Dlaczego należy kosić trawę?

Równo przystrzyżony trawnik jest piękny i wygodny. Można się po nim przejść bosą stopą i jest najlepszą amortyzacją do pierwszych prób maluszków na rowerkach. Jednak to nie jest jedyny powód do koszenia trawy. Zabieg ma na celu zagęszczenia trawnika i utrzymania go w dobrej kondycji.

Zbyt mocno przystrzyżony trawnik błyskawicznie wysycha, źdźbła robią się suche i nie wyglądają za dobrze. Zbyt długi i wybujały może się przerzedzać. Czasami także częściej pojawiają się w nim chwasty. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z chwastami jest właśnie ścinanie ich, zanim zaczną wytwarzać nasiona. Dzięki temu nie rozprzestrzenią się po trawniku i łatwiej jest uzyskać je w ryzach.

1: Pierwsze koszenie trawy

Pierwsze koszenie trawy po zasianiu jest bardzo ważne dla rozwoju roślin i kępek. W przypadku młodej trawy przycinanie ma na celu wydłużenie pędów, dzięki niemu kępy zagęszczają się i sprawiają, że darń jest znacznie bardziej gęsta i zwarta. Pierwsze strzyżenie trawników wykonuje się, gdy trawa osiągnie 8-12 cm wysokości. W tym wypadku kosiarka do trawy bez kosza nie sprawdzi się najlepiej – ścięte źdźbła należy skompostować.

Wysokość koszenia trawy to 5-6 cm. Kolejne koszenie wykonuje się po dwóch lub trzech tygodniach. Po jego wykonaniu należy zastosować selektywny środek chwastobójczy, najlepiej taki, który jest dedykowany do młodej trawy.

2: Koszenie trawników po zimie i przed zimą

Zarówno w przypadku młodej trawy, jak i starszej darni, koszenie przed zimą wykonuje się tak samo. Ostatnie koszenie w sezonie wykonuje się w październiku. Wtedy należy dość mało uciąć trawę – mniej więcej 2 cm, ale należy zrobić to dwa razy w miesiącu, co dwa tygodnie. W przypadku wysokiej trawy oczywiście trzeba ściąć nieco więcej.

3: Koszenie trawy – częstotliwość

Ścinanie trawy wykonuje się zwykle co 7-10 dni, jednak tak naprawdę wszystko zależy od temperatury, poziomu wilgoci powietrza, rodzaju mieszanki nasion trawnika i rodzaju gleby. Cięcie należy wykonywać, gdy źdźbła mają mniej więcej 1/3 wysokości więcej niż planujesz. W ciepłe dni należy robić to częściej, a najrzadziej kosi się trawę w zacienionych miejscach. Im częściej będziesz kosić trawnik, tym mniejsze ryzyko pojawienia się chwastów wśród kępek.

Strzyżenie trawników nie powinno być wykonywane bez kosza. Na ten zabieg należy przeznaczyć poranek lub późne popołudnie. Trawa nie powinna być mokra od rosy, nie można kosić jej w południe. W pełnym słońcu źdźbła są częściej ulegają poparzeniu. Łatwo wtedy także o przegrzanie.

Częściowo skoszony trawnik, a także sposoby na strzyżenie i koszenie trawników
Koszenie trawników po kroku oraz sposoby na strzyżenie trawników

4: Optymalna wysokość koszenia trawy

Nie powinno się obcinać na raz wysokiej trawy. Kosiarka może się wtedy zaciąć. Za każdym razem nie powinno się ścinać więcej niż 1/3 wysokości źdźbeł. Warto zatem zastanowić się, jaka będzie optymalna wysokość i pozwalać trawnikowi odrastać. Strzyżenie trawników zbyt wysokich i zarośniętych powtarza się kilka razy co kilka dni.

Optymalnym rozwiązaniem jest wybór odpowiedniej wysokości trawnika. Kosiarka do trawy może być ustawiona zawsze na tę samą wysokość. Najlepiej, by było to 5 cm w sezonie letnim. Taka wysokość jest najlepsza, dzięki czemu korzenie nie wysychają, a trawnik nadal ładnie wygląda. Poniżej 3 cm trawa często wysycha. Pod koniec września kosiarka powinna być ustawiona na 1-2 cm więcej, ponieważ trawa już nie odrasta za szybko, a nadal potrzebuje regularnego przycinania, by dobrze się regenerować.

5: Strzyżenie trawników: metoda

Koszenie trawy należy zacząć od krawędzi trawnika, następnie posuwając się wzdłuż linii prostych do środka. Warto pamiętać o koszeniu na zakładkę – należy najechać kołem kosiarki na ścięty pas trawnika. Dzięki temu zapobiegniesz pozostawianiu niedokoszonych do końca miejsc. W przypadku nieskróconych źdźbeł, możesz skrócić je podkaszarką.

Narzędzie będzie ci potrzebne także do skracania kęp trawy przy murkach, murach i ogrodzeniach – tam może być trudno wjechać z kosiarką. Każde kolejne koszenie należy wykonać w kierunku przeciwnym do poprzedniego.

ikona podziel się Przekaż dalej