Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense) - opis rośliny

Koniczyna łąkowa - Trifolium pratense, nazywana jest również koniczyną czerwoną, ale też koniczyną różową i koniczyną fioletową przez wzgląd na swoje kwiaty. Ten gatunek rośliny zalicza się do rodziny bobowatych - Fabaceae, która znana jest także pod nazwą motylkowatych.

Warto wiedzieć, że koniczyna łąkowa, przez wiele osób znana jako koniczyna różowa lub koniczyna fioletowa, występuje naturalnie na terenach środkowej Azji, północnej Afryki oraz na obszarze całej Europy. Co ciekawe, w Polsce jest ona pospolitą rośliną, rosnącą praktycznie wszędzie. Jej naturalnym środowiskiem są pola, przydroża, łąki kośne, miejsca trawiaste, jasne lasy, a także żyzne gleby. Na terenie Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Australii, roślina ta jest popularna jedynie w uprawie.

Przejdźmy jednak do opisu wyglądu rośliny, dzięki czemu będziemy mogli rozróżnić ją od innych koniczyn. Otóż koniczyna różowa charakteryzuje się wzniesioną lub podnoszącą się łodygą dorastającą do około 50 cm długości. Bardzo często łodyga jest czerwono nabiegła, przez co koniczyna łąkowa jest nazywana koniczyną czerwoną.

Liście tej rośliny są 3-listkowe, eliptyczne lub jajowate i całobrzegie. Dodatkowo możemy na nich zobaczyć jaśniejsze plamki. Często przylistki zrośnięte są z ogonkiem liściowym. Kolejnym charakterystycznym elementem są jasno purpurowe i motylkowate kwiaty, przez które koniczyna ta jest znana także jako koniczyna fioletowa. Pachnące i motylkowate kwiaty zebrane są w kuliste lub jajowate kwiatostany. Owocem z kolei jest nieduży strąk, w którym znajduje się jedno nasiono. Jeśli chodzi o system korzeniowy, jest ona palowy i sięga do około 1,5 m głębokości. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie koniczyny białej?

Koniczyna czerwona - jej właściwości lecznicze

Cena koniczyny łąkowej jest niewielka. Pamiętajmy jednak o tym, że może się ona różnić ze względu na miejsce zakupu. Z reguły jednak cena wynosi około 20 zł za 1 kg nasion koniczyny łąkowej. Takie koszta w porównaniu z właściwościami i zastosowaniem tej rośliny są naprawdę znikome.

Zacznijmy więc od tego, że kwiaty, jak i ziele koniczyny, zawierają w sobie barwniki antocyjanowe, flawonoidy, kwasy fenolowe, olejki eteryczne, garbniki, kwas salicylowy, fitoestrogeny, kobalt, wapń, miedź, potas, cynk, żelazo, mangan, krzem, siarkę, a także witaminę E i C.

Wyciągi z ziela i kwiatów wspomagają apetyt, a dodatkowo regulują wypróżnianie i trawienie. Powinniśmy wiedzieć, że pobudzają one naszą wątrobę i pęcherzyk żółciowy do pracy oraz stosowane są w przypadku leczenia niestrawności. Koniczyna czerwona działa także przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Dodatkowo wspomaga ona naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi.

Warto wiedzieć, że w okresie menstruacyjnym napar z koniczyny może złagodzić skurcze i zapobiega pojawieniu się osteoporozy. Wyciągi z tej rośliny wspomagają procesy gojenia się ran, zabijają wirusy, grzyby i bakterie. Wspomagają także leczenie infekcji dróg oddechowych i działają wykrztuśnie.

Koniczyna łąkowa i zbliżenie na jej kwiat, a także koniczyna czerwona
Jakie wymagania i zastosowanie ma koniczyna łąkowa, czyli koniczyna czerwona

Koniczyna łąkowa, a właściwie napar z niej, może pomóc także w trakcie menopauzy, ponieważ działa wyciszająco, zmniejsza nadmierną potliwość i uderzenia gorąca, poprawia koncentrację i nastrój, chroni przed spadkiem libido, zmniejsza bóle głowy i stawów, przywraca odpowiednie nawilżenie pochwy oraz zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych i chroni przed zaburzeniami rytmu serca.

Pospolita koniczyna czerwona - gdzie jeszcze znajduje swoje zastosowanie

Warto wiedzieć, że zastosowań koniczyny łąkowej jest wiele i nie są to jedynie te wyżej wymienione. Otóż koniczyna czerwona znalazła swoje zastosowanie także w kosmetyce, gdzie używana jest jako lek na trądzik. Możemy się również spotkać z tabletkami, których składnikiem jest koniczyna, a wykorzystywane są one do stabilizacji hormonów.

Napar z pokrzywy może być również stosowany do przemywania skóry, ponieważ łagodzi zmiany skórne i działa przeciwzapalnie. Koniczyna łąkowa może być stosowana także w formie płukanek, które stosuje się na łysinę, a dodatkowo zmniejsza ona wypadanie włosów. Dodatkowo w połączeniu z innymi ziołami może być ona doskonałym naturalnym środkiem przeciwłupieżowym.

Dzięki temu, że w koniczynie znajdziemy duże ilości białka, znalazła ona swoje zastosowanie także w kuchni, ponieważ można ją spożywać na surowo i ugotowaną. Nie zapominajmy też o najbardziej popularnym zastosowaniu, a mianowicie o tym, że koniczyna łąkowa, tak jak i inne koniczyny jest rośliną miododajną, odgrywającą bardzo dużą rolę w produkcji miodu. Właśnie z tego powodu sadzona jest ona na polach przez pszczelarzy, którzy w niedalekiej odległości mają swoje ule z pszczołami. Co więcej, koniczyny wykorzystywane są jako pasze dla zwierząt dzikich i hodowlanych w postaci naturalnej zielonki.

ikona podziel się Przekaż dalej