Konfitura z cebuli - co warto wiedzieć?

Cebula stanowi podstawowy składnik większości potraw obiadowych jak również przetworów na zimę. Przepisy na sałatki z różnych warzyw, leczo, marynaty warzywne czy też pasty do chleba zawierają cebulę jako niezbędny składnik. Cebulę pokrojoną w piórka dodajemy również do marynowanej papryki z ogórkami czy też do ogórków z chili.

Jeśli chodzi o przetwory na zimę z samej cebuli, to przepisów jest znacznie mniej. Możemy wymienić dżem cebulowy, powidła z czerwonej cebuli, cebulę marynowaną czy też cebulę w zalewie.

Konfitura z cebuli świetnie sprawdzi się jako dodatek do dań mięsnych, do kanapek z wędliną czy pasztetem. Możemy użyć cebuli białej, żółtej lub czerwonej, lecz najbardziej popularna jest konfitura z cebuli czerwonej.

Konfitura z cebuli czerwonej z dodatkiem octu balsamicznego to potrawa jednocześnie słodka, słona i wytrawna. Dlatego też świetnie smakuje i doskonale pasuje do dań mięsnych. Dżem z cebuli powstał z inspiracji indyjskim chutney. Do konfitury z cebuli najlepiej nadaje się cebula czerwona, która jest bardziej delikatna w smaku, wolniej się karmelizuje i ma mniej cukru. Zdaniem znawców dobra marmolada z cebuli trudniej wychodzi z cebuli białej czy żółtej, które przy długim gotowaniu za bardzo miękną i rozpadają się. Natomiast najlepsze powidła z cebuli powinny zawierać wyczuwalne cząstki warzywa. Jednak istnieje wiele sprawdzonych przepisów na pyszny dżem z cebuli białej, który robi się tak samo jak powidła z czerwonej cebuli. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie cebuli dymki?

Cebula do powideł powinna być pokrojona w piórka, czyli w długie i wąskie paseczki. Najpierw należy pokroić cebulę pionowo na pół. Następnie układamy połówki cebuli częścią przekrojoną na desce i ponownie kroimy pionowo w piórka.

Powidła z czerwonej cebuli - przepis

Pojęcia jak powidła, konfitury, dżem czy marmolada są często mylone. Przetwory te niewiele się różnią, z tym że typowe powidła robi się głównie ze śliwek. Powstają one przez wielogodzinne smażenie na małym ogniu. Ale powidła z czerwonej cebuli z dodatkiem octu balsamicznego wykonuje się znacznie prościej i można je wykorzystać zarówno do jedzenia na bieżąco oraz jako przetwory na zimę.

Do smażenia powideł najlepiej nadaje się patelnia lub rondel z grubym dnem. Najlepiej jest smażyć na oleju ryżowym lub oliwie.

Aby wykonać pyszne powidła z czerwonej cebuli potrzebne będą następujące składniki:

  • 1 kg czerwonej cebuli
  • 6 łyżek octu balsamicznego
  • 3 łyżki miodu (zamiast miodu można użyć cukru trzcinowego)
  • suszony tymianek, sól i pieprz

Wykonanie powideł z czerwonej cebuli nie jest trudne. Przepis krok po kroku wygląda następująco:

  1. cebulę obierz i pokrój w piórka,
  2. zeszklij cebulę na oliwie, a następnie smaż powoli na małym ogniu około 25 minut cały czas mieszając,
  3. dodaj do smaku sól, pieprz i tymianek, można również dodać liść laurowy, cynamon, czosnek,
  4. gdy cebula zmięknie dodaj miód, a następnie ocet balsamiczny,
  5. smaż do momentu aż ocet wyparuje a potrawa stanie się gęsta,
  6. przełóż do słoików i przechowuj w lodówce.
Konfitura z cebuli lub marmolada z cebuli w słoiku oraz przepis na ten dodatek do mięs i przystawek krok po kroku
Konfitura z cebuli - najlepsze przepisy na przyrządzenie pysznych przetworów z cebuli

Aby dżem z cebuli czerwonej miał bardziej wykwintny smak, można przed dodaniem octu balsamicznego dodać również 100 ml wytrawnego czerwonego wina.

Na zakończenie marmolada z cebuli powinna być gęsta z wyczuwalnymi kawałkami cebuli, tak jak tradycyjny dżem. Potrawę tę można jeść zarówno na ciepło jak i na zimno. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na konfiturę z czerwonej cebuli.

Powidła z czerwonej cebuli z dodatkiem octu balsamicznego mogą być przechowywane w lodówce do 2 tygodni. W zasadzie powideł z cebuli nie robi się do słoików na zimę. Czerwona cebula jest dostępna cały rok, zaś potrawa jest tak prosta do zrobienia, że można ją przygotowywać na świeżo cały rok. Jeśli jednak masz nadmiar cebuli, która obrodziła w ogródku, najlepiej jest zrobić z niej przetwory na zimę. W takim przypadku marmoladę z cebuli należy przełożyć do słoików i pasteryzować.

Chutney z cebuli - przepis i przygotowanie

Chutney to potrawa pochodzenia indyjskiego, która stanowiła sposób, aby wykorzystać letnią obfitość owoców i warzyw tak, aby można je było długo przechowywać. Chutney stanowi aromatyczny sos, który świetnie pasuje do dań mięsnych, dań z ryb czy kanapek. Chutney podany na krakersach stanowi wspaniałą przekąskę na imprezie. Można go zrobić na słodko lub na ostro. Koniecznym elementem chutney jest ocet balsamiczny oraz rodzynki. Jednym z wariantów tej potrawy jest chutney z cebuli. Można go zrobić zarówno z cebuli czerwonej jak i z białej.

Przepis na chutney z cebuli czerwonej:

  • 1 kg czerwonej cebuli
  • 100 g cukru trzcinowego
  • 200-250 ml czerwonego wina
  • 2 łyżki octu balsamicznego lub winnego
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka czarnego pieprzu
  • pół łyżeczki mielonego cynamonu
  • 1 papryczka chilii
  • 2 listki laurowe

Aby wykonać chutney obierz cebulę i pokrój w piórka. Wrzuć cebulę do garnka na rozgrzany olej (masło klarowane, olej ryżowy lub oliwa z oliwek) i smaż na małym ogniu kilkanaście minut. Dodaj wodę, wino, cukier, przyprawy i ocet balsamiczny i wszystko wymieszaj. Następnie całość należy gotować na małym ogniu około godziny. Cebula powinna być miękka, szklista a cały ocet i wino powinny wyparować.

Aby przechować chutney z cebuli na zimę, przełóż je do wyparzonych słoików, słoiki dokręć i postaw do góry dnem, aby się dobrze zassały.

Przepis na chutney z cebuli białej lub żółtej jest bardzo podobny. W wersji na słodko dodajemy także rodzynki i 1 litr soku pomarańczowego zamiast wina i octu balsamicznego. Cebulę, chili gotujemy około 1 godziny wraz z sokiem pomarańczowym i rodzynkami, aż połowa soku wyparuje. Potem dodajemy cukier i przyprawy i gotujemy jeszcze pół godziny. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na syrop z cebuli?

Marynaty z cebuli - łatwy przepis

Marynowana cebula to wspaniały dodatek do mięs czy kanapek. Cebula jest dostępna cały rok, dlatego też potrawę tę można robić na bieżąco i przechowywać w lodówce, szczególnie że potrawa ta jest bardzo łatwa do wykonania. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić marynowaną cebulę w słoikach na zimę, szczególnie jeśli mamy nadmiar cebuli, z którą musimy coś zrobić. Marynatę możemy wykonać zarówno z cebuli białej jak i czerwonej.

Tajemnica udanej cebuli marynowanej tkwi w zalewie, do której będą potrzebne następujące składniki:

  • szklanka octu z czerwonego wina
  • 1 szklanka czerwonego wytrawnego wina
  • 1/2 szklanki brązowego cukru
  • 1 łyżka gorczycy
  • 1 łyżka pieprzu w ziarnach
  • 1 łyżka płatków chili
  • 1 łyżeczka soli

Składniki na zalewę wrzucamy do garnka i gotujemy, aż cukier się rozpuści. Następnie dodajemy cebulę pokrojoną w piórka. Gotujemy jeszcze około 5 minut. Następnie przekładamy marynowaną cebulę do słoików. Aby można było marynatę przechować na zimę należy słoiki pasteryzować. Jeśli chcemy cebulę zjadać na bieżąco wystarczy odstawić słoiki na 24 godziny. Po tym czasie marynata jest najsmaczniejsza.

Przepisy na przetwory z cebuli nie są trudne do wykonania, a pozwalają na korzystanie z dobrodziejstw cebuli dzięki smacznym daniom. Z uwagi na ostry smak nie każdy lubi surową cebulę. Dobrym rozwiązaniem jest przyrządzenie pysznej konfitury, jest łagodna w smaku i świetnie smakuje jako dodatek do mięsa. Sprawdź także ten artykuł o uprawie cebuli siedmiolatki w ogrodzie.

ikona podziel się Przekaż dalej