Kosiarki do trawy - przegląd, ceny, opinie, testy, porady

Wiele osób lubi mieć, przed domem czy w ogrodzie, idealnie utrzymany trawnik. Wykonanie tego zadania nie będzie możliwe bez odpowiedniej pielęgnacji. Jedną z czynności, która wchodzi w jej skład jest koszenie. By ten zabieg był prawidłowo wykonywany potrzebne są profesjonalne kosiarki do trawy. Zobaczmy, co jest dostępne na rynku, jakie są ceny kosiarek i ciekawe promocje.

Zastosowanie kosiarki do trawy

Niezależnie od tego czy posiadamy nowe czy używane kosiarki do trawy ich zastosowanie jest takie samo. Jest nim przycinanie trawy na odpowiednią długość. To nie tylko zabieg czysto estetyczny, ma znacznie poważniejsze zadanie. Wiele osób pragnie mieć zadbany trawnik, ale bez regularnego koszenia nie będzie to możliwe.

Koszenie ma niebagatelne znaczenie już w pierwszym roku od założenia trawnika, w dużej mierze decyduje o powodzeniu uprawy. Niezależnie od tego czy w użyciu są kosiarki ręczne czy spalinowe, przycinania nie można wykonywać od razu, trzeba poczekać aż trawa wyrośnie na przynajmniej 10 cm wysokości. Do tego kosiarkę trzeba odpowiednio ustawić, tak by ścinała wyłącznie czubki trawy. W przeciwnym wypadku część tnąca może znaleźć się zbyt nisko, to może sprawić, że powyrywa jeszcze świeże korzenie.

Jeżeli trawnik rośnie dłużej niż rok, następne koszenia powinny odbywać się regularnie. Nie tylko, dlatego, że zbyt długa trawa wygląda bardzo nieestetycznie.  Dopuszczenie do tego by źdźbła były za długie może mieć poważniejsze konsekwencje. Często prowadzi do powstania martwych stref, które potrafią się szybko rozprzestrzeniać.

Ogrodowe kosiarki do trawy i ich rodzaje

Kosiarki do trawy można podzielić na trzy podstawowe odmiany, kosiarki ręczne, spalinowe i elektryczne. Przegląd rozpoczynamy od pierwszego z podanych rodzajów.

Kosiarki ręczne nie posiadają silnika, zamiast niego występuje bębnowy przyrząd tnący wyposażony w noże listwowe. Bęben jest wprawiany w ruch przy pomocy kół podporowych. Wykorzystanie urządzenia tego typu przynosi kilka zalet, najważniejsza z nich to brak poszarpanych końców trawy, dzięki temu źdźbła nie żółkną i są bardziej odporne na choroby.

Kosiarki ręczne najczęściej stosuje się do pielęgnacji trawników dywanowych, które są przycinane systematycznie na wysokość do 3 cm. Kupując tego typu sprzęt należy porównać kilka modeli pod kątem ceny i możliwości regulacji wysokości cięcia. Warto też dowiedzieć się, po jakim czasie używane kosiarki do trawy zaczną się tępić.

Kosiarki elektryczne dzielą się na trzy rodzaje, są to modele zasilane z sieci elektrycznej, wyposażone w akumulator lub hybrydowe. Ta ostania odmiana może być zasilana zarówno z sieci jak i przez akumulator. W większości tego typu sprzętu występuje rotacyjny nóż tnący z pionową osią obrotu, tylko niektóre modele posiadają bębnowy przyrząd tnącym.

Moc silników kosiarek elektrycznych wynosi zazwyczaj 700-1600 W. Obudowa to tworzywa sztuczne, metal lub aluminium. Te kosiarki są wyposażone w możliwość regulacji wysokości koszenia, odbywa się przez oddzielne podnoszenie osi przedniej lub tylnej lub za pomocą dźwigni centralnej. Co ważne, na niejednej wyprzedaży można natrafić na modele z rozdrabniaczem.

Kosiarki spalinowe są bezapelacyjnie najpopularniejsze, stąd tak duży popyt na używane kosiarki do trawy. Charakteryzują się dużą mocą, dzięki czemu poradzą sobie z wysoką trawą i chwastami, bardzo często w sprzedaży znajdują się modele z rozdrabniaczem.

Kosiarki spalinowe przeważnie posiadają chłodzone powietrzem silniki 4-suwowe o mocy od 3, 5 do 6 KM. Rozrusznik może być ręczny lub elektryczny, w drugim przypadku jest zasilany z akumulatora. Kosiarki spalinowe z napędem mogą umożliwiać jazdę z tylko jedną prędkością lub posiadają kilkustopniową przepadnę. By sprzęt był bezpieczny powinien posiadać hamulec bezpieczeństwa.

Kosiarki ogrodowe – ceny i promocje

Ogrodowe kosiarki do trawy mogą mieć różne ceny, nie da się tego jednoznacznie określić. Wszystko zależy od odmiany, kosiarki ręczne nie są zbyt drogie, chociaż i tu pojawiają się pewne wyjątki. Jeśli chodzi o używane kosiarki do trawy z tej kategorii to ich zakup może być ryzykowny. Noże tnące mogą być w złym stanie.

Spalinowe kosiarki ogrodowe z rozdrabniaczem są bardzo popularne, więc ich ceny nie są bardzo wysokie. Zaczynają się w okolicach 500 zł, choć na posezonowej wyprzedaży mogą być tańsze. Oczywiście jak to bywa z praktycznie każdym sprzętem można natrafić ma modele kosztujące dużo powyżej 1000 zł.

Ostatnia opisywana kategoria, czyli kosiarki elektryczne z rozdrabniaczem lub bez niego, są tańsze od odmian spalinowych. Ceny zaczynają się od około 250 zł a kończą w granicach tysiąca. Wszystko zależy od marki i tego czy jest to model zasilany z sieci, akumulatora czy hybrydowy.

Nie chcąc przepłacać warto wyszukiwać promocje lub znaleźć się na wyprzedaży. W naszym kraju jest też silny rynek sprzętów używanych, z których przeważnie warto skorzystać. Najważniejsze to nabyć dobrą kosiarkę pozwalającą na wykonywanie prawidłowej pielęgnacji trawnika. Wyszukując takie okazje warto sprawdzić, czy dostępny jest również areator wertykulator, który pomoże nam w rzadszych zabiegach pielęgnacyjnych.