Kosaciec bródkowy (Irys bródkowy) - odmiany, sadzonki, uprawa, pielęgnacja
Kosaciec bródkowy to bardzo popularna roślina, której największą ozdobą jest jej kwiat. Gatunek ma wiele wyjątkowych odmian, które cieszą się wielkim powodzeniem wśród ogrodników. Warto dowiedzieć się, jak wygląda jej uprawa zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o irysach.
Kosaciec bródkowy - występowanie i morfologia tej rośliny
Irys bródkowy, bo tak też jest nazywany ten kwiat ogrodowy, pochodzi z rodzaju Iris i należy do rodziny kosaćcowatych - Iridaceae. Można się spotkać z trzema łacińskimi nazwami: Iris hybrida, Iris barbata oraz Iris germanica. Kosaćce są mieszańcami i powstały w wyniku prac hodowlanych.
Ich pokrój jest wzniesiony, a wysokość sięga od 25 do 70 cm. Wszystko też zależy od konkretnej odmiany. Tak samo jest w przypadku bardzo ozdobnych kwiatów, które pojawiają się od V do VI i rosną na końcach pędów. Gama kolorystyczna, w której występują, jest naprawdę bardzo duża.
Nazwa kosaciec bródkowy wzięła się od jednej charakterystycznej cechy. Mianowicie na płatkach zewnętrznych okwiatu jest pas włosków, który zwany jest bródką. Iris barbata ma sztywną i rozgałęzioną łodygę, na której wyrasta kwiat, a jego liście są wąskie i lancetowate. Tu też należy zwrócić uwagę na konkretną odmianę, ponieważ może to się różnić. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji irysów?
Irys bródkowy i jego uprawa
Irysy mają małe wymagania pod względem uprawy zarówno w doniczce, jak i w ogrodzie. Ważne jest, by gleby były przepuszczalne, niezbyt zwięzłe i wilgotne. Najlepiej też wybrać stanowisko słoneczne, szczególnie dla młodych sadzonek. Możliwa jest ich uprawa w półcieniu.
Rozmnażanie wykonuje się przez podział kłączy w VIII. Można też sadzić dostępne w sklepach sadzonki. Ważne, by zwrócić uwagę na to, czy nie mają one oznak chorób. Sadzonki muszą być wolne od chorób, by uprawa irysa bródkowego przebiegała prawidłowo. W zależności od odmiany ich rozstawa powinna wynosić 20 × 25, 30 × 40 lub 45 × 60 cm.
Kosaćce bardzo często można spotkać w ogrodach, gdzie sadzone są jako kwiaty ogrodowe na rabatach bylinowych i innych kompozycjach. Dla osób, które nie mają ogrodów, dobrym rozwiązaniem jest uprawa kosaćców w doniczkach. Te kwiaty ogrodowe doskonale radzą sobie w domu. Sprawdź także ten artykuł o uprawie kosaćca syberyjskiego.
Odmiany Iris germanica
Wyróżnia się kilkadziesiąt tysięcy odmian irysów. Irysy dzieli się na kilka grup. Pierwszą z nich jest podział Irisa barbata ze względu na zabarwienie kwiatów. Odmiany o kwiatach dwubarwnych to 'Pinacle', 'Toll Gate', 'Helen Collingwood' i 'Broadway Star'. Jednobarwne są: 'Lady Luise', 'Symphony', 'Great Lakes', 'Violet Harmony', 'Swahili' i 'Orelio'.
Irisa germanica dzieli się też pod względem wysokości. Tu wyróżniamy: niskie do 25 cm ('Baria', 'Clarie', 'Lillivar' i 'Lenna M.'), średnie ok. 60 cm wysokości ('Astralite', 'First Lilac' i 'Red Orchid') oraz wysokie powyżej 70 cm ('Winter Carnival', 'Dotted Swiss', 'Rococo' i 'Cayenne Capers').
Jak więc widać, roślina, której wymagania są niskie, może zdobić wiele ogrodów i pomieszczeń domowych. Wielkim plusem jest różnorodność barw, w których możliwy jest ich zakup - zaczynając od białej, przez kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, aż do fioletowych i niebieskich. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kosaćca żółtego?