Krzewinka hebe do wielu zastosowań

Krzewinka hebe do ogrodu


Hebe to zimozielona bylina, rodzaj obejmuje aż 100 gatunków, z których większość nadaje się świetnie do uprawy w ogrodzie lub w doniczkach. Krzewinka hebe to jedna z najczęściej wykorzystywanych roślin – krzew osiągający około 1 metra wysokości w naszych warunkach naturalnych. Jest to roślina zimozielona, co oznacza, że przez cały rok utrzymuje piękne, zielone liście.

Niestety, hebe w ogrodzie zdarza się dość rzadko, ponieważ roślina ma dość specyficzne wymagania. Nic dziwnego – pojawia się głównie w Tasmanii, Nowej Zelandii, Chile i Nowej Gwinei, dlatego trzeba zapewnić im szczególne warunki. Jednakże warto zastanowić się nad uprawą tego gatunku – krzew jest po prostu przepiękny. Jej przepięknie fioletowe kwiaty są bardzo nietypowe, czasami zdarzają się także białe i błękitne. Okres kwitnienia trwa od maja do pierwszych przymrozków. Kwiat to atrakcyjny kłos, złożony z drobnych kwiatków, które zwracają na siebie uwagę. Wyrastają one z kątów liści.

Większość gatunków hebe ma wyprostowane pędy, jednakże często mają one tendencję do płożenia się. Gałązki są silnie ulistnione – bardzo gęsto pojawiają się na nich sztywne listki. Są one ciemnozielone i pokryte nalotem woskowym, który zmniejsza transpirację wody z liści.

Roślina doniczkowa hebe i inne gatunki

W uprawie pojawia się bardzo wiele różnych gatunków hebe. W Polsce do ogrodu stosuje się cztery gatunki: hebe widłakowata, hebe ochrowata, hebe bukszpanowata i hebe tłustolistna. Ten pierwszy gatunek osiąga zaledwie 20-30 cm wysokości, dlatego świetnie sprawdzają się na wrzosowiskach czy naturalnych nasadzeniach. Fioletowe kwiaty ładnie współgrają także z innymi roślinami rabatowymi, jak bodziszki, irysy czy ostróżki.

Hebe ochrowata w swojej ojczyźnie ma około 1 m, u nas dorasta do 40 cm. Co ciekawe, jej walorem ozdobnym nie są kwiaty, a jedynie liście. Jest to roślina okrywowa, która tworzy silnie rozgałęzione pędy pokryte łuskami. Podobnie jest z hebe tłustolistną. Jest to roślina o okrągławych listkach, które są pokryte gęstym woskowym nalotem. Gatunek osiąga 50 cm – to krzewinka idealna na tył niskiej rabaty. Kolejnym gatunkiem z tej rośliny jest hebe bukszpanowata. To gatunek o liściach bardzo podobnych do bukszpanu – to wyjaśnia nazwę rośliny. Krzew ma około 100 cm wysokości.

W uprawie w domu o najlepiej sprawdzi się hebe Andersona. Jest to gatunek o kiepskiej mrozoodporności, i chociaż może przetrwać łagodną zimę na zewnątrz, o wiele lepiej uprawiać ją w doniczce. Czy to w domu, czy na tarasie – będzie się ładnie prezentować. Odmiany hebe Andersona mają barwne kwiaty, jak ‘Peggy’ czy ‘Margaret’. Cena odmian jest podobna do ceny podstawowego gatunku i zależy w dużej mierze od wielkości sadzonki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie barwinka w ogrodzie?

Krzewinka hebe – wymagania i stanowisko

Hebe: uprawa w ogrodzie

Krzewinka hebe ma szczególne wymagania, by w ogóle mogła się rozwijać. Najważniejszym z nich jest konieczność znalezienia dla niej gleby o kwaśnym odczynie. Aby stworzyć warunki idealne dla hebe, podłoże ogrodowe należy wymieszać z kwaśnym torfem, kompostem oraz ściółkę do drzew iglastych. Można także zastosować podłoże dla wrzosów i wrzośców, dlatego właśnie krzewinki hebe nadają się do zasadzenia na wrzosowisku.

Najlepszym miejsce dla hebe jest stanowisko w pełnym słońcu. Chociaż mogą równie dobrze rozwijać się w lekkim cieniu. Należy jednakże mieć na względzie, że rośliny nie mają najlepiej rozwiniętego systemu korzeniowego, który jest dość płytki. To sprawia, że kwiat jest dość podatny na uszkodzenia mechaniczne na przykład w czasie pielęgnacji rabaty.

Roślina doniczkowa hebe w domu

Hebe to ciekawa roślina uprawiana w domu. Wieloletnia krzewinka świetnie nadaje się do uprawy doniczkowej, jednakże potrzebuje specjalnego podłoża i miejsca. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że gleba nie może być zbyt ciężka. Dlatego warto wymieszać ją z drobnymi kamyczkami lub na dno doniczki wysypać trochę keramzytu. Dzięki temu woda nie będzie zostawała w podłożu. Ziemia musi być kwaśna i próchnicza.

Doniczka dla hebe powinna być niewysoka, ale dość szeroka. Wszelkie zabiegi, takie jak przesadzanie, powinno się robić bardzo delikatnie. Ta wieloletnia roślina zimozielona ma zaskakująco małe i cienkie korzenie, które łatwo ulegają uszkodzeniu.

Hebe powinna stać w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Nadmierna ilość promieni słonecznych sprawia, że liście często ulegają poparzeniom, ale w ciemnym miejscu żółkną. Dlatego należy znaleźć złoty środek – stanowisko oświetlone dostatecznie dużą ilością rozproszonego światła.

Krzewinka hebe – pielęgnacja krok po kroku

Pielęgnacja hebe polega na zadbaniu o to, by roślina miała zawsze dość wilgotne, ale nie mokre podłoże. Dlatego po wsadzeniu rośliny do ogrodu, należy zapewnić jej wyściółkę – rozprowadzić korę drzewną lub chociażby małe kamyczki. Dzięki temu ograniczy się rozrastanie chwastów, a przede wszystkim zmniejszy parowanie wody. Ściółkowanie można od razu zrobić za pomocą przekompostowanej kory drzew iglastych, co zapewni roślinie odpowiedni poziom pH przez cały sezon.

Krzew nie potrzebuje przycinania. Sama ładnie się zagęszcza i ma przepiękny pokrój. Dlatego wiosną usuwa się tylko pędy przemarznięte, stare, suche i chore. Hebe nie wymaga także nawożenia, jednakże nie można zapomnieć, że potrzebuje niskiego pH, więc od czasu do czasu należy dodawać do podłoża trochę wysokiego torfu. Cena utrzymania roślinek nie jest więc za duża.

Hebe jest niestety dość podatna na choroby. Nadmiar wody w powietrzu i podłożu może sprawić, że roślina zacznie niedomagać, a najczęstszą przyczyną są patogeny grzybowe. Najczęściej hebe ma problem z szarą pleśnią, zdarza się także mączniak. W obu przypadkach rośliny należy spryskać fungicydem przeznaczonym do roślin ozdobnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny