Nazwa rośliny
Aglaonema zmienna 'Maria' (łac. Aglaonema commutatum 'Maria') znana też jako aglaonema maria
Systematyka
obrazkowate > aglaonema > aglaonema zmienna 'Maria'

Kroton (trójskrzyn) - odmiany, uprawa i pielęgnacja krotona, porady

Kroton, trójskrzyn, trójskrzyp pstry, Codiaeum variegatum – jest rośliną z rodziny wilczomleczowatych, wywodzącą się z Indii i Malezji. Należy do lubianych roślin doniczkowych.  Kroton pstry jest trwałym, wiecznie zielonym krzewem, osiągającym do 2,5 m wysokości. W uprawie rzadko można spotkać kwitnący kroton – cenione są szerokie ozdobne liście, o kontrastowych wybarwieniach żółci i czerwieni, wzdłuż nerwów. Kroton zawiera bezbarwny sok mleczny, który może wywołać stany zapalne naskórka w razie częstego kontaktu. Uprawa i pielęgnacja krotona wymaga zachowania ostrożności, bowiem wszystkie części rośliny są trujące.

Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach trujących.

Kroton Codiaeum variegatum – odmiany, uprawa i pielęgnacja

Co warto wiedzieć o krotonie i jakie są jego odmiany?

Efektowna roślina doniczkowa wyróżnia się oryginalnym kształtem liści, z zaznaczoną barwną linią unerwienia. Barwa liści zależy od nasłonecznienia – im więcej światła, tym kwiaty doniczkowe będą miały żywsze kolory. Kwitnienie w warunkach domowych nie jest częste. Na długich, 10 cm pędach, pojawiają się zimą kremowożółte, pozbawione zapachu, kwiaty. Opinie hodowców wskazują, że kwitnienie nie jest dla rośliny obciążeniem, a pojawiające się drobne kwiatki stanowią ładną ozdobę. Latem kroton pstry może wspaniale ozdobić ogród, tarasy i balkony. Donice ustawiamy w miejscach słonecznych i osłoniętych, bowiem roślina wrażliwa jest na przeciągi.

Kroton pstry dał początek wielu popularnym odmianom, np.:

  • trójskrzyn ‘Bravo’ – ceniony jest za eliptyczne duże liście, wybarwione na czerwono i zielono, z kontrastowym żółtym unerwieniem,
  • trójskrzyn ‘Excellent’ – wytwarza szerokie liście, o złocistych i czerwonych kolorach, z ciemnym nerwem,
  • trójskrzyn ‘Goldfinger’ – wyróżnia się wąskimi jasnozielonymi liśćmi, jasno nakrapianymi, z zaznaczonym na żółto nerwem,
  • trójskrzyn ‘Icetum’ – wykształca różowo-pomarańczowe liście, o kształcie owalnym, z ciemnym nerwem,
  • trójskrzyn ‘Sunnystar’ – dekorują roślinę duże liście, o różnych odcieniach zieleni oraz szeroki słoneczny pas unerwienia.

Uprawa i pielęgnacja rośliny w mieszkaniu nie jest trudna, ale konieczna jest troska, o zapewnienie roślinie odpowiednich warunków. A może zainteresują cię także te artykuły o roślinach doniczkowych?

Kroton i jego uprawa

Kwiaty doniczkowe ustawiamy na jasnym stanowisku o rozproszonym oświetleniu. Kroton może przebywać w pełnym słońcu, jednak wówczas nie zraszamy liści, by nie uległy poparzeniu. Latem, ustawiony w zacisznym miejscu, może dekorować ogród i taras. Egzotyczna roślina doniczkowa wrażliwa jest na przeciągi. Najlepszym podłożem jest wilgotna uniwersalna ziemia, z dodatkiem torfu, o odczynie pH 6-6,5.

Ważną kwestią jest częste nawadnianie rośliny, poprzez regularne podlewanie i zraszanie liści. Pamiętajmy, że kroton wywodzi się z wilgotnych egzotycznych lasów i jego pielęgnacja polega na stworzeniu odpowiednich warunków klimatycznych. Najlepsze jest nawadnianie odstałą wodą deszczową lub letnią wodą przegotowaną. W czasie letnich miesięcy podlewamy roślinę do 3 razy w tygodniu, natomiast zimą wystarczy czynić to co 5 dni.

Prawidłowa uprawa dotyczy także otoczenia. Kroton dobrze rośnie w środowisku wilgotnym, o dość wysokiej stałej temperaturze powietrza, około +18 do + 24 stopni Celsjusza. Uprawa rośliny możliwa jest nawet przy temperaturze około +27 stopni Celsjusza. Zimą kroton wymaga stałej niższej temperatury, około +15 stopni Celsjusza.

Roślina doniczkowa powinna być regularnie zasilana – dwa razy w miesiącu, przy podlewaniu, nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla roślin ozdobnych z liści. Egzotyczne kwiaty doniczkowe szybko rosną, więc musimy je przesadzać do większych doniczek. Młode krotony przenosimy do większych pojemników każdego roku, natomiast dojrzałe rośliny mają mniejsze wymagania i wystarczy zapewnić im większą donicę co 3-4 lata. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji guzmanii.

Pielęgnacja krotona

Roślina doniczkowa ma specjalne wymagania pielęgnacyjne. Ozdobne liście należy systematycznie delikatnie przecierać wilgotną gąbką, by usunąć kurz. Kroton lubi również spłukiwanie letnią wodą. Możemy podkreślić wyjątkową urodę liści, stosują odpowiednie środki nabłyszczające. Pielęgnacja krotona wymaga również przycinania rośliny, by mogła wytworzyć nowe pędy. Najbezpieczniej zabieg przeprowadzić wiosna, na przełomie lutego i marca. Należy zachować ostrożność w czasie prac pielęgnacyjnych, bowiem z przyciętej rośliny wydobywa się drażniący bezbarwny mleczny sok. Miejsca przycięte posypujemy sproszkowanym drzewnym węglem, tamując w ten sposób wyciek soku. Jeśli latem kroton ma udekorować nasz ogród lub taras, zwróćmy uwagę na obecność dzieci i zwierząt – cała roślina jest trująca.

Kroton pstry – rozmnażanie rośliny

Samodzielne rozmnażanie krotona możliwe jest przez pozyskane sadzonki. Najlepiej wykorzystać czas wiosennego przycinania rośliny. Sadzonkę uzyskamy z odciętego pędu wierzchołkowego. Pęd, z pozostawionymi kilkoma liśćmi, umieszczamy w naczyniu z wodą, do której spłynie mleczny sok. Po 2-3 godzinach wodę wylewamy, a koniec sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu. Do doniczki wypełnionej piaskiem, zmieszanym z torfem, sadzimy sadzonkę krotona. Roślinkę przykrywamy folią i ustawiamy w ciepłym miejscu, o temperaturze około 25 - 28 stopni Celsjusza.

Pamiętajmy, że podłoże musi być stale wilgotne, więc konieczne jest nawadnianie – spryskiwanie letnią wodą liści i ziemi. Gdy wykształcą się korzenie, co trwa kilkanaście tygodni, sadzimy kwiat do doniczki z ziemią uniwersalną, zmieszaną z torfem, przepuszczalną i lekko kwaśną. Uprawa krotona w warunkach domowych pozwoli nam uzyskać efektowną egzotyczną roślinę, która dorośnie do około 1 m wysokości. Kwitnący kroton w domu, na co wskazują opinie hodowców, jest zjawiskiem rzadkim. Codiaeum variegatum, podczas zimowych miesięcy, wykształcażółtawe drobne kwiaty, pojawiające się na długich pędach. Kwitnienie krotona nie obciąża rośliny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji anturium?

Uprawa krotona – problemy uprawowe, choroby i szkodniki

Rośliny właściwie pielęgnowane, rosnące w sprzyjających warunkach na ogół nie chorują. Zaniedbania w pielęgnacji to najczęstsza przyczyna pojawiającej się choroby. Skutkiem błędów w uprawie mogą pojawić się groźne uszkodzenia:

  • liście matowieją i tracą kolor – kroton rośnie w cieniu, ma zbyt mało światła, które konieczne jest, by liście ładnie się wybarwiały,
  • osłabianie i zagniwanie rośliny – przyczyną jest zbyt obfite nawadnianie. Duża ilość wody w doniczce wypiera powietrze i korzenie dosłownie duszą się, a brak dobrego drenażu uniemożliwi odpływ wodzie. Możemy zapobiec uszkodzeniom, zapewniając drenaż, dużą liczbę otworów odpływowych i domieszanie do ziemi piasku,
  • zasuszenie krotona – liście na końcach żółkną i zasychają. Wszysko wskazuje na to, że doszło do wysychania bryły korzeniowej. Przyczyną jest niedostateczne nawadnianie. Podłoże, w którym rośnie krotona, powinno być stale umiarkowanie wilgotne,
  • niedobór składników pokarmowych – liście są matowe, blakną i wolno rosną – prawdopodobnie w glebie jest zbyt mało azotu, fosforu lub magnezu. Przyczyną może być także zbyt mało ziemi w donicy, a także niewystarczające zasilanie. Kroton przesadzamy do donicy ze świeżym podłożem i dostarczamy wolno działających nawozów. W przypadku okazałych starszych roślin, wystarczy wymienić górną warstwę podłoża i zasilić roślinę,
  • oparzenia słoneczne – kroton ma wrażliwe liście. Szczególnej uwagi wymaga roślina, kiedy stawiamy donice na słonecznych parapetach oraz gdy chcemy wynieść kwiat z mieszkania do ogrodu. Kroton lubi słońce, ale musimy go przyzwyczaić do promieni słonecznych i nie opryskiwać wodą rozgrzanych liści. Uszkodzone, usuwamy, a kwiat doniczkowy wystawiamy na słoneczne stanowisko rano oraz po południu,
  • chloroza – to niedobór żelaza. Liście żółkną, co może wynikać ze zbyt zimnego podłoża, podlewania zimną wodą lub z powodu wapiennego podłoża – krotony preferują lekko kwaśny odczyn pH. Leczenie polega na podlewaniu rośliny specjalnymi preparatami żelaza i magnezu. Kroton należy podlewać odstałą deszczówką lub letnią przegotowaną wodą, a zasilać bezwapiennymi nawozami.

Kroton pstry może również być zaatakowany przez choroby grzybowe, występujące u roślin doniczkowych. Na naszej roślinie może pojawić się plamistość liści. Grzyby pojawiają się, gdy występują duże wahania temperatury. Kroton ustawiamy w miejscu bez przeciągów, o stałej temperaturze powietrza. Leczymy kwiaty doniczkowe, opryskując je odwarem ze skrzypu lub odpowiednimi preparatami – co 10 dni.

Najczęstszymi szkodnikami krotonów są pluskwiaki, czerwce – miseczniki, pojawiające się w miesiącach zimowych, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Objawem żerowania jest lepka rosa miodowa, pokryta czarnym nalotem grzybów sadzaków. Opanowane przez szkodniki liście zamierają. Podobne objawy zaobserwujemy, gdy na roślinie pojawią się wełnowce. Do szkodników krotona należą również owady, żywiące się sokami rośliny - wciornastki. Ze szkodnikami walczymy, stosując odpowiednie preparaty ekologiczne lub chemiczne.

Wygląd aglaonemy zmiennej 'Maria'

Pochodzenie:
Filipiny, Celebes, Indonezja
Roczne przyrosty:
20 cm - 40 cm
Maksymalna wysokość:
40 cm - 120 cm
Maksymalna szerokość:
50 cm - 150 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
3 lata


Pokrój aglaonemy zmiennej 'Maria':
rozłożysty, kępiasty, wzniesiony
Cechy charakterystyczne:
pachnąca
zimozielona
ciekawy pokrój, ozdobne liście, zimozielona
Kolor kwiatów:
biały
Wielkość i forma kwiatów:
kwiatostan
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
lancetowate
Kolor liścia:
wielobarwne

Sadzenie i stanowisko dla aglaonemy zmiennej 'maria'

Termin sadzenia:
marzec, kwiecień
Rozstaw przy sadzeniu:
50 cm - 80 cm
Sposób rozmnażania:
podział, odrosty korzeniowe


Stanowisko:
Gleba:
przepuszczalna, próchniczna, żyzna, wilgotna
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
wilgotne


Dogodne miejsca uprawy:
Nadaje się na:
soliter, nasadzenie grupowe, roślina doniczkowa, w pojemnikach, kompozycje

Pielęgnacja aglaonemy zmiennej 'Maria'

Trudność uprawy:
łatwy
Poziom odporności:
bardzo odporna
Typowe choroby:
Typowe szkodniki:

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Aglaonemę przesadza się co 2-3 lata do większej donicy i świeżego podłoża.
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz do roślin o ozdobnych liściach. Nawozić raz na 2 tygodnie.
Podlewanie
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj co 3 dni.
Podłoże powinno być stale wilgotne, ale bez zastoju wody.
Nawilżanie powietrza
Roślina lubi wysoką wilgotność powietrza.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej