Przetwory z rabarbaru – sok, dżem, konfitura i inne - przepisy krok po kroku
Większości z nas rabarbar kojarzy się z dzieciństwem. Kompot rabarbarowy to znakomite orzeźwienie w upalne letnie dni. To również źródło wielu cennych witamin i substancji. Oto kilka inspirujących przepisów, w których pierwsze skrzypce gra rabarbar.
Jeśli interesują cię przetwory domowe z twojego ogrodu, wszelkie inspiracje zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.
Kompot rabarbarowy i wariacje na jego temat
Kompot z rabarbaru - prosty przepis
Kompot rabarbarowy jest pyszny, pasuje do każdego letniego deseru i obiadu. Pomaga lżej przejść przez nieznośny upał. Doskonały dla dzieci i dorosłych. Jeśli szukacie inspiracji na prosty i sprawdzony przepis na kompot z rabarbaru, oto nasza inspiracja.
Przepis na kompot rabarbarowy bazuje na następujących składnikach: 1 kg świeżego rabarbaru, ¾ szklanki cukru, 3 l wody, a ponadto kilka listków świeżej mięty oraz kostki lodu. Jak ugotować kompot z rabarbaru? Przepis na kompot jest banalnie prosty, więc każdy doskonale sobie z nim poradzi.
- Krok 1: Najpierw oczyszczamy i dokładnie myjemy nasz rabarbar. Kiedy jest już czysty, należy go pokroić – najlepiej na plastry o grubości ok. 0,5 cm.
- Krok 3: Teraz przekładamy pokrojony rabarbar do garnka. Dolewamy do niego wodę i gotujemy aż do wrzenia.
- Krok 4: Następnie dodajemy jeszcze wskazaną ilość cukru i, nieustannie mieszając, gotujemy jeszcze przez kwadrans – w tym czasie kompot z rabarbaru powinien już uzyskać jasnoróżową barwę. Odstawiamy do wystygnięcia.
- Krok 5: Przecieramy rabarbar przez sitko i wlewamy ten ochładzający napój do dzbanka lub dużego naczynia. Rozlewamy do szklanek, dodając do smaku listki mięty, a dla większej ochłody kostki lodu. Przepisy na kompot z rabarbaru można dowolnie urozmaicać. Jeśli marzysz o przetworach z agrestu, w tym artykule znajdziesz porady dotyczące jego uprawy.
Kompot z rabarbaru z truskawkami
A oto inspiracja i gotowy przepis na kompot rabarbarowy z truskawkami. Zaspokoi pragnienie, jest smaczny, a do tego zdrowy i można go łatwo przygotować w zaciszu własnego domu.
Jak przygotować kompot z rabarbaru? Zaczynamy od zgromadzenia potrzebnych składników, a są to: łącznie 1 kg owoców w proporcji 350 g truskawek i 650 g rabarbaru, 3 łyżki cukru oraz woda.
- Krok 1: Myjemy owoce, usuwamy z nich szypułki i wrzucamy do przygotowanego garnka. Myjemy również rabarbar, a następnie kroimy go w plasterki o grubości około 3 cm każdy.
- Krok 2: Wrzucamy pokrojony rabarbar do truskawek i dodajemy wodę – prawidłowa ilość to taka, kiedy woda znajduje się na ok. 3 cm wyżej od truskawek i rabarbaru. Dodajemy jeszcze cukier i wszystkie składniki dokładnie mieszamy.
- Krok 4: Gotujemy rabarbar i truskawki przez około 25 minut, do momentu aż owoce będą miękkie i prawie się nam rozpadną.
- Krok 5: Jeśli nie lubicie pić kompotu z owocami, zalecamy odcedzić przez sitko rabarbar i truskawki, ale jeśli wam one nie przeszkadzają możecie je zostawić, by przyjąć w owoców więcej wartości odżywczych.
- Krok 6: Przelewamy kompot do dzbanka i zostawiamy do przestygnięcia. Kiedy kompot z rabarbaru z truskawkami jest już chłodny, przelewamy go do szklanek. Dla większej ochłody można dorzucić kostki lodu.
Sok rabarbarowy
Sok z rabarbaru nie tylko nas orzeźwi, gdy za oknem skwar, ale i zawiera wiele cennych właściwości. Jakich? To bogactwo składników mineralnych, np. fosforu i miedzi, a;e także witamin, m.in. A i C. Jak by tego mało, rabarbar posiada właściwości antyrakowe i przeczyszczające. Szczególnie polecany jest kobietom z niedoborem estrogenu. Jak przygotować sok z rabarbaru?
Kiedy mamy już łodygi rabarbaru przystępujemy do przygotowań. Myjemy łodygi rabarbaru. Kroimy rabarbar w kostkę i po kilka kawałków wkładamy do wyciskarki wolnoobrotowej. Świeży sok wlej w szklanki, dodaj kilka kostek lodu lub też podawaj z dodatkiem soku z cytryny. Amatorom słodkiego smaku przyda się cukier lub jego zamiennik. Sok rabarbarowy smakuje także dodawany do lemoniady czy innych soków. A może zainteresuje cię także sok z malin?
Przetwory z rabarbaru - inspirujące przepisy na dżem
Dżem z rabarbaru
Przepis na dżem z rabarbaru jest bardzo prosty. Jak zrobić taką konfiturę? Najpierw potrzebne będą nam następujące składniki: 1 kg rabarbaru i 50 dag cukru.
- Krok 1: Zaczynamy od oczyszczenia i umycia rabarbaru. Nasz rabarbar trzeba teraz pokroić w drobną kostkę, a następnie wrzucamy go do garnka i przykrywamy warstwą cukru. Zostawiamy tak go na ok. 1 godzinę.
- Krok 2: Po upływie tego czasu podgrzewamy go. Zaczynamy od dużego ognia, a następnie przechodzimy na coraz mniejszy. Gdy zauważymy, że woda nam już odparowała, a nasza konfitura przybiera swoją właściwą gęstość, wyłączamy gaz.
- Krok 3: Jeszcze gorący dżem rabarbarowy przekładamy do wcześniej przygotowanych słoików, mocno zakręcamy i odwracamy do góry dnem. Po wystygnięciu zanosimy do piwnicy lub spiżarni.
Dżem z rabarbaru z dodatkiem cynamonu
Jeśli jesteście miłośnikami cynamonu, a do tego uwielbiacie rabarbar, mamy dla was ciekawą inspirację – dżem rabarbarowy z dodatkiem cynamonu. Jak go przyrządzić? Potrzebne będą nam następujące składniki: 1 kg rabarbaru, 25 dag cukru, pół laski wanilii oraz 1 łyżeczka cynamonu.
- Krok 1: Zaczynamy od oczyszczenia i umycia rabarbaru, następnie kroimy go na małe kostki, najlepiej takie o grubości około 1 cm.
- Krok 2: Tak pokrojony rabarbar wrzucamy do garnka lub rondelka z niewielką ilością wody. Gotujemy do momentu aż nam zmięknie. Kiedy uzyskaliśmy już efekt zmiękczonego rabarbaru, dodajemy pozostałe składniki, a mianowicie: cukier, laskę waniliową i nasz cynamon. Dokładnie mieszamy.
- Krok 3: Wszystkie te składniki gotujemy, nieustannie mieszając przez około 1,5 godziny. Po tym czasie powinien wyklarować się nam pachnący i pyszny dżem z rabarbaru z dodatkiem cynamonu.
- Krok 4: Jeszcze ciepłą konfiturę wkładamy do wcześniej przygotowanych słoików, szczelnie je zakręcamy i odwracamy do góry dnem. Słoiki z dżemem zanosimy do piwnicy lub od razu po wystygnięciu możemy otworzyć i podawać na kanapkach czy jako dodatek do deserów. A może zainteresuje cię także nalewka z pigwy?