Kostrzewa owcza - charakterystyka

Kostrzewa owcza jest bardzo często spotykana także pod dwoma innymi nazwami, jakimi są kostrzewa szczeciniasta i kostrzewa murawowa. Pochodzi ona z rodziny wiechlinowatych - Poaceae, a jej łacińska nazwa to Festuca glauca ovina, ale spotkać można się także z nazwą skróconą - Festuca ovina.

Trawa ta jest bardzo pospolita na terenie całego kraju i najczęściej można ją spotkać w zbiorowiskach trawiastych i leśnych. Jej obszar występowania jest szeroki, ponieważ te trawy ozdobne spotykane są na terenie praktycznie całej kuli ziemskiej tak jak inne kostrzewy.

Festuca ovina to wieloletnia i kępowa trawa ozdobna. Jest ona niska i tworzy koliste kępy. Liście są wielobarwne, zaczynając od koloru szarozielonego, przez morski, a kończąc na niebiesko zielonym. Liście kostrzewy szczeciniastej tworzą zbitą i zwartą darń, która może być zimozielona w korzystnych warunkach. Blaszka liścia jest wąska i szczecinowata, skąd pochodzi nazwa kostrzewa szczeciniasta. A może zainteresuje cię także ten artykuł o trawach ozdobnych na balkon?

Kosztrzewa owcza Festuca glauca ovina - uprawa i pożyteczne informacje

Kostrzewa murawowa, tak jak i popularna odmiana, jaką jest kostrzewa owcza nitkowana, nie ma bardzo dużych wymagań siedliskowych, jednak lepiej jest zapewnić jej suche i piaszczyste gleby, które będą ubogie w składniki pokarmowe i kwaśne. Trawy te najlepiej sobie radzą na stanowiskach słonecznych.

Bardzo ważną informacją jest to, że te gatunki traw, ale także wymieniona wcześniej odmiana (kostrzewa owcza nitkowana), wykazuje się odpornością na ostre zimy i duże mrozy. Niestety ten gatunek trawy jest dość wrażliwy na udeptywanie, przez co bardzo trzeba na to uważać.

W uprawie na trawnika nie powinniśmy dopuścić do tego, by pojawiły się kwiatostany kostrzewy murawowej, które są w postaci fioletowo zabarwionych wiech. Festuca ovina rozmnażana jest przez wysiew nasion. Cena za nasiona nie jest wysoka, natomiast musimy liczyć się z tym, że cena w sklepach stacjonarnych będzie inna niż w sklepach internetowych, gdzie praktycznie zawsze można znaleźć tańsze produkty. Sprawdź także ten artykuł o uprawie trawy pampasowej.

Kostrzewa owcza - zastosowanie trawy

Kostrzewa owcza jest bardzo lubianą trawą ozdobną, która należy do roślin jednoliściennych i okrytonasiennych. Festuca glauca ovina dla wielu stanowisk jest rośliną pionierską, która pojawia się na nich samorzutnie lub przez wysiew z nasion. Warto wiedzieć, że trawa ta jest rośliną naczyniową.

Kostrzewa szczeciniasta nie ma dużej wartości pastewnej, głównie dlatego, że jest to gatunek ciężkostrawny dla zwierząt. Czasem jednak używana jest jako pasza, a dzieje się to dlatego, że jest bardzo popularna. Poza tym wykorzystywana jest do zadarniania terenów sportowych, lotnisk, poboczy dróg, a także różnych terenów rekreacyjnych.

Kostrzewa owcza to trawa ozdobna, która idealnie sprawdzi się na naszym ogrodzie, tworząc tam piękny trawnik. Istotną rolę odgrywają też właściwości przeciwerozyjne, które ta trawa posiada. Warto więc przemyśleć uprawę tej kostrzewy, a także jej atrakcyjnej odmiany- kostrzewy owczej nitkowanej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wiechlinie łąkowej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny