Kordylina - charakterystyka rośliny i jej popularne gatunki i odmiany

Kordylina - cechy charakterystyczne rodzaju


Kordylina - Cordyline, to rodzaj roślin wieloletnich, które zaliczane są do rodziny szparagowatych - Asparagaceae. Warto wiedzieć, że do tej rodziny zalicza się około 2500-3200 gatunków roślin, które w zależności od ujęcia systematycznego, rozmieszczone są w 118-153 rodzajach.

Jeśli chodzi natomiast o sam rodzaj kordylina - Cordyline, powinniśmy wiedzieć, że zalicza się do niego około 20-26 gatunków roślin, które naturalnie występują przede wszystkim w Australazji, ale mogą występować także na południowej części Azji, wyspach Oceanii, na Maskarenach, a dodatkowo jeden gatunek pojawia się w tropikalnej części Ameryki Południowej. Warto jednak wspomnieć o tym, że niektóre z gatunków kordyliny zostały rozprzestrzenione także na innych obszarach, ponieważ cieszą się popularnością w uprawie ogrodowej lub domowej. Nie zapominajmy jednak o tym, że w naszym kraju kordylina - Cordyline, nie może być wykorzystywana jako roślina ogrodowa, ponieważ w tych warunkach klimatycznych mogłaby nie przeżyć.

Kordylina może być drzewem lub krzewem, które dorasta do około 10-20 m wysokości i wielokrotnie może mieć zredukowany pień. Częścią podziemną rośliny są kłącza. Liście roślin są trwałe i wyrastają na szczycie pędów. Blaszka liścia może być mieczowata, lancetowata lub szerokojajowata, a wszystko zależy od tego, na jaki gatunek i odmianę się zdecydujemy. Nie możemy zapomnieć również o tym, że rośliny te wytwarzają również kwiaty, które pojawiają się na szczycie pędów lub w kątach liści. Kwiatostany mogą być w formie grona lub kłosa. Z reguły wybarwiają się na biały, różowy, fioletowy lub nawet ciemnopurpurowy kolor.

Kordylina australijska i kordylina krzewiasta - popularne gatunki w ogrodzie

Pamiętajmy o tym, że jeśli decydujemy się na uprawę kordyliny, konieczne będzie zdecydowanie się na odpowiedni gatunek lub też odmianę. Dlatego też powinniśmy wiedzieć, że dwoma najbardziej popularnymi gatunkami są kordylina australijska - Cordyline australis oraz kordylina krzewiasta - Cordyline terminalis, nazywana również kordyliną paciorecznikolistną.

Kordyliny australijskie (cordyline australis) to rośliny, które charakteryzują się ostro zakończonymi i szablastymi liśćmi, które mogą dorosnąć do około 100 cm długości. Liście wyrastające ze szczytu pnia, tworzą formę fontanny, która nawet w uprawie może dorosnąć nawet do 2 m wysokości. Musimy wspomnieć także o odmianach tego gatunku, czyli 'Red Star', 'Purpurea', 'Albertii', 'Sundance' i 'Torbay Dazzler'. Kordylina australijska (cordyline australis) to wybór wart rozważenia.

Najbardziej popularną odmianą jest 'Red Star'. Odmiana 'Red Star' charakteryzuje się czerwono-brązową barwą liści. Z kolei barwa liści 'Torbay Dazzler' jest zielona, ale na liściach widoczne jest również kremowe obrzeżenie. 'Purpurea' to odmiana o czerwono-purpurowych liściach, natomiast 'Albertii' ma zielone liście z czerwonym rumieńcem i kremowym obrzeżeniem. Nie zapominajmy też o odmianie 'Sundance', której barwa liści jest zielona, natomiast na liściach pojawia się czerwona pręga na środku liścia, a także spód liścia w kolorze różowoczerwonym.

Na uwagę zasługują również odmiany kordyliny krzewiastej, między innymi 'Kiwi', 'Mambo' i 'Rumba'. Kordylina paciorecznikolistna w odmianie 'Kiwi' charakteryzuje się niezwykle barwnymi liśćmi. Liście 'Kiwi' są pasiaste, żółtozielone i otoczone kontrastującym różowym obrzeżeniem. Kolejna odmiana to 'Mambo'. 'Mambo' cechuje się ciemnofioletowymi, nawet bordowymi liśćmi, otoczonymi jaśniejszą obwódką. Została jeszcze odmiana 'Rumba'. Otóż liście 'Rumby' mają zielone zabarwienie, a ich obrzeżenie jest różowe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł najlepszych kwiatach pokojowych w doniczkach.

Cordyline - Jak przebiega uprawa

Kordylina w ogrodzie - wymagania rośliny

Decydując się na uprawę maranty, mozgi kanaryjskiej, czy właśnie kordyliny, poza tym, że powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzuje się właśnie mozga kanaryjska, maranta i kordylina, musimy dowiedzieć się również, jakie wymagania odnośnie do uprawy mają te rośliny.

Co więcej, nie możemy zapominać o tym, że jeśli nie zapewnimy odpowiednich warunków naszym roślinom, wtedy będą one osłabione, nie będą się prawidłowo rozwijały, a dodatkowo też mogą one zostać porażone przez choroby. Zobaczmy więc, jakie wymagania ma kordylina.

Otóż roślina, jaką jest kordylina - Cordyline, przez cały rok powinna mieć zapewnione nasłonecznione stanowisko. Jednak pamięętajmy o tym, że nie może być ona wystawiona na bezpośrednie promienie słońca. Jeśli nie zapewnimy jej odpowiedniego nasłonecznienia, jej liście nie będą tak barwne.

Kordylina o ciemnoczerwonych liściach rosnąca wśród drzew, a także opis rośliny, uprawa, zdjęcia oraz porady
Kordylina krok po kroku, czyli opis rośliny doniczkowej, uprawa, pielęgnacja oraz porady praktyczne

Dodatkowo też musimy zadbać o to, by roślina rozwijała się w 20-24oC, natomiast gatunek australijski woli temperaturę w granicy 18-20oC. Jeśli pogoda sprzyja, kordylina może być wyniesiona na ogród i być jak roślina ogrodowa chociaż przez krótki czas. Nie możemy też zapomnieć o tym, że kordylina to roślina, która najlepiej będzie radziła sobie w glebie dla palm.

Cordyline - co powinniśmy wiedzieć o rozmnażaniu i zabiegach pielęgnacyjnych

Rozmnażanie lawendy, rozmnażanie kordyliny i innych roślin, jest bardzo istotną częścią uprawy. Dzięki rozmnażaniu lawendy, czy też kordyliny, jesteśmy w stanie sami wyprodukować nowy materiał siewny. Dlatego też, jeśli decydujemy się na to, by rozmnażać swoje rośliny, konieczne jest zapoznanie się z tym, jak przebiega rozmnażanie lawendy, maranty czy kordyliny. Roślina ta może być rozmnażana zarówno przez sadzonki wierzchołkowe, jak i sadzonki pędowe.

Podczas uprawy nie możemy zapominać o zabiegach pielęgnacyjnych, między innymi o podlewaniu i nawożeniu. Podlewanie powinno być przeprowadzane systematycznie, bo kordylina jest wrażliwa na niedobór wody. Dlatego w okresie wegetacji podlewajmy roślinę raz lub dwa razy w tygodniu, ale w okresie spoczynku powinniśmy ograniczyć podlewanie.

Jeśli chodzi o nawożenie, kordylina powinna być nawożona w okresie od III do VIII. Nawożenie przeprowadza się co 2-3 tygodnie, korzystając z płynnych nawozów, które podaje się w trakcie podlewania. Najlepiej skorzystać tutaj z nawozów, które przeznaczone są do nawożenia palm.

Kordylina australijska i paciorecznikolistna - gdzie znajdują swoje zastosowania

Kordylina - Cordyline, to bardzo atrakcyjna roślina doniczkowa, bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup popularnej kordyliny krzewiastej, czyli kordyliny paciorecznikolistnej, czy też kordyliny australijskiej, lub rzadko spotykanej, ale lubianej kordyliny wyprostowanej.

Kordyliny krzewiaste i australijskie oraz ich odmiany cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na atrakcyjne zabarwienie liści. Są to rośliny domowe, które z powodzeniem możemy uprawiać w doniczkach. Nie zapominajmy jednak o tym, że dorastają one do dość pokaźnych rozmiarów.

Dlatego też, jeśli zdecydujemy się na uprawę tej rośliny ozdobnej z liści w naszym domu, konieczne będzie zapewnienie jej odpowiedniego stanowiska, gdzie będzie miała wystarczająco dużo miejsca do rozwoju. Kordylina może stać się wielką ozdobą naszego domu, która również oczyści powietrze. Roślina ta jest jednak trująca dla zwierząt.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny