Kostrzewa Gautiera - charakterystyka, uprawa, wymagania
Kostrzewa Gautiera tak jak i kostrzewiasta kostrzewa miotlasta, dziewięćsił, czy też brzoza papierowa, to roślina, która spotykana jest na terenie naszego kraju. Zanim jednak zajmiemy się uprawą tej trawy, powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzuje się kostrzewa Gautiera, kiedy wysiewać nasiona i jaka jest najlepsza rozstawa do tego, a także, jak przebiega uprawa i pielęgnacja tej rośliny.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kostrzewach.
Kostrzewa Gautiera - pochodzenie i charakterystyka rośliny
Kostrzewa Gautiera - Festuca gautieri, tak jak i kostrzewa miotlasta - Festuca scoparia oraz inne kostrzewy, zalicza się do rodziny wiechlinowatych - Poaceae. Warto wiedzieć, że do tej rodziny zaliczanych jest około 11000 roślin, które są podstawowym elementem zbiorowisk trawiastych, pastwisk oraz łąk.
Zacznijmy od tego, że kostrzewa Gautiera - Festuca gautieri, znana jest również jako kostrzewa niedźwiedzia, a także niedźwiedzie futro. Warto wiedzieć, że czasami ten gatunek, tak samo, jak i kostrzewy miotlaste, znany jest jako kostrzewiasta kostrzewa. Natomiast termin kostrzewiastej kostrzewy jest zdecydowanie mniej używany niż kostrzewa niedźwiedzia.
Jeśli interesujemy się zakupem dziewięćsiła, brzozy papierowej, czy też właśnie kostrzewy niedźwiedziej, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ta roślina. Otóż kostrzewa Gautiera to wieloletnia zielona trawa, która tworzy bardzo atrakcyjne, półkuliste i soczyście zielone poduszeczki, które dorastają do około 10-15 cm wysokości. Warto wiedzieć, że roślina ta charakteryzuje się igiełkowatymi, krótkimi, dość sztywnymi liśćmi, których barwa jest zielona.
Warto wspomnieć również o tym, że w maju roślina wytwarza źdźbła, które zakończone są wiechowatymi i luźnymi kwiatostanami. Te źdźbła są większe, ponieważ dorastają do około 20-40 cm wysokości. Kwiatostanów nie pojawia się wiele i są one zbudowane z kilku kłosków.
Festuca gautieri - jakie wymagania ma trawa
Jeśli w naszym ogrodzie ma znaleźć się brzoza papierowa, dziewięćsił, kostrzewa Gautiera, czy też inne roślina, bardzo istotne jest to, by dowiedzieć się, jakie wymagania ma ta roślina. Tylko w ten sposób sprawimy, że nasze ogrodowe rośliny będą rozwijały się prawidłowo i nie będą miały problemu ze wzrostem.
Warto wspomnieć również o tym, że jeśli nie zastosujemy się do wymagań, możemy spotkać się z pewnymi konsekwencjami, takimi jak na przykład pojawieniem się chorób. Choroby, najczęściej choroby grzybowe, które są wielkim niebezpieczeństwem dla roślin, pojawiają się z reguły z powodu źle dobranego podłoża i stanowiska.
Nasiona kostrzewy Gautiera najlepiej będą się rozwijały na słonecznym stanowisku. Warto też wiedzieć, że wysiew nasion powinien być przeprowadzony w umiarkowanie wilgotnym lub suchym podłożu. Musimy wiedzieć, że zbyt wilgotne gleby są powodem wystąpienia chorób grzybowych. Jeśli chodzi natomiast o rodzaj podłoża i jego pH, musimy wiedzieć, że roślina odnajdzie się dobrze na każdej glebie ogrodowej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kostrzewy czerwonej?
Uprawa Festuca gautieri - jak powinna być uprawiana i pielęgnowana trawa
Kiedy chcemy, by kostrzewa Gautiera - Festuca gautieri, dobrze rozwijała się w naszym ogrodzie, powinniśmy zapoznać się z tym, w jakiej rozstawie sadzić rośliny oraz jak dbać o sadzonki w trakcie całej uprawy. Dobranie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych jest bardzo pomocne, bo może sprawić, że nasza kostrzewa niedźwiedzia się rozkrzewi i stworzy jeszcze większe kępki. Zobaczmy więc, co powinniśmy mieć na uwadze, kiedy decydujemy się na uprawę tej pięknej trawy.
Zacznijmy więc od tego, że najlepsza rozstawa do sadzenia tych roślin to 30 × 30 cm. Zachowując taką rozstawę, będziemy mieć pewność, że trawa będzie miała odpowiednio dużo miejsca do rozwoju. Warto wspomnieć także o tym, że zaraz po posadzeniu rośliny, tak jak i w przypadku innych roślin, konieczne jest solidne podlanie.
Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, musimy wiedzieć, że zaleca się obcinanie przekwitniętych i zaschniętych już kwiatostanów, ponieważ wyglądają one nieestetycznie. Pamiętajmy tez o tym, że co kilka lat trawa zaczyna usychać od środka, a to własnie jest znakiem tego, że konieczne będzie podzielenie rośliny i przesadzenie jej. Poza tym trawa nie jest wymagającą rośliną i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Trawa, którą jest kostrzewa Gautiera - Festuca gautierii, to bardzo znana roślina, która może znaleźć swoje zastosowanie w wielu miejscach. Doskonale sprawdzi się ona w naszych ogrodach przydomowych, gdzie może być sadzona zarówno w grupach, jak i pojedynczo. Dodatkowo nada się ona do sadzenia w ogrodach skalnych oraz ogrodach wrzosowiskowych, czy też rabatach. Nie zapominajmy o tym, że jest to świetna roślina okrywowa, która wykorzystywana bywa również w zieleni publicznej. Jeśli więc chcemy wprowadzić do swojego ogrodu element zieleni o ciekawej formie, z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na to niedźwiedzie futro.