Kostka brukowa - rodzaje, ceny, układanie, promocje i inne porady

W sklepach budowlanych można odnaleźć wiele materiałów służących do wykonania chodnika w ogrodzi lub tarasu. Kostka brukowa jest jednym z najbardziej popularnych. Występuje w wielu odmianach, co sprawia, że wybór konkretnego typu nie jest prosty. Warto, zatem dowiedzieć się, jakie są jej rodzaje, specyfikacje i cennik.

Kostka chodnikowa – pierwsze kryteria podziału

Podstawowym kryterium podziału kostki chodnikowej jest specyfika produkcji. Patrząc pod tym kontem do wyboru jest kostka polbrukowa zwana też przemysłową oraz kostka chodnikowa szlachetna. Pierwsza odmiana jest najczęściej spotykana na parkingach czy miejskich chodnikach, lecz nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać ją w ogrodzie. Jej cechy charakterystyczne to jednolity, najczęściej szary kolor i bardzo proste wzory. Warto też wspomnieć, że jej cena jest stosunkowo niska.

Kostka tarasowa szlachetna wygląda znacznie lepiej niż jej przemysłowy odpowiednik. Pojawia się w sklepach w wielu kolorach i równie dużej liczbie wzorów. W trakcie produkcji jest poddawana dodatkowej obróbce, co wpływa na zmianę jej wyglądu. Dlatego też w tym miejscu należy wprowadzić dodatkowy podział.

W skład kostki szlachetnej wchodzą rodzaje o powierzchni płukanej. Ich obróbka polega na wypłukani wierzchniej warstwy betonu, dzięki czemu na wierzchu pozostaje jedynie barwione kruszywo. Kostka staje się chropowata i wykazuje właściwości antypoślizgowe. Nieco inaczej jest w przypadku kostki o powierzchni szczotkowanej. Na materiale poddanemu temu zabiegowi tworzą się dodatkowe pory. To sprawia, że surowiec staje się atrakcyjniejszy wizualnie.

Następna w kolejności jest kostka brukowa o powierzchni łupanej, w założeniu ma wyglądać jak kamień naturalny. Jej kształty nie są regularne w wyniku obłupywania, dzięki temu imituje prawdziwe kamienie. Kostka o powierzchni postarzanej jest zbliżona do odmiany opisywanej powyżej. Jednak zamiast obłupywania poddaje się ją młoteczkowaniu, czyli upodabnia do zabytkowej kostki brukowej. Ciekawym rozwiązaniem jest jeszcze kostka granitowa.

Kostka polbrukowa to nie wszystko

Kostka tarasowa podlega też podziałowi ze względu na materiał, z jakiego ją wykonano. Mamy tu do czynienia z pięcioma podstawowymi odmianami takimi jak:

 • Kostka betonowa, jej zamienna nazwa to kostka bauma. To bodaj najpopularniejsza odmiana ze wszystkich, z pewnością wpływa na to jej niska cena. Do tego dochodzi wytrzymałość i łatwość czyszczenia. Ta kategoria dzieli się na dwie podgrupy.
 • Kostka polbrukowa dwuwarstwowa również powstaje z betonu, lecz w przeciwieństwie do powyższej odmiany zawiera domieszkę żwiru. Połączenie z kruszywem nadaje tej kostce znacznie ładniejszy wygląd.
 • Kostka bauma jednowarstwowa w całości powstaje z jednego rodzaju betonu. Podobnie do poprzednich typów najlepiej nadaje się na schody, podjazdy czy parkingi.
 • Kostka chodnikowa z kamienia to nie jest już najtańsza opcja.  
Najczęściej powstaje z bazaltu lub granitu, ponieważ te kamienie prezentują wysoką wytrzymałość. Można też natknąć się na rodzaje wykonane z piaskowca. Ten typ kostki jest odporny na warunki atmosferyczne, nie chłonie wody i nie ściera się. Może być z powodzeniem wykorzystywany do budowy tarasu.
 • Kostka brukowa kamienna posiada najlepsze walory estetyczne, przy jej pomocy tworzy się najciekawsze wzory. Zazwyczaj powstaje z granitu, lecz można spotkać też inne surowce. Jej cena jest stosunkowo wysoka.
 • Kostka tarasowa z kamienia polnego wygląda bardzo efektownie, lecz jej układanie wymaga dużego doświadczenia. Świetnie sprawdza się w ogrodzie czy też na gustownych podjazdach.
 • Kostka betonowa i jej wymiary

  Wiedząc już, w jakich odmianach występuje kostka betonowa czy też ta powstała z innego materiału należy skupić się na kolejnym kryterium wyboru. Tym razem są to wymiary, przy czym najważniejszą wartością jest grubość. 

  Najbardziej cienka kostka to grubość od 2 do 3 cm, jest dość wytrzymała, ale spotyka się ją stosunkowo rzadko.

  Kostka betonowa o grubości 4 cm cieszy się największą popularnością i nadal jest to dość cienka kostka. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie jej do wyłożenia powierzchni pod ruch pieszy. Zatem świetnie sprawdzi się, jako chodnik w ogrodzie lub przed domem. Warto też dodać, że wytrzymuje nacisk nieprzekraczający wagi 2 ton, czyli lekkiego samochodu osobowego. Dzięki temu nada się również na podjazd i co ważne jest najtańsza.

  Kostka chodnikowa produkowana jest też w grubości 6 cm. Bez problemów wytrzymuje nacisk sięgający 3,5 tony. Bez przeszkód można użyć tej odmiany na każdym podjeździe, chodniku, parkingu czy jako surowiec na schody.

  Cena kostki brukowej o grubości 8 cm jest już wyższa niż w powyższych przypadkach. Jest to spowodowane tym, że jest odporna na ściskanie, uszkodzenia mechaniczne czy odkształcenia. Dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne. Może wyglądać jak kostka betonowa lub płyta ażurowa. Mogą poruszać się po niej samochody ciężarowe.

  W przedziale 10-14 cm z pewnością nie znajduje się cienka kostka. To w zasadzie najgrubsza z dostępnych odmian przeznaczona pod magazyny ciężkich materiałów. Stosuje się ją również w różnego rodzaju składach budowlanych. Z uwagi na cennik i właściwości nie jest układana w ogrodach.

  Wzory i cennik kostki tarasowej

  Kostka brukowa to materiał na schody, tarasy czy chodniki posiadający rozmaite wzory. Jest to też kryterium, od którego częściowo zależy cena. Warto, zatem poznać najpopularniejsze wzory spotykane w sklepach i hurtowniach.

  Pierwszym z nich jest typowy kwadrat, kostka chodnikowa o takim kształcie jest najczęściej spotykana. Łatwo się ją układa a kombinacja różnych kolorów daję świetny efekt. Pod tym względem podobna jest tak zwana cegiełka, również odznacza się prostotą. Tego typu wzory najczęściej posiada kostka Bauma.

  Kostka chodnikowa typu kość również cieszy się sporą popularnością. Można na nią natrafić na publicznych chodnikach, parkowych alejkach itp. Nie sprawia kłopotów przy układania a jej cena jest zazwyczaj bardzo atrakcyjna. Tymczasem stworzenie ścieżki z kostki trapezowej wymaga już sporych umiejętności i konkretnego planu.

  Kostka tarasowa może posiadać jeszcze dwa interesujące wzory. Pierwszy z nich to kształt fali, odznacza się zachwycającym wyglądem, co przekłada się na znakomity efekt roztaczany przez wyłożoną tą kostką nawierzchnię. Z bardzo podobną sytuacją mamy do czynienie po zastosowaniu wzoru młotkowego. Jest rzadko spotykany, lecz równie interesujący.

  Po przeczytaniu powyższych informacji kostka brukowa nie skrywa już tajemnic. Dlatego też przychodzi pora na cennik tego popularnego materiału na schody, tarasy i chodniki. Jak już wiadomo wszystko zależy od sposobu produkcji, materiału oraz wzoru. Można jednak pokusić się o przybliżony cennik. Najtańsza jest kostka betonowa, to wydatek rzędu 30-60 zł za m². Tymczasem kostka polbrukowa szlachetna kosztuje około 50-90 zł za m².

  Kostka tarasowa powstająca z kamieni naturalnych takich jak bazalt czy granit to już znacznie większy wydatek. Najtańsza opcja to około 80 zł a najdroższa sięga nawet 300 zł za m². Nieco droższe są odmiany wykonywane z kamienia naturalnego. Na cennik w danym sklepie wpływa wiele czynników, w sprzyjających okolicznościach można natrafić na promocje.

  Układanie kostki tarasowej

  Niezależnie od tego czy jest to najtańsza kostka polbrukowa czy droższe odmiany, zakup to tylko połowa drogi. Bardzo ważne jest jej prawidłowe ułożenia, nie ma tu znaczenia czy jest przeznaczona na schody z kostki brukowej, taras czy chodnik. Wykonanie jest najważniejsze, jeżeli właściciel posesji wykonuje je samodzielnie powinien dowiedzieć się jak robić to krok po kroku.

  Pierwszy krok to, korytowanie polegające na wykonaniu wykopu w gruncie w gruncie wybranym na miejsce realizacji projektu. Głębokość to mniej więcej 20-50 cm w zależności od tego, jaką grubość ma wybrana kostka tarasowa. Po korytowaniu instaluje się odwodnienie, jeśli nie występuje naturalny spadek terenu.

  Osadzenie krawężników na warstwie betonu to kolejna czynność. Krawężniki sprawią, że kostka brukowa pozostanie na właściwym miejscu. Następnie przychodzi czas na wysypanie piasku w obrębie wyznaczonym prze krawężniki. To pozwoli na precyzyjne ułożenie kostki.

  Po podsypce kostka bauma czy jakakolwiek inne rodzaje trafiają na swoje miejsce. W celu zwiększenia stabilności wykonuje się końcowe piaskowanie polegające na wysypaniu piasku na wykonaną powierzchnię.