Koszt urządzenia i aranżacji ogrodu na działce o powierzchni 8 arów

Przydomowe ogrody świadczą o naszym guście i stają się miłym miejscem wypoczynku, w którym chętnie spędzamy wolne, letnie dni. Nic zatem dziwnego, iż wielu osobom zależy, aby taka przestrzeń była elegancka, a jednocześnie funkcjonalna. Wszystkie krzewy ogrodowe, drzewka, jak i inne rośliny muszą być przemyślane, a budowle i ścieżki dobrze rozplanowane. Koszty urządzenia ogrodu przy działce o powierzchni 8 arów zależą od wielu czynników. Najważniejszym z nich będzie stylistyka aranżacyjna, czyli wybór odpowiedniego projektu ogrodu!

Przypominamy, że koszty aranżacji ogrodu możesz ocenić na kalkulatorze kosztów aranżacji ogrodu odstępnym na https://kb.pl/przy-domu/

Ocena: 4.7/5 (głosów 10)

Aranżacja ogrodu

Wiodący styl aranżacyjny, a koszt urządzenia ogrodu

Pierwszym etapem prac związanych z projektowaniem ogrodu jest określenie stylistyki aranżacyjnej oraz wykonanie wstępnego projektu. W niewielkich polskich ogrodach spotykamy najczęściej style:

  • rustykalne
  • japońskie
  • śródziemnomorskie
  • francuskie
  • angielskie

Najtańszy w przygotowaniu jest ogród rustykalny (zwany także wiejskim). Wszystkie rośliny, nawierzchnie oraz elementy dekoracyjne stosowane w owej stylistyce są łatwo dostępne, co korzystnie wpływa na ich cenę.

Cena projektu aranżacji ogrodu

Projekt aranżacji ogrodu zawiera bardzo dużo szczegółów. Określa się w nim wszystkie detale dotyczące roślin, nawierzchni oraz elementów dekoracyjnych. Jeżeli odpowiednio się do tego przygotujemy, wówczas możemy wykonać projekt samodzielnie. Bardziej polecane jest jednak skorzystanie z pomocy doświadczonego projektanta ogrodów. Koszt wykonania projektu na działkę o powierzchni 8 arów waha się w granicach od 2 do 10 tysięcy złotych (zależy głównie od stylu aranżacyjnego).

Koszty prac ziemnych

Pierwszym etapem prac powinno być odpowiednie ukształtowanie terenu. Wyrównanie podłoża za pomocą spychacza będzie nas kosztowało ok. 1000 zł. Jeśli nasza posesja znajduje się na bardzo nieurodzajnym podłożu, konieczne będzie też dokupienie przynajmniej jednej wywrotki żyznej ziemi (od 600 do 1000 zł). Dzięki temu zapewnimy bujny wzrost naszym przyszłym roślinom.

Po dokładnym wyrównaniu terenu przychodzi czas na stworzenie szlaków komunikacyjnych. Najekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie wykonanie ścieżek piaskowych (ok. 50 zł za m2). Jeśli zależy nam, by ogród wyglądał bardziej elegancko, możemy wykonać ścieżki z kostki granitowej (ok. 100 zł za m2).

Przyjmijmy, iż długość naszych ścieżek wyniesie 30 metrów. Wówczas koszt ścieżki piaskowej wyniesie 1,5 tys. zł, a ścieżki granitowej 3 tys. zł.

Ceny roślin

Trudno jest jednoznacznie określić koszty związane z zakupem roślin. Możemy przyjąć, ze im rośliny będą bardziej egzotyczne, tym większy będzie koszt ich zakupu. Przykładowo: w ogrodach rustykalnych umieszczamy jedynie rodzime gatunki kwiatów, ziół, krzewów i drzew owocowych.

Koszt zakupu rodzimych roślin na działkę o powierzchni 8 arów nie powinien przekroczyć 1000 zł. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie aranżacji japońskiej bądź śródziemnomorskiej, koszt może być kilkukrotnie lub nawet kilkunastokrotnie wyższy.

Mała architektura ogrodowa

W niemal każdym, nowoczesnym ogrodzie znajdziemy eleganckie ławki, huśtawki, altany, pergole czy trejaże, które efektownie zdobią całą przestrzeń. Najtańsze są oczywiście polipropylenowe meble ogrodowe. Prosty zestaw składający się z: parasola, stolika oraz 4 krzesełek możemy nabyć już od 200 zł.

Jeśli zależy nam na trwalszym i bardziej efektownym rozwiązaniu (np. meble z drewna czy technorattanu), wówczas będziemy musieli liczyć się z wydatkiem rzędu 800-2000 zł. Jeszcze większym wydatkiem będzie zakup altanki ogrodowej. Na 8 arowej działce dobrze sprawdzają się konstrukcje z drewna. Koszt ich zakupu waha się od 3 do 10 tys.

Pamiętajmy, iż montaż konstrukcji o powierzchni powyżej 25 m2 wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Zatem bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup mniejszej altanki, która wymaga jedynie uzyskania zezwolenia.

Oświetlenie ogrodu

Jeśli chcemy użytkować nasz ogród po zapadnięciu zmroku, powinniśmy pomyśleć o zakupie systemu oświetleniowego. Dzięki temu zwiększymy bezpieczeństwo całego terenu i sprawimy, że ogród będzie atrakcyjnym miejscem wieczornych spotkań. W naszym ogrodzie z pewnością wystarczy 8 lamp oprawionych na niskim słupku. Koszt jednej sztuki waha się w granicach 100- 300 zł. Do kosztów całkowitych doliczamy także okablowanie (ok. 400 zł) oraz koszt montażu (500 -1000 zł). Przy miejscu wypoczynku przyda się też słupek z gniazdami elektrycznymi, który możemy nabyć i zamontować za 200-300zł. Zatem sumaryczny koszt oświetlenia waha się w granicach 1500-4000 zł.

Ile więc to w sumie kosztuje?

Kosztorys aranżacji ogrodu, wykres pokazuje ile kosztują poszczególne elementy wyposażenia ogrodu

Koszt urządzenia ogrodu może być bardzo zróżnicowany. Najekonomiczniej będzie wykonać ogród w stylu rustykalnym. Sumaryczna cena wykonania i umeblowania takiej aranżacji może nie przekroczyć 10 000 złotych. Jeśli zdecydujemy się na bardziej luksusową stylistykę, wówczas koszt całej inwestycji może wzrosnąć do 20-30 tysięcy. Zakładamy przy tym, iż nasza działka nie wymagała osuszania.

, aktualizacja 19.09.2017
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij