Kostrzewa sina – opis gatunku

Festuca glauca należy do rodziny roślin wiechlinowatych – rosnących dziko i uprawianych w ogrodzie, dla swoich ozdobnych walorów. Sina trawa wywodzi się z suchych i słonecznych rejonów południowej Europy. Osiąga wysokość około 20 cm – 30 cm. Ozdobą trawy są niebieskosrebrzyste proste liście, tworzące okrągławe poduchy. Od czerwca do lipca kostrzewa popielata kwitnie. Wiechowate kwiatostany składają się z drobnych kłosów.  Roślina najlepiej rośnie w miejscach suchych, w słońcu, na stanowisku o jałowym i przepuszczalnym podłożu oraz neutralnym lub lekko zasadowym odczynie pH gleby.

Niebieska trawa wytrzymuje spadek temperatury do minus 30 stopni Celsjusza. W Polsce uprawiana jest w ogródkach skalnych, na południowych skarpach, na murkach i w słonecznych zakątkach ogrodu.  Kostrzewa sina nadaje się na obwódki kwiatowych rabat, do okrywania większych powierzchni oraz do hodowli w doniczkach. Należy podkreślić, że trawa tworzy samodzielne kępy, więc musimy posadzić około 9 -10 roślin na 1 m2, by uzyskać bogatą okrywę.

Kostrzewa popielata, podobnie jak inne trawy ozdobne w czasie kwitnienia, jest niebezpieczna dla alergików. Unoszące się w powietrzu pyłki wywołują dokuczliwy katar sienny, astmę i bóle głowy. Osoby podatne na alergię skarżą się na męczący kaszel, kichanie i podrażnienia górnych dróg oddechowych. Zanim zdecydujemy się na uprawę ozdobnych traw, warto sprawdzić, czy jesteśmy uczuleni na ich pyłki.

Niebieska trawa w naszym otoczeniu – wymagania uprawowe

Kostrzewa popielata – uprawa i pielęgnacja trawy w ogrodzie

W ogrodach uprawiane są najczęściej atrakcyjne odmiany, które szybko się rozrastają. Roślina dostępna jest w sklepach ogrodniczych – ukorzeniona, gotowa do posadzenia na stałym słonecznym stanowisku. Pamiętajmy, że kostrzewa sina do rozwoju potrzebuje gleby umiarkowanie wilgotnej, a nawet suchej. Źle rośnie w podłożu zimnym. W miejscach zbyt żyznych dekoracyjna trawa traci swój piękny niebieski kolor. Festuca glauca sadzimy od kwietnia do końca września.

Kostrzewa popielata zdobi ogród przez cały rok. Swojego ubarwienia nie traci nawet zimą, więc jej niebieskie sztywne liście ładnie wyglądają na białych ośnieżonych rabatach.  Warto sadzić niebieską trawę w sąsiedztwie wiosennych roślin. Zasadzone w kwietniu i w maju cebule lilii, wytworzą kwiaty latem, pięknie komponując się z gęstymi niebieskimi poduchami kostrzewy. Lilie wcześniej zakwitną, jeśli wysadzimy je we wrześniu. Na skalniaku sprawdzą się lilie niewysokie, które, na tle niebieskiej trawy, utworzą niezwykły widok. Cebule lilii na skalniku sadzimy w miejscach bardziej wilgotnych. Roślinne efektowne zestawienia z Festuca glauca tworzy, np. odętka wirginijska, lawenda, rozchodnik okazały lub wrzośce. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy kostrzewy owczej?

Pielęgnacja kostrzewy sinej nie sprawia problemów:

  • warto przeprowadzić w lipcu przycinanie niezbyt dekoracyjnych kwiatostanów, aby nie doszło do niekontrolowanego rozsiewania się nasion,
  • rozmnażamy kostrzewę poprzez podział, w marcu i w kwietniu. Z jednej kępy możemy uzyskać kilka sadzonek,
  • odmładzanie kęp przeprowadzamy po około 3 latach – ogrodnicy zalecają zmianę miejsca dla nowego nasadzenia,
  • odpowiednia rozstawa między bylinami wynosi około 30 cm. Na 1 m2 sadzimy 9 - 10 roślin,
  • zasilamy byliny sporadycznie, po kilku latach, gdy zaobserwujemy, że rośliny słabiej rosną,
  • wskazane jest wiosenne przycinanie trawy, która, na skutek zalegającego śniegu, może być porażona chorobą grzybową.

Niebieska trawa – uprawa w doniczce

Festuca glauca zaspokoi oczekiwania użytkowników słonecznych tarasów i balkonów. Ozdobną trawę możemy z powodzeniem uprawiać w pojemnikach – w płaskich doniczkach lub w skrzynkach balkonowych, najlepszych dla niewielkich okazów oraz w wyższych dekoracyjnych donicach, gdy osiągną odpowiednią wysokość.

Trawy w doniczce sadzimy w podłożu odpowiednim dla kostrzewy, nie zapominając o zastosowaniu warstwy drenażowej. Możemy sadzić rośliny grupowo lub pojedynczo. Kostrzewa popielata szczególnie efektownie prezentuje się na tle wyższych traw ozdobnych, takich, jak np. sit, miskant lub rozplenica. Niebieskie liście dobrze komponują się z kwitnącymi roślinami balkonowymi.

Kostrzewa popielata w ogrodzie na dużej rabacie wysypanej korą, a także stanowisko, uprawa, sadzenie oraz informacje i pielęgnacja
Kostrzewa popielata krok po kroku, czyli informacje o roślinie, opis, odmiany, uprawa, stanowisko, sadzenie oraz pielęgnacja

Niebieska trawa jest mrozoodporna. Wiosną przeprowadzamy mocne przycinanie źdźbeł, co pozwoli roślinie na bujne rozrastanie się. Liście Festuca glauca warto przycinać również w ciągu letniego sezonu, by zapewnić trawom odpowiednią gęstość i ładny pokrój.

Kostrzewa – najciekawsze odmiany

Festuca glauca ‘Elijah Blue’ – to niewysoka kępiasta bylina, osiągająca wysokość 20 cm i szerokość około 25 cm. Dekoracyjna trawa wymaga nasadzenia na suchym słonecznym stanowisku, o przepuszczalnej piaszczystej glebie. Ozdobą rośliny są intensywnie niebieskie liście. Odmiana stosowana jest w ogrodach naturalistycznych, dobrze rośnie w ogrodach skalnych, na przydomowych rabatach. Nadaje się do uprawy pojemnikowej. Jest wytrzymała na mróz i suszę. Nie jest atakowana przez szkodniki.

Festuca glauca ‘Blauglut’ – bylina należy do odmiany o ciemnoniebieskich liściach. Poduchowate kępki osiągają wysokość około 15 cm i szerokość do 30 cm. W czasie kwitnienia roślina osiąga wysokość 30 cm. Przycinanie kwiatostanów zapobiegnie rozsiewaniu się nasion, jednak warto je pozostawić, bowiem stanowią oryginalną ozdobę – na początku rozwoju wybarwiają się na niebiesko, stopniowo zmieniając kolor na brązowy. Kostrzewę możemy uprawiać w ogrodzie lub na balkonie. Jest mrozoodporna, niepodatna na silne podmuchy wiatru i suszę.

Festuca glauca ‘Golden Toupee’- należy do odmiany, wyróżniającej się złocistym zabarwieniem igiełkowatych liści. Trawy osiągają wysokość 20 cm. Kremowe kwiatostany pojawiają się od maja do lipca. Zachowaniu ładnego pokroju kępy służy odmładzanie rośliny, co 2 – 3 lata i przesadzanie sadzonek na inne słoneczne stanowisko, o przepuszczalnej glebie. Kostrzewa sina Golden Toupee’ nadaje się do uprawy pojemnikowej. Zalecana rozstawa sadzonych roślin wynosi około 30 cm.

ikona podziel się Przekaż dalej