Korowódka dębówka - cieszące się złą sławą gąsienice motyla

Jak wygląda korowódka dębówka

Ten ciepłolubny owad pochodzi ze strefy śródziemnomorskiej, lecz upalne lata powodują, że owad zwiększa zakres swojego występowania. Obecnie korowódka dębówka występuje w całej Europie. Dorosła postać korowódki dębówki, to szara ćma o rozpiętości skrzydeł około 2.5 cm. Wiosną samica składa jaja na szczycie dębu. Owady te żerują głównie na dębach, jednak można je spotkać także na wierzbach, brzozach, jesionach, bukach, kasztanach lub śliwach.

Owady dorosłe korowódki nie pobierają pokarmu, dlatego też nie stanowią zagrożenia. Groźne są natomiast gąsienice motyla, których charakterystyczną cechą są długie włoski. Zawierają one niebezpieczną substancję parzącą, która może być groźna dla ludzi i zwierząt.

Gąsienice są aktywne nocą i mają bardzo ciekawe obyczaje żerowania. W ciągu dnia przebywają w czymś w rodzaju gniazda. Po zmierzchu opuszczają gniazdo i jedna za drugą ciągną po pniu drzewa aż do korony. Nazwa “korowódka” wywodzi się z faktu, że gąsienice idą jedna za drugą, jakby w korowodzie. Utrzymują kontakt przy pomocy rodzaju przędzy. Kiedy jedna z nich się zgubi, do upadłego szuka pozostałych. Gąsienice żerują na liściach dębu przez całą noc, a następnie podobnym korowodem wracają na dzień do gniazda. Szkodnik obgryza dokładnie liście dębu, jednak nie występuje on na tyle masowo, aby zagrozić drzewom.

Dla kogo niebezpieczna jest korowódka dębówka i dlaczego stosuje się opryski

Korowódka dębówka to przede wszystkim szkodnik dębu. Gąsienice motyla żerują głównie na liściach dębu, chociaż można je spotkać także na innych gatunkach drzew. Jednak największe zagrożenie stanowią one nie dla liści dębu, lecz dla ludzi i zwierząt domowych.

Gąsienice motyla pokryte są długimi włoskami, które służą do ochrony przed naturalnymi wrogami. W sytuacji zagrożenia gąsienica może wystrzelić włoski w powietrze. Mogą one unosić się z wiatrem. Są przy tym kruche i łamliwe. Niebezpieczeństwo stanowi thaumetopoeina, czyli substancja parząca znajdująca się we włoskach. Kontakt z włoskami gąsienicy może wywołać u człowieka reakcje alergiczne, ataki astmy, gorączkę, wymioty, wysypkę, duszności. Na skórze mogą pojawić się bąble, jak po ukąszeniu owada. Substancja, znajdująca się we włoskach gąsienic, jest niebezpieczna także dla zwierząt, na przykład psów. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania śluzownicy lipowej.

Korowódka dębówka na liściach, a także rozpoznawanie, sposoby zwalczania naturalnego oraz chemicznego i najważniejsze porady
Korowódka dębówka jako szkodnik żerujący w ogrodzie, a także jego rozpoznanie, zwalczanie i zapobieganie krok po kroku

Gąsienice pokryte długimi włoskami wyglądają dość ciekawie i atrakcyjnie, szczególnie że nie są w Polsce często spotykane i mało kto wie, że stanowią zagrożenie. Jeśli zauważymy takie gąsienice na pniu drzewa, nie należy stać i się im przyglądać, a tym bardziej ich dotykać. Jeśli włoski gąsienic znalazły się na ubraniu, należy je zdjąć i uprać. Jednym ze sposobów usunięcia parzących włosków ze skóry, jest kilkakrotne zebranie ich przy pomocy taśmy klejącej. Jeśli włoski dostaną się do oka, należy zgłosić się do lekarza. Warto również pamiętać, że reakcja na kontakt z gąsienicami może wystąpić dopiero kilka godzin później.

Zwierzęta po kontakcie z parzącymi włoskami mogą się ślinić i mieć trudności z jedzeniem i piciem. W takim przypadku należy szukać pomocy weterynarza.

Zwalczanie korowódki - skuteczne preparaty i opryski

Szkodnik ten występuje w Polsce dość rzadko. Ma on również wielu naturalnych wrogów. Gąsienice motyla zjadają ptaki i inne owady. Opryski prowadzi się głównie w celu zniwelowania niebezpieczeństwa dla ludzi, gdyż obecność owadów w lesie nie ma wielkiego wpływu na drzewostan.

Jako opryski przeciwko tym szkodnikom stosuje się skuteczne preparaty chemiczne lub preparaty biologiczne zawierające naturalnych wrogów tych owadów. Warto jednak pamiętać, że kontakt z tymi owadami może być niebezpieczny dla zdrowia. Dlatego też, jeśli zauważymy gniazdo tych gąsienic na drzewie, nie podejmujmy samodzielnych prób ich zwalczania. Należy powierzyć to zadanie specjalistycznej firmie.

ikona podziel się Przekaż dalej