie trzeba go długo gotować.

Kompot z dyni – czy raczej kompot z korbola, jak brzmi nazwa po śląsku, gdzie jest najbardziej popularny – to bardzo rozgrzewający napój. Jest idealny na chłodne dni. Dość słodki, jeśli dodasz do niego tylko jakieś przyprawy będzie maksymalnie aromatyczny. Można go podawać także na zimno – do obiadu albo po prostu zamiast sklepowych napojów. Będzie o wiele zdrowszy, zwłaszcza jeśli zamiast cukru dodasz do niego miodu, ksylitolu lub cukru trzcinowego. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na kompot z jabłek.

Podstawowy przepis na kompot z dyni

Podstawowy przepis na kompot z dyni jest bardzo prosty. Tak naprawdę potrzebujesz tylko dużego garnka i kilka składników.

  • 400 g obranej dyni,
  • duża cytryna,
  • 3 łyżki cukru,
  • 1 l wody.

Możesz użyć dowolnej dyni – ‘Muscat’, Hokkaido lub piżmową. Zwykła dynia olbrzymia także dobrze się sprawdzi, chociaż te wymienione mają najbardziej intensywny smak. Wybieraj odmiany o intensywnie pomarańczowym kolorze. Jak zrobić kompot z dyni?

  1. Pokrój dynię na małe kawałki (kostki około 1 cm).
  2. Sparz cytrynę i wyciśnij z niej sok.
  3. Do garnka wlej wodę, wsyp cukier i dodaj sok z cytryny. Zagotuj.
  4. Jak mieszanina będzie bulgotała, możesz dodać do niej kawałki dyni.
  5. Dynię trzeba gotować aż do miękkości, by puściła sok.

Dzbanek z kompotem z dyni możesz przybrać plasterkami cytryny. Możesz także powkładać do szklanek ugotowane kawałeczki dyni – będą przepyszne, także w różnych deserach i sałatkach na słodko. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na kompot z truskawek?

Kompot z dyni z goździkami i z octem - przepis na przetwory

Nieco bardziej wyrafinowany smak ma kompot z dyni z goździkami. Przyprawa ma intensywny aromat i działa rozgrzewająco. Aby dynia była twarda i nie rozwarstwiała się, możesz przygotować napój z octem – nie obawiaj się, nie będzie czuć w nim jego smaku. Proporcje bardzo łatwo zapamiętać:

  • 400 g obranej dyni,
  • 4 płaskie łyżki cukru,
  • 4 łyżki octu winnego,
  • 4 goździki,
  • woda.

Zastosowanie octu winnego nie zmieni smaku napoju. Możesz dać trochę więcej cukru, jeśli lubisz słodkości, ale nie jest to konieczne, jeśli dynia jest dojrzała i słodka.

  1. Miąższ dyni pokrój w kostkę i przełóż do garnka.
  2. Zalej owoce wodą tak, by były przykryte.
  3. Dodaj cukier, ocet winny i goździki.
  4. Gotuj aż dynia zrobi się miękka, ale nie będzie się rozpadała.

Kompot z dyni i pomarańczy

Jak zrobić kompot z dyni z dodatkami? Dla osób, które lubią cytrusy i nie wyobrażają sobie bez nich zimy, idealnie sprawdzi się kompot z dyni i pomarańczy. Możesz go robić na bieżąco, zawsze kiedy masz ochotę na słodki, rozgrzewający napój. Jest nieco bardziej wyrazisty, a poziom słodyczy zależy od tego, jakie pomarańcze wybierzesz. Możesz dodać do niego także co nieco cynamonu, by zyskał na smaku i wyrazistości.

  • 0,5 kg dyni,
  • 1,5 l wody,
  • kilka goździków,
  • 3 łyżki miodu,
  • duża pomarańcza,
  • 1 łyżeczka cynamonu,
  • sok z cytryny.
Szklanka kompotu z dyni
Kompot z dyni krok po kroku - oto najlepsze, sprawdzone przepisy

Sposób przygotowania jest bardzo podobny, jak wyżej. Najpierw zagotowuje się wodę z dynią, miodem i przyprawami, a następnie wrzuca się do niej pomarańczę. Należy dobrze wyszorować skórkę i ją wyparzyć, a potem pokroić ją na grube plastry. Dopiero po ugotowaniu kompotu dodaje się sok z cytryny. Wcześniej możesz sprawdzić, jak słodki jest kompot. Jeśli pomarańcza była kwaśna, cytryna może być zupełnie niepotrzebna. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z dyni.

Kompot z dyni na zimę – przepis

Kompot z dyni do słoików

Kompot na słodko można jednakże także zrobić do słoików na później. Tutaj receptura wygląda zupełnie inaczej - trzeba dobrze zapasteryzować przetwór, by zatrzymać go na zimę. Tak przygotowany kompot z dyni może być nieco bardziej gęsty a owoce często się rozpadają, ale i tak jest przepyszny.

  • dynia Hokkaido pokrojona w kosteczki lub wydrążone kulki,
  • sok z cytryny,
  • goździki,
  • laska cynamonu,
  • cukier do smaku,
  • woda.

Proporcje są bardzo łatwe do ustalenia – 1 litr wody to 1 cytryna, 1 goździk, 1 laska cynamonu i 1 łyżka cukru. Wszystko zależy od wielkości dyni. Miąższ należy przełożyć do płaskiego garnka do 7/8 wysokości i zalać wodą do przykrycia. Od ilości wlanej wody zależą proporcje pozostałych składników.

  1. Włóż dynię do garnka, zalej wodą, dodaj przyprawy i sok z cytryny.
  2. Odstaw garnek na 24 godziny w chłodne miejsce. Sprawdzaj, czy dynia nie fermentuje – może się tak stać, jeśli będzie za ciepło.
  3. Zagotuj wodę z dynią i dodaj cukier. Gotuj tak długo, aż cały cukier się rozpuści.
  4. Przełóż owoce dyni w syropie do słoików. Jeśli lubisz cynamon, możesz dodać po kawałku świeżej laski do każdego słoiczka.
  5. Dobrze zakręć nakrętki.

Po pasteryzowaniu kompot z dyni można przechowywać przez wiele miesięcy. Z biegiem czasu nabierze więcej aromatu, ale owoce mogą się rozpaść. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na konfiturę z dyni?

Pasteryzowanie słoików

Pasteryzowanie słoików z kompotem z dyni nie jest trudne. Tak naprawdę należy zrobić to tak jak w przypadku innych kompotów – wstawić do garnka z wodą, na małym ogniu doprowadzić do wrzenia i gotować około 7-8 minut.

Na dno garnka możesz położyć lnianą lub bawełnianą ściereczkę, żeby słoiki się nie obijały. Sprawdź, czy poziom wody sięga około 2 cm poniżej nakrętek. Po zagotowaniu słoiki powinny zostać postawione do góry dnem. Zanim wyniesiesz je do chłodnej spiżarni, upewnij się, że zakrętki zassały się, na przykład przechylając słoik na bok. I już – możesz cieszyć się smakiem kompotu z dyni aż do następnego jesiennego sezonu.

ikona podziel się Przekaż dalej