Kotły parowe w energetyce i zastosowaniach przemysłowych – rozwiązanie, w które warto zainwestować!
Nowoczesne kotły parowe to bardzo dobre rozwiązanie stosowane w wielu różnych segmentach rynku. Dzięki takim rozwiązaniom w bardzo szybkim czasie można uzyskać parę wodną, która powstaje ze spalanych gazów oraz podgrzewanej wody. Można więc uzyskać wysoką sprawność, którą można zastosować na przykład w energetyce. Kotły parowe to bez wątpienia opłacalna inwestycja dla dużych przedsiębiorstw przemysłowych. Sprawdźmy, dlaczego warto inwestować w to rozwiązanie!
Z tego artykułu dowiesz się:
Powszechne zastosowanie kotłów wytwarzających parę
Ostatnimi czasy kotły parowe w energetyce przemysłowej wiodą prym w dziedzinie wytwarzania fazy gazowej, która służy do innych procesów produkcyjnych. Dlaczego tak się dzieje?
Wynika to przede wszystkim z zyskującej na popularności powszechnie rozumianej dekarbonizacji przemysłu. Sprawność kotłów parowych jest coraz większa, natomiast paliwo bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Jest to istotny aspekt ochrony środowiska i zmniejszenia wpływu negatywnych skutków wynikających z działalności człowieka.
Ma to szczególne znaczenie w dobie Przemysłu 4.0 w dużych przedsiębiorstwach. Możliwości odzyskiwania ciepła odpadowego, szczególnie w dużych zakładach, polegają na zatrzymaniu i ponownym wykorzystaniu ciepła wytwarzanego w procesach przemysłowych. To zaś prowadzi do znacznych oszczędności energii. Istotne jest jednak zastosowanie kotłów parowych wysokociśnieniowych, co pozwala na szybkie i wydajne dostarczenie energii do źródeł odbiorczych.
Jak działa typowy kocioł parowy?
Kocioł parowy to urządzenie grzewcze oraz technologiczne. W pierwotnym przypadku można ogrzewać wielkopowierzchniowe obiekty, jak szpitale, szkoły, hale produkcyjne lub magazynowe. Kocioł parowy wysokociśnieniowy ma z kolei możliwość wytwarzania pary wodnej pod odpowiednim ciśnieniem roboczym. Ten stan lotny wody można następnie wykorzystać do innych procesów technologicznych, jak na przykład napędzanie turbin, generowanie energii elektrycznej, wspomaganie procesów chemicznych, tekstylnych czy spożywczych.
Każdy piec posiada zaawansowany system sterowania pracą w wyniku zastosowania najnowszej generacji kontrolerów i sterowników, które mają za zadanie zapewnić stabilną i bezpieczną pracę, jak najbardziej odciążając człowieka od ciągłej i żmudnej pracy. Najnowsze rozwiązania w dziedzinie dostarczania mocy grzewczej oferują kotły parowe BOSCH.
Urządzenia te pozwalają na osiągnięcie sprawności powyżej 95%. Do napędzania kotłów parowych wysokociśnieniowych zwykle wykorzystywane są gaz, olej lub wodór. Możliwe jest również spalanie wieloma paliwami, co oznacza, że na przemian mogą być spalane co najmniej dwa rodzaje paliwa.
Czy kotły parowe są opłacalne?
Czy kotły parowe przemysłowe są opłacalne? Czy ich inwestycja może zwrócić się w krótkiej perspektywie czasowej? W jaki sposób kotły parowe w energetyce przemysłowej mają szansę pomóc w rozwoju Twojego biznesu? Najpierw należy wspomnieć, że koszt początkowy inwestycji w instalację kotła parowego nie jest mały. Jak się jednak okazuje, udostępnione do opinii publicznej międzynarodowe raporty dotyczące wskaźnika wzrostu inwestycji ROI (return of investment) wskazują, że pierwotnie wkładany kapitał może być całkowicie spłacony po maksymalnie 3 latach!
Sprawność kotłów parowych sprawia, że cieszą się one dużą popularnością. Wynika to przede wszystkim z dużej wydajności samych urządzeń, a co za tym idzie – oszczędności energii i kosztów obsługi. Warto pamiętać też o tym, że takie urządzenia wyprodukowane przez firmę BOSCH są bardzo proste, intuicyjne w obsłudze.