Krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendulina) i jego charakterystyka

Krwawnik wiązówkowaty, zwany także krwawnikiem talerzowatym lub krwawnikiem żółtym, pochodzi z Kaukazu, ale rozprzestrzeniony już został w inne miejsca. Tak jak inne krwawniki należy on do rodziny astrowatych - Asteraceae i jest z rodzaju krwawnik - Achillea. Jego łacińska nazwa brzmi Achillea filipendulina.

Ten krwawnik ozdobny ma wysoki, sztywny i wyprostowany pokrój. Osiąga od 100 cm nawet do 150 cm. Jego kwiaty są lancetowate i pierzastodzielne. Ich barwa jest zielona. Ważniejsze natomiast są kwiaty, dzięki którym uznawany jest za roślinę ozdobną, która wykorzystywana jest w uprawach ogrodowych.

Achillea filipendulina ma żółte kwiaty, które zebrane są w płaskie baldachogrona. Dzięki tym kwiatom powstała nazwa krwawnik żółty. Ich średnica wynosi od 10 do 15 centymetrów. Kwitną krócej niż kwiaty krwawnika kichawca. Termin ten przypada na okres VI i kontynuują aż do sierpnia. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krwawniku.

Krwawnik wiązówkowaty - uprawa Achillea filipendulina


Krwawnik talerzowaty nie jest trudny w uprawie, a dodatkowo nie ma wysokich wymagań. Wystarczą mu gleby żyzne i umiarkowanie wilgotne. Krwawnik ozdobny preferuje stanowiska suche i słoneczne. Warto wiedzieć, że jest to roślina mrozoodporna i odporna na suszę. 

Byliny te nie potrzebują dużej pielęgnacji. Ważne jest, by po przekwitnięciu usuwać stare kwiatostany, co wspomaga późniejszy wzrost i jakość kwiatów. Dodatkowo warto co roku wiosną mocno przycinać pędy. Ważne jest, by kontrolować rozrastanie się krwawnika ozdobnego, by nie przyćmił on innych.

Krwawnik wiązówkowaty lub krwawnik żółty czy talerzowaty z łaciny Achillea filipendulina w ogrodzie w towarzystwie innych kwiatów oraz jego uprawa
Krwawnik wiązówkowaty - odmiany, uprawa, zastosowanie, porady

Nasiona ziół ogrodowych

Rozmnażanie Achillea filipendulina wykonuje się tak, jak w przypadku innych krwawników. Istnieją trzy możliwości. Najczęściej wykonuje się rozmnażanie przez podział roślin, często też korzysta się z sadzonkowania, a ostatecznie sadzi się z nasion. Odmiany mogą w tym przypadku nie powtarzać cech roślin matecznych. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu krwawnika pospolitego.

Popularne odmiany i zastosowanie krwawnika

Krwawnik wiązówkowaty znajduje swoje zastosowanie w parkach i ogrodach. Idealnie komponuje się na rabatach bylinowych w towarzystwie innych roślin. Znany jest także jako kwiat cięty oraz używany w suchych bukietach. Krwawnik żółty komponuje się dobrze na tle zielonych i kontrastujących roślin.

Krwawnik talerzowaty ma bardzo dekoracyjne odmiany, którymi są na przykład: 'Golden Plate' o bardzo dużych, płaskich i złotożółtych kwiatostanach, wydzielających silny zapach; oraz 'Parkery's Variety', która jest odmianą niską o żółtych kwiatach i która idealnie pasuje do rabat.

Jak widać, byliny te mają szerokie zastosowanie. Przy minimalnym wysiłku dotyczącym uprawy i pielęgnacji, możemy stworzyć niepowtarzalne kompozycje mieszane lub gatunkowe z różnych odmian. Warto przemyśleć zakup tej rośliny, której uprawa uda się nawet amatorskim ogrodnikom. A może zainteresuje cię także ten artykuł o właściwościach skrzypu polnego?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 78.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny