Krwawnik ogrodowy (Achillea millefolium) - charakterystyka rośliny


Krwawnik pospolity, znany też jako krwawnik ogrodowy lub krwawnik ozdobny, należy do rodziny astrowatych - Asteraceae. Jego łacińska nazwa to Achillea millefolium. Ta bylina letnia rośnie w całej strefie umiarkowanej, a w Polsce można ją spotkać dziko rosnącą na łąkach, pastwiskach i przydrożach.

Krwawnik pospolity sięga do 70 cm wysokości i ma wzniesione łodygi. Należy wiedzieć, że jest to gatunek bardzo ekspansywny, który szybko się rozrasta przez swoje kłącza, które wydają rozetki kwiatowe, a z tych później wyrastają łodygi kwiatowe. Kłącza podziemne są białe, natomiast nadziemne- żółte.

Liście krwawnika ozdobnego są zielone lub szarozielone, wielokrotnie pierzaste, owłosione- najbardziej na spodniej części. Mają one lekko zaostrzony szczyt w kolorze białym. Są gęsto ułożone na łodygach rośliny. Owocem jest wąsko oskrzydlona niełupka w kolorze srebrno- szarym. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krwawniku.

Ważną rolę odgrywają kwiaty w kolorze białym, rzadziej różowym. U kwiatów dziko rosnących nie są one zbyt atrakcyjne, natomiast ich odmiany są dostępne w różnych barwach. Tutaj możemy spotkać się z takimi kolorami jak: biel, żółć, pomarańcz, czerwień, róż oraz fiolet. Kwiaty te kwitną od wczesnego lata do jesieni (VI- X).

Krwawnik ogrodowy (Achillea millefolium) a jego uprawa

Krwawnik ogrodowy nie ma dużych wymagań, przez co uprawa jest bardzo prosta. Rośnie na każdej glebie, bez różnicy czy jest ona mało zasobna czy bardziej zasobna w składniki pokarmowe. Preferuje nasłonecznione i suche stanowiska, ale zniesie także półcień. Jest on odporny na suszę i mrozy. Na zimę z powodzeniem może zostać w glebie.

Krwawnik ogrodowy z łaciny Achillea millefolium czy też krwawnik pospolity w wiklinowym koszu oraz jego odmiany i uprawa
Krwawnik ogrodowy - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Achillea millefolium nie wymaga dużej pielęgnacji. Gdy rośnie w ogrodzie, należy kontrolować jego rozrastanie, by nie zarósł innych roślin. Spowodowane jest to jego ekspansywnością. Wiosną należy silnie przyciąć pędy, a po przekwitnięciu kwiatów usunąć kwiatostany.

W ogrodzie krwawnik ozdobny powinien być sadzony w rozstawie 10 na 15 cm. Roślina ta rozmnażana może być poprzez podział roślin, sadzonkowanie i nasiona. Nasiona wysiewa się wiosną, lecz odmiany nie muszą powtarzać cech rośliny matecznej, co może spowodować wzrost zupełnie innego kwiatu. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu krwawnika pospolitego.

Zastosowanie krwawnika ogrodowego

Dzięki temu, że Achillea millefolium jest bardzo ekspansywną rośliną, świetnie nadaje się do zadarniania różnych powierzchni. Doskonałym pomysłem jest użycie krwawnika pospolitego na rabatach bylinowych lub hodowanie na kwiat cięty. Dodatkowo ma działanie przeciwkrwotoczne i przeciwzapalne.

Bardzo dekoracyjnymi odmianami krwawnika pospolitego chętnie wykorzystywanymi w ogrodach są: 'Kelwayi', której kwiaty są karminowoczerwone oraz 'Red Beauty' i 'Paprica' - obie o ciemnoczerwonych kwiatach. Ich kwiaty bardzo dobrze komponują się z otaczającą je zielenią.

Jak widać, krwawnik ogrodowy jest rośliną bardzo prostą w uprawie. Nie trzeba rozmyślać nad tym, co zrobić z nim zimą, gdzie posadzić itp. Dodatkowo nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Z pewnością zachwyci oko w naszym ogrodzie i poradzą sobie z nim nawet niedoświadczeni ogrodnicy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o właściwościach skrzypu polnego?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny