Koszenie trawy przed zimą

Odpowiednie koszenie trawy przed zimą to podstawa do tego, by trawnik dobrze poradził sobie w czasie przymrozków. Należy to zrobić bardzo ostrożnie, ponieważ może okazać się, że zbyt nisko ścięta trawa będzie przemarzać, a zbyt długa zacznie gnić i wylegać się, jest także bardziej podatna na działanie patogenów grzybowych. Należy zrobić to też w odpowiednim momencie, tak, by trawnik mógł poradzić sobie z nadchodzącym chłodem.

Ostatnie koszenie trawy przed zimą należy wykonać w połowie października, chyba, że mrozy przyjdą wcześniej. Jeśli jesień znów jest ciepła i mrozy nie zapowiadają się, można przesunąć zabieg na pierwsze dni listopada. Optymalna wysokość ostatniego koszenia to 4 cm. Jesienią trawnik zahamowuje wzrost, źdźbła stają się krótsze i nie powinny odrosnąć przed nadejściem zimy. Jeśli tak się stanie, koszenie należy powtórzyć. Im krótsza będzie trawa, tym lepiej obije wiosną i tym szybciej doczekasz się zielonego, ładnego trawnika.

Jak przygotować trawnik przed zimą?

Koszenie trawy przed zimą to nie jedyny zabieg, który trzeba wykonać, by zadbać o trawę jesienią. Powinna być także dobrze nawieziona. Chociaż trawy stosowane w Polsce na trawnik są dobrze mrozoodporne, czasami mogą być podatne na działanie chłodu. Są także podatne na wilgoć, nie zawsze dobrze znoszą zastoiska wodne w czasie topnienia śniegu. Dlatego należy zastosować specjalne nawozy, które pomogą trawie przetrwać kilka mroźnych miesięcy.

Do tego celu stosuje się specjalne nawozy posypowe, zwane zimowymi lub jesiennymi. To nawozy wieloskładnikowe, mineralne, które mają zwiększone dawki fosforu i potasu. Co więcej, dobrej jakości nawozy zimowe zawierają minerały w formie związków, które zaczną się uwalniać wiosną. Dzięki temu wegetacja zostanie przyspieszona, a trawa szybciej i łatwiej odbije i zacznie się mocniej krzewić.

Należy pamiętać także o tym, żeby regularnie zbierać wszystkie opadłe liście. Nie powinny zostawać na trawniku – jeśli zaczną gnić, stworzą idealne warunki do rozwoju patogenów grzybowych i bakterii, a przez to trawnik będzie gorzej się prezentował z nadejściem wiosny.

Sezonowe koszenie trawy po zimie jest ważne dla kondycji trawnika. Dzięki temu będzie się bardziej krzewił i zyska na kolorze.
Koszenie trawy przed i po zimie - kiedy to zrobić?

Koszenie trawy po zimie

Pierwsze koszenie wiosną także jest bardzo istotne dla kondycji trawnika. Dzięki niemu będzie on bujny i gęsty. Od sposobu pierwszego koszenia zależy także, jak będzie się prezentował i czy szybko zacznie odrastać. Pierwsze koszenie trawnika zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest długość koszenia jesienią i stan trawy.

Najczęściej źdźbła są jednak przebarwione na żółto i zaatakowane pośniegową pleśnią. W takim wypadku należy bardzo nisko skosić trawnik. Pierwsze koszenie trawy po zimie powinno być na najniższych możliwych ustawieniach kosiarki. Spokojnie, źdźbła szybko odrosną, a im niżej zostaną skoszone, tym będą bardziej bujne i gęste w przyszłości.

Termin pierwszego koszenia jest zależny od pogody i wegetacji. Tam, gdzie zaczyna się ona najwcześniej, można zacząć robić pierwsze zabiegi pielęgnacyjne już w połowie marca, na Suwalszczyźnie ten termin przesuwa się na początek kwietnia. Jeśli chcesz przeprowadzić koszenie, musisz mieć pewność, że w nocy temperatura nie spadnie poniżej -5 stopni Celsjusza.

Pielęgnacja trawnika po zimie

To oczywiście nie koniec wszystkich zabiegów. Wczesną wiosną należy przeprowadzić także wertykulację. Dzięki temu pozbędziesz się mchu, a przerywanie i przecinanie darni sprawi, że stanie się ona mocniejsza i silniejsza. Wertykulację na małych trawnikach można przeprowadzić po prostu przez intensywne i głębokie grabienie. To powinno z pewnością wystarczyć, by trawnik był gęsty i bujny.

ikona podziel się Przekaż dalej