Konfitura z czerwonej cebuli - opinie, właściwości, przepis krok po kroku
Konfitura z czerwonej cebuli to świetny dodatek do bardzo wielu różnych dań. Dobrze pasuje do mięs, podkreśla ich smak i wspaniale sprawdza się w roli przystawki. Dowiedz się, jak zrobić przetwory z cebuli i poznaj najlepszy przepis dla siebie.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dżemach i konfiturach.
Konfitura z czerwonej cebuli – właściwości i zastosowanie
Na pierwszy rzut oka to bardzo prosty dodatek, który jednak może zmienić oblicze bardzo wielu dań. Nawet najprostsze kotlety czy potrawki z konfiturą z cebuli stają się o wiele bardziej wykwintne. To najlepsze rozwiązanie, jeśli nie masz pomysłu na dodatek do obiadu, ale powidła z czerwonej cebuli dobrze sprawdzają się także do przystawek, będą wspaniałym towarzystwem do wędlin, dojrzewających serów czy pasztetów.
Marmolada z cebuli nie ma żadnych większych właściwości leczniczych. Warto jednak ją jeść ze względu na dość dużą zawartość witamin. Jak wszystkie cebule, także czerwona ma dużo witaminy C, a w tej formie jest o wiele delikatniejsza w smaku i znacznie łatwiej jest ją po prostu zjeść. A może zainteresuje cię także ten artykuł o konfiturze z pigwy.
Konfitura z czerwonej cebuli z winem
Wino sprawia, że przetwory nabierają głębszego, nieco bardziej wyrazistego smaku. Jest to bardziej wykwintna wersja konfitury z czerwonej cebuli, którą możesz podać jako przystawkę do wołowiny, baraniny czy innych aromatycznych mięs. Konfitura z czerwonej cebuli z winem dobrze sprawdza się do hamburgerów, steków czy foie gras. Do zrobienia powideł potrzebujesz:
- 4 czerwone cebule
- 125 ml czerwonego wina
- 4 łyżki octu balsamicznego
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 łyżka masła
- 3 łyżki brązowego cukru
- sól, pieprz
To najbardziej standardowy przepis na konfiturę z czerwonej cebuli z winem. Aby podbić jej smak możesz dodać także łyżeczkę suszonego tymianku. Przygotowanie takiej konfitury trwa co najmniej kilka godzin.
- Cebulę obierz i pokrój w piórka. Ich grubość jest w zasadzie zależna od twoich upodobań.
- Masło rozpuść, dolej oliwę z oliwek i wrzuć pokrojoną cebulę. Mieszaj na małym ogniu do zeszklenia.
- Dodaj cukier, ocet balsamiczny, przyprawy i wino. Mieszaj i duś, dopóki cukier się nie rozpuści.
- Zmniejsz ogień i duś cebulę przez dłuższy czas.
Konfitura z cebuli jest gotowa, kiedy warzywo jest już miękkie, a sos mocno zredukowany. Nie powinien być także wyczuwalny smak alkoholu – powidła powinny przejść głębokim smakiem wina, ale sam alkohol powinien wyparować. To porcja do zjedzenia na raz. Sprawdź także ten artykuł o konfiturze z pomarańczy.
Powidła z czerwonej cebuli z miodem i czosnkiem
Jeśli marmolada z czerwonej cebuli ma być przystawką na przyjęcie, na przykład do grzanek, krakersów, pasztetów czy nawet kanapek, możesz zdecydować się na przepis o nieco bardziej zróżnicowanych smakach. W tej wersji powidła są słodkie, ale niewiarygodnie czosnkowe. To połączenie, które z pewnością cię zachwyci. Będziesz potrzebować:
- 1 kg czerwonej cebuli
- 3 ząbki czosnku
- tymianek do smaku
- 6 łyżek octu balsamico
- 3 łyżki miodu
- sól i pieprz
- oliwę z oliwek lub olej.
Przygotowanie cebuli według tego przepisu jest nieco krótsze, ponieważ nie musisz czekać, aż odparuje wino. Jeśli chcesz, by konfitura była nieco słodsza, możesz dodać więcej miodu, a zmniejszyć ilość czosnku.
- Pokrój cebulę w piórka. Zeszklij ją na oliwie z oliwek lub oleju, smażąc przez kilka minut. Pod koniec smażenia możesz nieco zwiększyć ogień.
- Dodaj drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek. Wsyp kilka szczypt tymianku roztartego w palcach (nabierze więcej aromatu).
- Smaż na niewielkim ogniu, aż cebula stanie się miękka.
- Pod koniec smażenia dodaj płynny miód i ocet balsamico. Podduś przez chwilę na patelni do odparowania.
Taka marmolada z cebuli świetnie smakuje na świeżo. Jest bardzo delikatna w smaku – traci swoją ostrość i zdecydowanie bardziej przypomina dżem czy powidła, niż wytrawną przekąskę. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na dżem z czerwonej porzeczki.
Przepis na przetwory z cebuli do słoików
Czas przygotowywania konfitury z czerwonej cebuli jest dość długi i nie zawsze można sobie pozwolić na to, by robić ją za każdym razem na świeżo. Dlatego warto od razu zrobić większą porcję, a później przełożyć ją do słoików. Jeśli je zapasteryzujesz, możesz spokojnie trzymać je na półce, nie muszą mieć niskiej temperatury. Do zrobienia zapasów na zimę potrzebujesz:
- 2 kg czerwonej cebuli
- 8 łyżek miodu
- 10 łyżek octu balsamicznego
- oliwa z oliwek
- sól, pieprz
- tymianek lub rozmaryn
Wybór przypraw naprawdę zależy od ciebie. Do cebuli możesz dodać także nieco czosnku, a oliwę z oliwek zastąpić olejem, by miała nieco delikatniejszy smak.
- Cebulę obierz, przekrój na pół i pokrój w piórka. Wrzuć na patelnię z rozgrzanym olejem.
- Cebula powinna się zeszklić, aby to przyspieszyć dodaj do niej nieco soli – wtedy szybciej wydostanie się z niej woda i będzie wyraźnie czuć delikatny smak.
- Duś przed dłuższą chwilę na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu.
- Gdy cebula zmięknie, dodaj miód i ocet balsamiczny. Gotuj przez kilka minut.
- Dopraw do smaku pieprzem, tymiankiem i rozmarynem.
- Ciepłą cebulę przełóż do przygotowanych wcześniej, wyparzonych słoików.
- Duży garnek wyłóż ściereczką, wlej ¾ wysokości wody i wstaw słoiki tak, by były przykryte. Gotuj przez 20 minut.
- Po wyciągnięciu z gorącej wody ustaw słoiczki do góry dnem i przykryj ściereczką.
Pasteryzowanie sprawia, że konfitura z czerwonej cebuli nie będzie się psuła. Możesz ją jeść przez cały rok. Jeśli nie zdecydujesz się zagotować słoików, możesz wstawić je do lodówki, ale w takim wypadku przetwory trzeba zjeść w ciągu kilku dni. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o przetworach z jabłek.