Żywokost lekarski (Symphytum officinale)

Żywokost lekarski (Symphytum officinale) to wieloletnia roślina ozdobna naturalnie rosnąca w Polsce. Jej charakterystyczną cechą są lancetowate liście i fioletowe kwiaty zebrane w zwieszające się kwiatostany.

Żywokost leczniczy od wieków stosowany był w ziołolecznictwie. Jednak odkrycie zawartych w rośline toksycznych alkaloidów pirolizydynowych sprawiło, że spadło zainteresowanie żywokostem jako rośliną leczniczą, szczególnie do zastosowań wewnętrznych.

Żywokost znajduje zastosowanie w ogrodnictwie jako roślina ozdobna, ze względu na dekoracyjne kwiaty i liście. Roślina ta atrakcyjnie wygląda na rabatach, w zakątkach pod drzewami oraz w ogrodach w stylu naturalistycznym i leśnym. Ponadto warto ją uprawiać ze względu na przydatność jako kompost i naturalny nawóz. Z rośliny tej można zrobić naturalną gnojówkę do podlewania i spryskiwania roślin i warzyw. Gnojówka z żywokostu wzmacnia rośliny i poprawia ich wzrost oraz niszczy szkodniki.

Niemniej jednak warto poznać zastosowanie korzenia żywokostu w ziołolecznictwie i kosmetyce. Właściwości lecznicze ma ziele żywokostu a szczególnie korzeń żywokostu. Prócz zastosowań w lecznictwie i kosmetyce ziele żywokostu wykorzystywane jest również w kuchni. Liście żywokostu mimo niezbyt dobrego smaku, posiadają ogromne ilości białka. Dlatego też w niektórych krajach robi się z nich sałatki, zupy lub zapieka w cieście. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na nalewkę z żywokostu?

Do czego służy ziele żywokostu i korzeń żywokostu?

Właściwości lecznicze żywokostu

W medycynie ludowej korzeń żywokostu stosowano do regeneracji skóry i do łagodzenia obrzęków przy złamaniach kości. Niegdyś leczono nim choroby żołądka i jelit.

Żywokost leczniczy zawiera witaminy z grupy B, A, C i E, jak również liczne mikroelementy, jak magnez, chrom, sód, potas, wapń, fosfor,  miedź, kobalt, żelazo, mangan, siarka, bor, molibden i cynk.

Obecnie nie zaleca się stosowania żywokostu wewnętrznie, ze względu na składniki toksyczne. Stosuje się jednak korzeń żywokostu zewnętrznie jako maść lub okłady, głównie na problemy skórne i bolące stawy.

Dzięki zawartości witaminy C i przeciwutleniaczy, maść i okłady z żywokostu świetnie działają na gojenie się ran. Saponiny i garbniki działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W postaci maści żywokost leczniczy stosuje się na dnę moczanową lub zapalenie stawów. Maść z żywokostu zmniejsza ból po urazach lub po operacjach. Żywokost ma także działanie wykrztuśne. Nie zaleca się przyjmować go doustnie, lecz nawet wcieranie żywokostu w skórę klatki piersiowej pomaga przy zatkanych zatokach lub problemach z drogami oddechowymi. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o właściwościach leczniczych roślin.

Żywokost ma dobroczynne działanie na stawy. Zmniejsza stany zapalne, redukuje ból oraz przywraca ruchomość stawu. Dlatego też maść czy nalewka z żywokostu wykorzystywane są do łagodzenia bólów na kolano, na łokieć lub nadgarstki.

Zewnętrzne działanie żywokostu

Żywokost leczniczy ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego też stosuje się go w celu łagodzenia bólu. Dzięki zawartości alantoiny ma on pozytywne działanie na skórę.

Zewnętrznie, głównie jako maść czy okłady, stosuje się żywokost leczniczy na następujące problemy:

  • stłuczenia i otarcia,
  • bóle kręgosłupa i bóle reumatyczne,
  • kontuzje sportowe,
  • złamania i zwichnięcia,
  • trudno gojące się rany, owrzodzenia, odleżyny, odmrożenia, oparzenia,
  • stany zapalne ścięgien.
Nalewka z korzenia żywokostu przygotowana na leczenie problemów skórnych i innych tego rodzaju, a także właściwości, zastosowanie lecznicze
Korzeń żywokostu, jego zastosowanie i właściwości lecznicze - sprawdzamy!

Zastosowanie korzenia żywokostu

Okłady z żywokostu

Aby złagodzić ból, na przykład po stłuczeniu, możemy stosować okłady z żywokostu, które z łatwością można zrobić samemu.

Korzeń należy rozdrobnić, a następnie podgrzać w małej ilości wody aż do zmięknięcia. Następnie korzeń żywokostu należy zmiksować i już można go używać do okładów. Na okłady stosuje się też utłuczony, świeży korzeń żywokostu. Korzeń jest bardzo twardy, dlatego należy go utłuc młotkiem. Tak wykonaną miazgę można owinąć w gazę i przymocować bandażem do bolącego miejsca.

Do okładów nadaje się również ziele żywokostu. 1-2 łyżeczki mielonego ziela zalewamy 2 szklankami wody i gotujemy przez 10-15 minut. Ostudzony i przecedzony wywar można używać do okładów na bolące stawy, na kolano, przy kontuzjach sportowych czy też otarciach. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu łopianu większego.

Maść z żywokostu

Gotowa maść z żywokostu dostępna jest w aptekach, zaś w sklepach zielarskich można dostać sproszkowany korzeń żywokostu. Aby uzyskać świeży produkt, możemy z powodzeniem wykonać maść z żywokostu samemu w warunkach domowych.

Jeśli mamy żywokost leczniczy w ogrodzie lub znajdziemy go na łącze, należy go wykopać, zaś korzeń żywokostu umyć i wysuszyć. Rozdrobniony korzeń należy zalać olejem i wstawić w naczyniu do garnka z wodą. Wodę gotujemy około godziny, a następnie powtarzamy tę czynność przez kolejne 3 dni. Dzięki temu olej wyciąga substancje lecznicze z korzenia żywokostu. Tak wykonaną maść możemy wykorzystywać do smarowania bolących miejsc.

Inny sposób na wykonanie maści z żywokostu jest rozdrobnienie świeżego i wysuszonego korzenia przy pomocy na przykład młynka do kawy. Do proszku należy dodać kilka kropli 40% alkoholu i zalać gliceryną. Mieszkankę odstawiamy na 30 dni. Po tym czasie odcedzamy ją przez gazę i łączymy z tłuszczem, na przykład smalcem gęsim lub olejem kokosowym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o korzeniu arktycznym?

Nalewka z żywokostu

Ze względu na toksyczne działanie żywokostu nalewka z żywokostu nie nadaje się do picia. Stosuje się ją do smarowania bolących miejsca lub do okładów rozgrzewających.

Aby powstała lecznicza nalewka z żywokostu, korzeń żywokostu należy umyć, osuszyć, rozdrobnić i włożyć do szklanego naczynia. Zalewamy go alkoholem, najlepiej wódką i odstawiamy na 2 tygodnie. Co 3 dni należy nalewkę wstrząsnąć. Po tym czasie przecedzamy nalewkę przez gazę i możemy stosować do smarowania.

Z uwagi na składniki toksycznie nie należy stosować żywokostu doustnie ani przez długi czas na skórę. Jednak zachowując środki ostrożności, warto wykorzystać właściwości lecznicze tej rośliny przy wielu dolegliwościach.

ikona podziel się Przekaż dalej