Krwawnik - opis ziela krwawnika, właściwości lecznicze, zastosowanie, uprawa i pielęgnacja

Krwawnik jest powszechnie uznawany za chwast, który szkodzi innym rośliną. Jednakże ta opinia zaczyna się powoli zmieniać. Dzieje się tak, dlatego, że ten kwiat ma podwójne zastosowanie. Po pierwsze sprawdza się, jako ozdoba ogrodu. Po drugie od lat jest wykorzystywany w medycynie naturalnej.

Krwawnik pospolity – charakterystyka

Krwawnik z łaciny achillea millefolium jest rośliną reprezentującą rodzinę astrowatych. Jego naturalnym środowiskiem są tereny praktycznie całej Europy oraz część Azji i Ameryki Północnej. Z łatwością można go spotkać na każdej łące. Krwawnik dorasta do około metra wysokości. Odznacza się podłużną łodygą zwieńczoną białymi kwiatostanami przybierającymi kształt baldachogrona. Ważną częścią są pierzaste liście krwawnika. Często uważany za chwast, obecnie jest wykorzystywany, jako roślina ogrodowa. Krwawnik wykazuje również liczne właściwości lecznicze.

Krwawnik pospolity oraz inne odmiany to bardzo ekspansywne rośliny. Szybko się rozmnażają i zagarniają coraz większą przestrzeń. W tym celu wytwarzają specjalne kłącza podziemne oraz nadziemne. To one odpowiadają za rozprzestrzenianie się. Z nich wyrastają nowe kępy liści. Zatem chcą uprawiać krwawnik w ogrodzie trzeba wygospodarować sporo miejsca. Można też starać się kontrolować jego rozrost.

Achillea millefolium reprezentuje zioła łatwe w uprawie. Najlepiej rozwija się na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Nie ma też dużych wymagań glebowych. Jest w stanie wyrosnąć na każdym podłożu jednakże ma też swoją ulubioną mieszankę. Najlepsza dla niego ziemia jest próchniczna i średnio wilgotna. Powinna być też wyposażona w drenaż. Zbyt duże ilości wody sprawiają, że korzenie rośliny zaczną gnić. Podlewanie nie musi być, więc częste i obfite. Krwawnik pospolity jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie trzeba też go specjalnie pielęgnować. Wystarczy tylko usuwać przekwitnięte kwiatostany.

Zastosowanie krwawnika

Achillea millefolium znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Do celów leczniczych wykorzystuje się ziele krwawnika, czyli liście oraz kwiatostany. Te składniki pozyskuje się wiosną, najlepiej w kwietniu. Jest to okres, w którym zioła zachowują najcenniejsze składniki odżywcze. Pędy krwawnika należy ścinać około 15 centymetrów nad ziemią. Następnie można je samodzielnie ususzyć wieszając w ciepłym i przewiewnym miejscu. Ważne by nie były wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Zarówno ziele krwawnika jak i jego kwiatostany zawierają składniki mające pozytywne działanie na organizm człowieka. Są to olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne, triterpeny oraz cholina. To jednak nie wszystkie pożyteczne substancje. Liście krwawnika zawierają również sole mineralne, kwas mrówkowy i octowy. Wszystko to sprawia, że opisywana roślina ma szerokie zastosowanie.

Krwawnik pospolity jest niezbędnym składnikiem wielu leków mających działanie wewnętrzne oraz zewnętrzne. Tworzy się z niego maseczki, kremy, maści oraz okłady na rany skóry. Popularne są też herbatki oraz napary. Surowcem na te napoje jest ususzony kwiat oraz liście krwawnika. To nadal nie wszystkie sposoby wykorzystania tej rośliny. Z krwawnika powstają też wina oraz nalewki. Najlepiej spożywać je zaraz po obfitym posiłku. Te trunki usprawnią proces trawienia.

Kwiat i ziele krwawnika – właściwości lecznicze oraz skutki uboczne

Kwiat i liście krwawnika wykazują działanie przeciwbakteryjne, żółciotwórcze, przeciwzapalne oraz przeciwkrwotoczne. Mogą być, więc stosowane wewnętrznie w stanach zapalnych przewodu pokarmowego oraz wrzodach żołądka. Stosowanie tego zioła usprawnia pracę woreczka żółciowego. Herbatka z krwawnika zwalcza dolegliwości związanie z zaburzeniami krążenia. Do tego zbija gorączkę i zwalcza objawy zapalenia gardła.

Ziele krwawnika łagodzi objawy menopauzy i reguluje cykle miesiączkowe. Oprócz tego wykazuje właściwości lecznicze przydatne w kuracji zewnętrznej. Różnego rodzaju maści, kremy, maseczki czy papki są wykorzystywane w leczeniu zapaleń skóry, trądziku oraz owrzodzeń. Nacieranie klatki piersiowej olejkiem z krwawnika łagodzi objawy przeziębienia i grypy. Nic, więc dziwnego, że ta roślina ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Jednakże u niektórych osób może wywoływać skutki uboczne.

Achillea millefolium, jak już wiadomo, posiada liczne właściwości lecznicze. Jednakże nie każdy może korzystać z tego zioła. Nie zaleca się go kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Różne odmiany środków z krwawnika mają silne działanie. Z tego względu nie można ich podawać dzieciom poniżej 12 roku życia. Nie powinny go też stosować osoby uczulone na którykolwiek ze składników zawartych w liściach i kwiatach. Dotyczy to użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Zlekceważenie tego zagrożenia może doprowadzić do silnych reakcji alergicznych.

Teraz należy opisać typowe skutki uboczne po zastosowaniu krwawnika. Zbyt intensywne stosowanie zewnętrzne może doprowadzić do tego, że skóra stanie się wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Napary, jaki i okłady z ziela używane podczas ciąży spowodują poronienie lub nieznane skutki u nienarodzonego dziecka. Zbyt częste picie naparów lub herbatek prowadzi do zatruć. Takie skutki uboczne objawiają się bólami głowy oraz oszołomieniem. Trzeba, zatem zachować ostrożność, nawet w medycynie naturalnej.