Konfitura z dyni – najlepsze przepisy na pyszne przetwory krok po kroku
Konfitura z dyni jest znakomitym dodatkiem do różnych dań. Szczególnie smakuje zimą, napędzając organizm do aktywnego działania, mimo niesprzyjającej pogody. Przepisy na konfiturę z dyni są różne. My przedstawimy trzy najprostsze sposoby na samodzielne zrobienie powideł dyniowych na zimę!
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie dyni w ogrodzie.
Konfitura z dyni
Tradycyjny dżem dyniowy
Przepisy kulinarne na dżem z dyni są doskonałe zarówno do dań mięsnych, jak i słodkich deserów. Z całą pewnością pokochają je nie tylko dzieci, ale i ci najbardziej wybredni smakosze. Jak zrobić tradycyjną marmoladę na zimę?
Lista składników
- 1 kg dyni
- 2 szklanki cukru
- szczypta cynamonu
Konfitura z dyni – sposób przygotowania
- Pokrój miąższ dyni w kostkę. Zagotuj razem z niewielką ilością wody pod przykryciem – najlepiej na małym ogniu przez ok. 15 minut.
- Zblenduj następnie dynię, dodaj cukier i cynamon. Zagotuj całość na małym ogniu i duś pod przykryciem ok. pół godziny – pamiętaj o regularnym mieszaniu!
- Gorącą jeszcze konfiturę z dyni przełóż do wyparzonych słoików i zapasteryzuj. Gotowe!
Pamiętaj, że…
Podczas gotowania dyni najlepiej jest sprawdzać jej gęstość poprzez wykładanie łyżeczki konfitury na talerz. Dynia w tej konfiturze powinna być szklista i miękka, jednak nie może się ona rozpadać! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o konfiturach.
Przepisy na konfiturę z dyni
Dżem dyniowy i… pomarańcze?
Jak zrobić dżem z dyni? Powidła z dyni są bardzo pyszne, szczególnie jeżeli dodasz do nich pomarańcze! Dynia z pomarańczą sprawia, że sam dżem z dyni zyska o wiele więcej ciekawych walorów smakowych oraz substancji odżywczych. Jest to przetwór naprawdę pyszny, który smakuje wybornie również po schłodzeniu w lodówce! Powidła z dyni z pomarańczą często pojawiają się w wielu odsłonach, jeżeli chodzi o sam przepis, zatem śmiało można szukać różnych wariacji składnikowych i kombinować z przyprawami. Pamiętaj, że na zimę idealne będzie dodanie cynamonu, anyżu lub odrobiny… orzechów.
Lista składników
- 1 kg dyni
- 2 pomarańcze (duże)
- 350 g cukru
- 1 cytryna
- 1 saszetka żelfixu 1:3
Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do pracy umyć oraz obrać dynię ze skórki. Następnie musisz wyjąć jej drobny miąższ – oczywiście razem z pestkami!
Dynia z pomarańczą – sposób przygotowania
- Skrój resztę dyni w drobne kawałki i wrzuć do garnka. Warto wykorzystać większe naczynie (ok. 4 litrowe), żeby nie mieć problemów z mieszaniem wywaru.
- Dodaj kilka łyżek (ok. 5) wody i zagotuj dynię tak, aby zmiękła. Czas gotowania to ok. 25 minut – pamiętaj o przemieszaniu co kilka minut.
- Zmiksuj dynię na gładki mus. Dodaj sok z cytryny i pomarańczy oraz żelfix, następnie zmieszaj i doprowadź do wrzenia.
- Na koniec dodaj cukier i dobrze przemieszaj całość, gotując przez następne 3 minuty.
- Przelej całość do przygotowanych wcześniej słojów oraz szybko je zakręć. Pamiętaj o tym, żeby nalewać dżem jeszcze gorący! A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na konfiturę z pomarańczy?
Dynia, która działa przeciwzapalnie i… antynowotworowo!
Pyszna konfitura z dyni zawiera zdrowy miąższ. On z kolei kryje w sobie mnóstwo beta-karotenu – czyli identycznego barwnika, z jakiego słynie chociażby marchewka! Dynia właśnie tej substancji zawdzięcza swój żółto-pomarańczowy kolor oraz… silne działanie przeciwzapalne. Beta-karoten jest także silnym przeciwutleniaczem, pomagającym obniżyć ryzyko zachorowań na raka – m.in. piersi, płuc bądź prostaty.
Powidła z dyni
Dynia jako źródło wody
Dynia składa się z aż 90% wody! Warto pamiętać zatem, że dzięki niej można odpowiednio nawilżyć organizm. To ważne, ponieważ odwodniony organizm często prowadzi do zaparć bądź innych problemów związanych ze zdrowiem. Warto więc pić świeżo wyciskane soki z dyni bądź jeść dyniowe przetwory, jak marmoladę. Sezon na dynię w pełni, więc zabieraj się do roboty!
Lista składników
- 250 g cukru
- 50 ml soku z cytryny
- 400 g dyni
- 1 goździk
Jest to bardzo aromatyczny przepis, który doskonale rozgrzeje organizm w każdy zimowy wieczór!
Dynia z goździkami – sposób przygotowania
1. Połącz wodę z sokiem z cytryny. Wsyp cukier na patelnię, postaw na dużym ogniu i dodaj wodę.
2. Kiedy cukier się rozpuści a syrop zacznie bulgotać, dodaj goździk. Gotuj całość przez 15 minut na małym ogniu, od czasu do czasu zbierając szumowiny.
3. Usuń goździki i dodaj pociętą w kosteczkę dynię (najlepiej o ok. 3cm boku każda kostka). Gotuj na małym ogniu ok. 10 minut, zbierając z powierzchni szumowiny. Dynia musi być bardzo miękka, jednak pod żadnym pozorem nie może się rozpadać!
4. Przełóż całość do miski bądź wyparzonego słoja i odstaw na ok. 2 dni do lodówki. Możesz podawać powidła posypane orzechami włoskimi bądź lekko oprószone cynamonem. Do tego gęsta i słodka śmietana lub serek mascarpone. Pycha! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach dyniowatych.
Dynia dobra na odchudzanie
Jeden kubek gotowanej dyni zawiera w sobie 3 g błonnika – przyjmując, że kubek to ok. 250 ml, zatem dostarczy on organizmowi tylko 49 kcal i zapewni aż 11% dziennego zapotrzebowania na błonnik! Jedząc dynię, na pewno poczujesz się pełniejszy, a taka przekąska starczy na dłużej. Zdrowa oraz przepyszna konfitura z dyni dodana do mięsa czy deseru sprawi, że zapomnisz o podjadaniu między posiłkami aż do wieczora. Wiedząc już, jak zrobić dżem z dyni, warto pokusić się o jego przygotowanie.