Jak wygląda krytoryjek olszowiec i dlaczego jest szkodnikiem drzew

Dlaczego krytoryjek olszowiec to groźny szkodnik topoli i wierzb

Krytoryjek olszowiec (Cryptorhynchus lapathi), lub olchowiec, jest małym chrząszczem z rodziny ryjkowcowatych. Ten pospolicie występujący w Polsce owad zasłużył sobie na miano szkodnika drzew, szczególnie kiedy jego larwy żerują na wierzbach i topolach.

W przyrodzie najczęściej znajdujemy tego ciekawego owada w lasach liściastych i na łąkach. Żeruje najczęściej na olchach, wierzbach i topolach. Został uznany za groźnego szkodnika drzew, kiedy pojawił się w szkółkach topoli i na plantacjach wierzb przeznaczonych do wikliniarstwa. Owady te drążą korytarze w pniach i młodych pędach drzew powodując ich osłabienie i łamliwość. Mogą uszkadzać szczególnie młode pędy wierzb. Owad jest szczególnie utrapieniem plantacji wikliny, gdyż wydrążone przez larwy gałązki nie nadają się do wyrobów wikliniarskich.

Jak wygląda krytoryjek olszowiec - ciekawe sposoby ochrony przed wrogami i cykl życiowy

Jest to nieduży owad, który dochodzi do 9 mm długości. Jego wygląd jest dość charakterystyczny i trudno go pomylić z innym owadem. Owad dorosły przypomina kształtem opuchlaka i ubarwiony jest w nieregularne plamy czarne i białe. Co ciekawe, przypomina on ptasią kupę i jest to jeden ze sposobów ochrony przed naturalnymi wrogami, które nie ruszają ptasich odchodów. Drugim sposobem ochronnym jest udawanie nieżywego. W sytuacji zagrożenia owad podwija ryjek pod siebie i siedzi bez ruchu udając nieżywego. Stąd też pochodzi jego nazwa krytoryjek.

Krytoryjek olszowiec na liściach, a także rozpoznawanie, sposoby zwalczania naturalnego oraz chemicznego i najważniejsze porady
Krytoryjek olszowiec jako szkodnik żerujący w ogrodzie, a także jego rozpoznanie, zwalczanie i zapobieganie krok po kroku

Owad ten przechodzi przez dwuletni cykl życiowy, od jaj, przez larwy i poczwarki do owada dorosłego. Od lipca do października aktywne są owady dorosłe, które żywią się łykiem i młodą korą drzew. Tworzą one w korze małe otwory, w których składają jaja. Z jaj wylęgają się larwy, które drążą w drzewie korytarze, w których żerują i zimują. Następnej wiosny przepoczwarzają się w wydrążonych korytarzach. W środku lata z korytarzy wewnątrz drzewa wychodzą owady dorosłe. Szukają sobie one kryjówek pod korą drzew, gdzie zapadają w sen zimowy, aby przetrwać do następnej wiosny. Tak więc owady te zimują raz jako larwy, a drugim razem jako owady dorosłe. Sprawdź także ten artykuł na temat stonkowatych szkodników w ogrodzie.

Zwalczanie korytoryjka olszowca na wierzbach - skuteczne sposoby

Krytoryjek olszowiec rzadko kiedy pojawia się w ogrodach. Zwalczanie go stosuje się w szkółkach topoli i wierzb. Przy zakładaniu plantacji wierzb do celów koszykarskich zaleca się zakup roślin ze sprawdzonego źródła. Przed zakupem należy dokładnie obejrzeć drzewka. Należy szczególnie zwracać uwagę na otwory w pniu i coś w rodzaju woreczków z trocinami, które wiszą na pniach i wskazują, że wewnątrz pni mogą znajdować się larwy.

Najbardziej skuteczne sposoby zwalczania krotoryjka olszowca polegają na stosowaniu oprysków chemicznych. Silnie zaatakowanych roślin nie da się uratować. Stosuje się także ręczne zbieranie chrząszczy, pułapki feromonowe. Trwają także badania nad wykorzystaniem naturalnych wrogów do zwalczania krytoryjka. Niestety jego głównym wrogiem jest trociniarka, która wykorzystuje wydrążone korytarze wykonane przez krytoryjka dla swoich celów i jeszcze bardziej osłabia drzewa.

ikona podziel się Przekaż dalej