Krzewinki ogrodowe - popularne odmiany do ogrodu – przegląd

Do ogrodu można sprowadzić rozmaite rośliny. Przeważnie są to kwiaty, drzewa owocowe, warzywa i krzewy. Oprócz nich na uwagę zasługują krzewinki ogrodowe i leśne. Nie są to duże okazy, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca. Sprawdzają się też, jako rośliny okrywowe. Z tego względu przegląd najpopularniejszych gatunków to bardzo dobry pomysł.

Krzewinki ozdobne i nie tylko

Krzewinki ogrodowe to w rzeczywistości niskie krzewy, osiągające maksymalnie 60 cm wysokości. Przeważnie są to rośliny płożące lub pokładające się. To właśnie te cechy sprawiają, że są w stanie stworzyć dość zwartą darń. Oprócz tych odmian występują krzewinki rosnące nisko przy ziemi. Są to gatunki szpalerowe, których pędy ściśle przylegają do gleby. Jest to spowodowane miejscem występowania tych roślin. Opisywane krzewy są charakterystyczne dla wysokich gór i tundry. Niektóre krzewinki kwitnące to również rośliny leśne. Konkretne przykłady zostaną przytoczone nieco później.

Krzewinki ogrodowe to dość zróżnicowana grupa roślin. Wśród nich znajdują się gatunki o czerwonych jagodach, fioletowych kwiatach i wielu innych cechach. Zatem wymagania uprawowe zmieniają się w zależności od konkretnego gatunku. Niektóre krzewy lepiej znoszą nasłonecznienie, inne z kolei wolą stanowiska zacienione. Jeszcze przed nasadzeniem należy sprawdzić czego będą potrzebować wybrane rośliny. Na jakiej glebie najlepiej się rozwiną, czy muszą być osłonięte od wiatru, czy są odporna na mróz itp. Taki informacje znacznie zwiększą szansę na powodzenie uprawy i upiększenie ogrodu.

Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, można pokusić się o ogólne porady. Krzewinki kwitnące zazwyczaj potrzebują cyklicznego podlewania i nawożenia. W przypadku wielu gatunków konieczne będzie ściółkowanie, okrywanie na zimę oraz odchwaszczanie. Mimo tego, że krzewinki nie dorastają do dużych wysokości trzeba zadbać o ich pokrój. Konieczne, więc będzie prawidłowe przycinanie. Zapewni ono zdrowy rozwój każdego okazu. Po tym ogólnym wstępie można już podać konkretne przykłady popularnych roślin.

Krzewinki do ogrodu, o czerwonych jagodach i nie tylko - przykłady

Zestawienie najlepszych krzewinek do ogrodu otwierają truskawki. Są to stosunkowo niewielkie rośliny, zazwyczaj osiągają wysokość od 15 do 45 cm. Chyba każdy dobrze zna ich charakterystyczne owoce oraz trójlistkowe liście. Warto też dodać, że w okresie kwitnienia na truskawkach pojawiają się białe kwiaty. By do tego doszło sadzonki trzeba umieścić na nasłonecznionych stanowiskach. Zalecana gleba powinna być bogata w składniki odżywcze, próchniczna z lekko kwaśnym odczynem. Zarówno uprawa jak i pielęgnacja truskawek nie jest skomplikowana.

Poziomki to kolejne, bardzo popularne krzewy o niewielkich rozmiarach. Ważną zaletą jest to, że są odporne na mróz. W przeciwieństwie do truskawek, najlepiej rozwijają się w lekkim zacienieniu. Na takim stanowisku uprawa jest łatwiejsza i przede wszystkim mniej pracochłonna. W razie potrzeby wyrosną w miejscu nasłonecznionym, lecz będzie o wymagało bardzo troskliwej opieki. Jeśli zaś chodzi o glebę to poziomki preferują podłoża żyzne i przepuszczalne. Najlepszy odczyn jest kwaśny lub lekko kwaśny. Hodowla tych owoców nie powiedzie się na ziemiach piaszczystych lub gliniastych.

Kolejne miejsce na liście zajmuje borówka brusznica. Ta krzewinka o czerwonych jagodach reprezentuje rośliny leśne. Dorasta do około 20-25 cm wysokości. Oprócz jagód, wytwarza zimozielone liście oraz białe lub różowe kwiaty. Najbardziej lubi stanowiska nasłonecznione. Podłoże powinno być próchniczne z lekko kwaśnym odczynem. Leśne borówki brusznica to krzewinki kwitnące, które sprawdzą się w każdym ogrodzie bez względu na jego wielkość.

Krzewinki ozdobne – przykłady

Po gatunkach owocowych czas na krzewinki ozdobne. W tej kategorii prym wiedzie bardzo popularna lawenda. Jest to roślina o fioletowych kwiatach zebranych w kłosy. Ma też wąskie, dekoracyjne liście. W zależności od odmiany dorasta do 50-70 cm wysokości i wydziela bardzo przyjemny zapach. Okres kwitnienia trwa od czerwca do października. Uprawa lawendy wymaga stanowiska nasłonecznionego i osłoniętego przed wiatrem. Optymalna gleba jest przepuszczalna, żyzna i niezbyt kwaśna. W takich warunkach lawenda pokaże wszystkie swoje zalety.

Popularne krzewinki do ogrodu to również wrzosy. W Polsce największym uznaniem cieszą się odmiany pospolite o fioletowych kwiatach. Dorastają do 50 cm wysokości, są to krzewinki kwitnące. Ten stan utrzymuje się od września do października. Wrzosy najbardziej lubią podłoża lekkie i żyzne znajdujące się w nasłonecznionym miejscu. Najlepiej wyglądają w większych grupach, można stworzyć z nich urocze wrzosowisko.

Krzewinki ozdobne to również wrzośce, które często są mylone z wrzosami. Warto, więc wiedzieć, że są to dwa różne gatunki. Wrzośce to rośliny jednoroczne o innym kształcie kwiatów. W okresie kwitnienia pojawiają się na nich beczułki tymczasem kwiaty wrzosu są kielichowate. Wrzośce są odporne na niskie temperatury. Odmiany krwiste bardzo ładnie komponują się z wrzosami o fioletowych kwiatach.

Krzewinki ozdobne to dość spora grupa. W jej skład wchodzi wiele interesujących okazów. Na uwagę zasługuje między innymi modrzewnica zwyczajna, golteria rozesłana czy dębik ośmiopłatkowy. Krzewinki ogrodowe reprezentuje też barwinek pospolity. Jest to roślina o fioletowych kwiatach i zimozielonych liściach. Preferuje półcieniste i zacienione stanowiska oraz żyzne gleby. Jest jedyną odmianą barwinka rosnącego dziko w Polsce.