Krwawnik kichawiec - charakterystyka Achillea ptarmica

Krwawnik kichawiec należy do rodziny astrowatych - Asteraceae i należy do rodzaju krwawnik- Achillea. Jego łacińska nazwa brzmi Achillea ptarmica. Roślina ta występuje praktycznie w całej Europie Środkowej, a w Polsce można ją spotkać w dzikim stanie, zwłaszcza nad brzegami rzek, na wilgotnych łąkach i w zaroślach.

Pokrój tej rośliny jest wzniesiony i osiąga od 60 do 100 cm wysokości. Jest to gatunek ekspansywny i należy uważać, by w ogrodzie nie zniszczył słabszych roślin. Dodatkowo często uznawany jest za trawę ozdobną, przede wszystkim ze względu na to, jak wyglądają jej liście.

Liście są wąskolancetowate i pierzystodzielne. Ich szczyty są zaostrzone. Całe liście są nagie i piłkowane. Najważniejsze są kwiaty, zebrane w gęste baldachogrona. Kwiaty języczkowe są białe, natomiast rurkowate są żółte. Krwawnik kichawiec kwitnie od VI do VII, ale może powtarzać kwitnienie od IX do X. Kwiaty są małe, a ich średnica sięga do 2 cm. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ziołach i roślinach leczniczych.

Uprawa krwawnika kichawca (Achillea ptarmica)


Achillea ptarmica jest bardzo prostą w uprawie rośliną z rodziny astrowatych. Dzięki swojej ekspansywności bardzo szybko się sama rozrasta. Rośnie ona na każdej glebie, lecz preferuje suche i słoneczne stanowiska. Znosi także lekko zacienione miejsca, lecz kwiaty wtedy nie są aż tak atrakcyjne.

By te trawy ozdobne były prawidłowo pielęgnowane, nie trzeba wkładać w to zbyt dużo wysiłku. Wystarczy pamiętać o tym, żeby usuwać przekwitnięte kwiatostany. Ma to wpływ na późniejsze ponowne kwitnięcie krwawnika. Dodatkowo wiosną silnie należy przyciąć pędy.

Krwawnik kichawiec z łaciny Achillea ptarmica rosnący w ogrodzie na rabacie, a także jego uprawa i pielęgnacja
Krwawnik kichawiec - opis, sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Nasiona ziół ogrodowych

Krwawnik kichawiec może być rozmnażany na kilka sposobów. Każdy z nich powinien być wykonywany wiosną. Mowa tutaj o sadzonkowaniu, podziale roślin oraz siewie nasion. Ostatnia możliwość jest dość ryzykowna, gdyż nie ma pewności, że odmiany będą utrzymywały cechy rośliny matecznej. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu krwawnika pospolitego.

Achillea ptarmica i jego zastosowanie

Rodzina astrowatych, w tym krwawnik kichawiec, ma dużo odmian. Najczęściej wykorzystywaną odmianą w ogrodach jest bardzo piękna 'Perry's White'. Odmiana ta charakteryzuje się pełnymi i białymi kwiatami. Osiąga ona wysokość od 40 do 80 cm wysokości i kwitnie od VII do IX.

Achillea ptarmica znana jest także z uprawy odmian o pełnych kwiatach. Swoje zastosowanie znajdują na rabatach bylinowych w ogrodach i jako kwiaty cięte. Nie można zapomnieć o leczniczych właściwościach. Jej kłącze zawiera prowitaminę A, witaminę C, garbniki, sole mineralne i olejek eteryczny. Ma działanie przeczyszczające, delikatnie przeciwbólowe, moczopędne i wiatropędne.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Jak widać, te trawy ozdobne mają bardzo dużo zalet i to nie tylko ozdobnych. Bardzo często wykorzystywane są przy chorobach nerek, dróg moczowych, przy osłabieniu i wyczerpaniu fizycznym i psychicznym. Krwawnik kichawiec jest często używany w ogrodzie i bardzo dobrze komponuje się z innymi roślinami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu piołunu?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 76.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny