Kosaciec syberyjski – charakterystyka

Kosaciec syberyjski (Iris sibirica) zalicza się do rodziny saćcowatych. Jego wyróżnikiem są fioletowoniebieskie kwiaty, najczęściej po dwa na jednym pędzie. Cechują się żyłkowaną teksturą na płatkach. Istnieją również odmiany, których kolor kwiatów jest biały, niebieski, różowy, purpurowy lub żółty. Pędy osiągają wysokość od 60 do nawet 120 cm. Również długie i wąskie liście, wczesną wiosną oraz po przekwitnięciu, wyglądają jak ostro zakończone trawy. Irys syberyjski występuje dziko na terenie Polski, między innymi w Bieszczadach, Beskidach czy też na Pomorzu. Oprócz tego ten gatunek kwiatu spotykany jest, jak sama wskazuje, na terenie Syberii. Irys syberyjski jest popularnym kwiatem hodowanym na terenie Ameryki Północnej. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wiosennych?

Najpopularniejszą odmianą jest oczywiście kosaciec o fioletowoniebieskich kwiatach. Jednak oprócz niego dostępne są również takie odmiany, jak:

  • Kosaciec syberyjski biały – ich wyróżnikiem są oczywiście przepiękne białe kwiaty. Kosaciec syberyjski biały uznawany jest za odmianę pochodzącą z Niemiec, chociaż nie są to oficjalne dane. Jednak uznaje się tę odmianę za najbardziej szlachetną. Kosaciec syberyjski biały doskonale czuje się w nasłonecznionych stanowiska i na żyznym podłożu. Wyróżnić możemy Barbata Media, czyli kosaciec syberyjski biały o wysokości do 40 cm, a także Barbata Elatior, czyli kwiaty o wysokości powyżej 70 cm.
  • Kosaciec syberyjski niebieski – niebieski kolor kwiatów jest głównym wyróżnikiem tej odmiany. Tak jak w przypadku pozostałych odmian, kwiaty te kwitną w okresie od lipca do sierpnia. Jednak płatki jego kwiatów są nieco drobniejsze, za to z obfitszymi kwiatostanami.
  • Iris sibirica „Concord Crush” – płatki kwiatów przybierają kolor niebieski wpadający w fioletowy odcień. Ta odmiana jest określana jako wielopłatkowa. Irysy zaczynają swój okres kwitnienia już w maju.
  • Iris sibirica „Dear Delight” – kolor płatków niebieski z białymi przejściowymi plamami, a także widoczną żyłkową strukturą.
  • Iris sibirica „Hubbard” – odmiany wyróżniające się intensywnym kolorem fioletoworóżowym. Kwiaty są bardzo duże, z białymi otoczkami na brzegach płatków.
Kosaciec syberyjski, czyli inaczej tak zwany irys syberyjski w czasie kwitnienia, a także uprawa, pielęgnacja, zastosowanie
Kosaciec syberyjski (irys) - odmiany, wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja
  • Iris sibirica „Jamaican Velvet” - odmiany o intensywnym kolorze fioletowym. Płatki wyróżniają się jaśniejszymi plamkami, które są cechą charakterystyczną dla tego kwiatu.
  • Iris sibirica „Pink Parfait” – odmiany wielopłatkowe, których kwiaty osiągają nawet do 16 cm. Kolor kwiatów jest różowy.
  • Iris sibirica „Miss Aplle” - kosaciec twardolistny wyróżniający się stosunkowo młodym wiekiem na tle innych odmian. Kolor płatków różowy, wpadający w jasny fiolet, a także purpurę.
  • Iris sibirica „Rosy Bows” - odmiana z podwójnymi płatkami kwiatów. Kolor różowy wpadający w jasny fiolet, a także błękit. Ciekawą propozycję stanowi także kosaciec trawolistny. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie lobelii w ogrodzie.

Irys syberyjski – wymagania uprawowe

Uprawa kosaćca syberyjskiego nie powinna nam stwarzać większych problemów. Ponieważ jest to roślina dziko rosnąca na terenie Polski, dlatego świetnie radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych. Na pewno należy jej stworzyć tylko odpowiednie stanowisko oraz podłoże. Kosaciec twardolistny doskonale kwitnie, jeżeli zapewnimy mu słoneczne stanowisko. Chociaż roślina poradzi sobie także w półcieniu. Kwiaty wymagają wilgotnej i żyznej gleby o lekko kwaśnym odczynie.

Dużą zaletą jest to, że sadzenie cebulek może odbyć się raz na kilka lat. Ponieważ kosaciec twardolistny przez wiele lat rośnie w tym samym stanowisku. Doskonale czuje się przy różnego rodzaju sadzawkach oraz oczkach wodnych. Dlatego należy mieć na uwadze, że jako wymagania, stawia sobie na pierwszym miejscu częste podlewanie. Źle znosi suszę. Jeżeli nie zareagujemy odpowiednio w czasie upalnych dni, uprawa kosaćca może zakończyć się niepowodzeniem.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Sadzenie najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną lub wczesną jesienią. Wtedy zyskujemy pewność, że spełnimy wymagania rośliny. Chociaż nie ma większych przeciwwskazań ku temu, by sadzenie kosaćca odbywało się również przez cały okres wakacyjny. W tym celu należy pozbyć się chwastów z podłoża, a także przygotowujemy dołek, w którym bez problemu ukryjemy cebulkę. Sadzenie warto zaplanować w większych skupiskach. Kosaciec twardolistny doskonale czuje się w dużych kępach. Syberyjski irys to roślina pełna uroku. Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także ten artykuł o irysach lub kosaćcach w ogrodzie.

Kosaciec syberyjski - pielęgnacja

Samodzielna uprawa kosaćca syberyjskiego jest jak najbardziej możliwa. Wystarczy jedynie podzielić kłącza. Sadzonki dwupędowe zagwarantują nam optymalnie rosnące rośliny. Świeżo oddzielone sadzonki również posiadają odrębne wymagania. Należy przygotować je poprzez przycięcie do 30 cm wysokości. Nie należy przejmować się, jeżeli świeżo zasadzona roślina zgubi liście.

Uprawa całej kępki powinna być przesadzana co kilka lat do innego stanowiska. W innym przypadku możemy spodziewać się, że kosaciec twardolistny zmarnieje. Początkowo objawia się to poprzez przerzedzanie się całej kępki. Jest to znak, że gleba została pozbawiona wszystkich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju rośliny. Syberyjski irys czy też syberyjski kosaciec to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie astrów krzaczastych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny