Jak działa kosiarka spalinowa z napędem?

Kosiarka spalinowa to urządzenie, które nie wymaga ładowania oraz podłączania do źródła prądu – silnik napędzany jest paliwem (najczęściej czystą benzyną bezołowiową), a załącza się go poprzez pociągnięcie linki z uchwytem, która inicjuje rozruch. Brak kabla oznacza, że można skosić dużą powierzchnię bez ciągnięcia za sobą przedłużacza czy szukania gniazdek elektrycznych zlokalizowanych gdzieś na trasie koszenia. Dodatkowo, tego typu kosiarki mogą być wyposażone w napęd na koła. Oznacza to, że urządzenie porusza się w sposób automatyczny, nie jest konieczne pchanie go czy używanie siły. Jedynym zadaniem użytkownika jest sterowanie całym mechanizmem.

To wszystko sprawia, że kosiarki spalinowe z napędem na www.leroymerlin.pl są praktyczne i łatwe w prowadzeniu nawet przez osoby, które nie mają zbyt wiele doświadczenia w tym zakresie. Tylko czy zawsze będą najlepszym zakupem?

Kosiarka spalinowa z napędem – gdzie się sprawdzi? Kiedy warto z niej korzystać?
Kosiarka spalinowa z napędem – gdzie się sprawdzi? Kiedy warto z niej korzystać?

Kiedy sprawdzi się kosiarka spalinowa?

Na kosiarki spalinowe najczęściej decydują się właściciele dużych ogrodów, dla których jest to najwygodniejszy sposób zadbania o równy trawnik. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to uzupełnianie zbiornika paliwa. Jednocześnie warto mieć zawsze zapas benzyny w garażu lub domku narzędziowym. Należy ją trzymać w przystosowanym do tego pojemniku. Niedozwolone jest przelewanie paliwa do zwykłych, plastikowych butelek, np. po wodzie.

Kosiarki spalinowej nie trzeba podłączać do przedłużacza, który lubi plątać się pod nogami. Nie ma też obawy, że w trakcie pracy padnie akumulator, którego naładowanie trwa nawet kilka godzin. Napęd sprawia natomiast, że koszenie jest szybkie, zwłaszcza w przypadku nierównego terenu. Operowanie urządzeniem jest wtedy znacznie prostsze – nie trzeba się męczyć pchając sprzęt. Aczkolwiek napęd ma też pewne minusy. Przede wszystkim znacząco zwiększa wagę kosiarki. Dodatkowo, gdy jest wyłączony, koła stawiają większy opór, przez co transportowanie tego sprzętu do miejsca docelowego może być uciążliwe. Kosiarka spalinowa z napędem cechuje się mniejszą zwrotnością, przez co jest ciężej kosić w ciasnych obszarach oraz w miejscach, gdzie występuje sporo zakrętów.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i wady, a także koszt związany z zakupem kosiarki, rozwiązanie to jest polecane właścicielom działek o dużej powierzchni. Silnik spalinowy i napęd na koła znacznie przyspieszają pracę. Jeśli natomiast ogród jest nieduży i dodatkowo, na trasie koszenia jest dużo rabat, grządek, drzew czy ścieżek, może okazać się, że ten typ urządzenia będzie nietrafioną inwestycją.

Decydując się na kosiarkę spalinową z napędem, trzeba dopasować konkretny model do indywidualnych potrzeb. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które ułatwią zakup i sprawią, że ten sprzęt ogrodniczy będzie często wykorzystywany.

Kosiarka spalinowa z napędem – gdzie się sprawdzi? Kiedy warto z niej korzystać?
Kosiarka spalinowa z napędem – gdzie się sprawdzi? Kiedy warto z niej korzystać?

Kosiarka spalinowa do ogrodu – co jest ważne podczas zakupów?

Kosiarkę, niezależnie od jej rodzaju, należy zawsze dopasowywać do wielkości trawnika. Parametry, które będą mieć znaczenie podczas zakupów to:

  • moc;
  • szerokość koszenia;
  • wielkość zbiornika na paliwo;
  • wielkość kosza na trawę.

To, co jest najważniejsze, to moc silnika. Im jest większa, tym łatwiej poradzić sobie z wysoką trawą, a także z poruszaniem się po nierównym, wyboistym terenie. Standardem są kosiarki o mocy pomiędzy 4 KM a 4,5 KM. Większe sprawdzą się na dużych terenach. Natomiast, jeśli trawa jest często koszona, można sobie pozwolić na zakup modelu o mniejszej mocy. Warto również zwrócić uwagę na taki parametr jak pojemność silnika. Decyduje on o tym, jak dużo trawy można skosić w określonym czasie.

Drugim czynnikiem wpływającym na szybkość pracy jest szerokość koszenia. Im jest ona większa, tym szybciej zakończone zostaną prace. Polecane są kosiarki o szerokości koszenia od 50 cm do 55 cm. Z jednej strony są wystarczająco duże, a z drugiej pozwalają na sprawne manewrowanie.

Wielkość zbiornika na paliwo to parametr, o którym rzadko się myśli, a może wiele ułatwić. Im jest większy, tym dłużej kosiarka spalinowa będzie pracować bez przerwy. Chociaż dolewanie benzyny nie jest czasochłonnym zajęciem, może być to frustrujące, gdy zbiornik jest za mały, np. poniżej 0,7 l.

Ostatnią kwestią, która może okazać się istotna, jest wielkość kosza na trawę. Teoretycznie, im większa powierzchnia trawnika, tym większy powinien być kosz. W praktyce jednak należy pamiętać, że w pełni wypełniony pojemnik jest też bardzo ciężki (zwłaszcza jeśli trawa jest wilgotna lub mokra). Optymalnym wyborem jest kosz o pojemności 60 l w przypadku rozległych terenów. Z jednej strony nie wymaga nieustannego chodzenia i opróżniania go, a z drugiej jest możliwy do udźwignięcia.

Kiedy warto korzystać z kosiarki spalinowej z napędem?

Kosiarka spalinowa z napędem to idealne rozwiązanie dla właścicieli dużych działek, którzy chcą sobie ułatwić codzienną pracę w ogrodzie. Jest poręczna, łatwa w obsłudze i dobrze dobrana, pozwala skosić sporą powierzchnię w krótkim czasie. Aby jednak była dobrym wyborem, podczas zakupów warto porównać i dopasować do swoich potrzeb takie parametry, jak moc silnika spalinowego, szerokość koszenia, wielkość kosza na trawę i zbiornika na paliwo. Dzięki temu można znaleźć urządzenie, którego stosunek ceny do jakości będzie korzystny.

ikona podziel się Przekaż dalej