Krzewuszka cudowna (Weigela florida) o różowych kwiatach – opis

Krzewuszka cudowna ze względu na łacińską nazwę jest także czasami nazywana weigelą. To najbardziej ozdobna roślina późnej wiosny i wczesnego lata. Jest to krzew o wzniesionym pokroju, który może mieć 2-3 metry wysokości. Większość odmian jest jednak znacznie mniejsza, a niektóre z nich są całkiem karłowate. Dzięki temu, że weigela ma zwarty pokrój, można zastosować ją na żywopłot.

Jednak najpiękniej wygląda w kompozycjach kwiatowych lub jako soliter. Bardzo dużą ozdobą rośliny są ładne liście – długie, piłkowane, często lancetowate. Są intensywnie wybarwione na zielono, mają atrakcyjny połysk lub nietypowe kolory i wzory. Ciekawie prezentują się odmiany wybarwione na żółto lub bordowo, weigela jest ozdobna przez cały rok. Kwitnienie rośliny jest niezwykle atrakcyjne i przypada na czerwiec i lipiec. Kwiaty są dość duże, mają dzwonkowaty kształt. Układają się w kwiatostan, który wyrasta z kątów liści. Warto wiedzieć, że krzewuszka czasami powtarza kwitnienie na jesień.

Większość odmian ma różowy kolor kwiatów. Te są też najbardziej popularne i pojawiają się w różnych mniej lub bardziej intensywnych odcieniach. Krzewuszka biała także zwraca na siebie uwagę, podobnie jak odmiany o czerwonym kolorze kwiatostanów. Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, ale w większości przypadków świetnie radzi sobie w naszym klimacie. Niektóre pędy czasami zostają porażone przez zimno, ale nie ma to wpływu na kondycję całego krzewu.

Krzewuszka różowa – odmiany w ogrodzie

Krzewuszka cudowna kwitnie na biało, różowo lub czerwono. Podstawowy gatunek ma różowe kwiaty, jednak powstało bardzo wiele odmian o naprawdę niezwykłych kolorach płatków w różnych odcieniach. Na dodatek wiele odmian ma niezwykłe liście, są ładnie wybarwione lub ozdobione plamkami i paskami.

Najbardziej popularna krzewuszka różowa to krzewuszka cudowna ‘Aleksandra’. To interesująca odmiana o 1,6 m wysokości i regularnym pokroju a jej kwiaty są duże i zebrane w gęsty kwiatostan. Krzewuszka cudowna ‘Aleksandra’ ma ciemnobordowe liście, na tle których różowe kwiaty pięknie się prezentują. Podobnie ciemny odcień różu mają kwiaty odmiany ‘Brigela’. Jest to wysoki, wyprostowany krzew, który może mieć ponad 2 metry wysokości. Jest ozdobiony ostrymi liśćmi z żółtym obrzeżem, więc ładnie wygląda przez cały sezon.

Przepięknie prezentują się także odmiany o delikatnie różowych, subtelnych kwiatach. Krzewuszka weigela ‘Caricature’ jest interesująca głównie ze względu na czerwone pędy, które są mocno powyginane. Na uwagę zasługuje ‘Verweig’ – niska odmiana o żółtozielonych liściach, które wspaniale pasują do różowych liści. Ta odmiana wyróżnia się niezwykle obfitym kwitnieniem. Sprawdź także ten artykuł o uprawie krzewuszki cudownej.

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) – sadzenie i wymagania

Uprawa krzewuszki nie jest szczególnie trudna. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki siedliskowe, żeby szybko rosła i naprawdę obficie kwitła. Krzewuszka różowa nie nadaje się do małego i zacienionego ogrodu. Lubi mieć przestrzeń i wymaga nasłonecznionego stanowiska, żeby się rozwijać i intensywnie kwitnąć. Krzewy powinny także być osłonięte przed wiatrem na zimę, żeby mroźny wiatr nie uszkodził pędów. Krzewuszkę warto zabezpieczyć na zimę chochołem ze słomy lub kapturem z agrotkaniny.

Krzewuszka weigela różowa wymaga podłoża o dużej zasobności w składniki odżywczym. Ziemia powinna być żyzna i próchnicza, dzięki czemu krzew będzie mógł dobrze się rozwijać. Zasobna gleba jest konieczna, dlatego przed sadzeniem można wzmocnić ją obornikiem lub przefermentowanym kompostem. Można także dodać nawóz wieloskładnikowy mineralny, dzięki któremu kwitnienie będzie bardziej obfite.

Krzewuszka różowa w czasie kwitnienia w ogrodzie, a także jej uprawa i pielęgnacja
Krzewuszka różowa krok po kroku, czyli krzewuszka cudowna, jej sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Krzewuszki w pojemnikach sadzi się w zasadzie przez cały sezon wegetacyjny. Jeśli jednak wybierzesz sadzonkę w balocie lub z nagim korzeniem, należy poczekać do wiosny. Najlepszy termin na sadzenie krzewuszki różowej to kwiecień. Na dno otworu przed wsadzeniem krzewuszki należy wsypać kilkucentymetrową warstwę drenażu.

Krzewuszka różowa w ogrodzie – pielęgnacja krok po kroku

Czy różowa, czy biała, krzewuszka zawsze źle znosi nadmierne przesuszenie podłoża. Dlatego uprawa krzewu w dużej mierze polega na podlewaniu. Należy robić to maksymalnie regularnie, by ziemia wokół krzewu zawsze była wilgotna. Nie powinna być zbyt mokra, ponieważ zastoiny wodne mogą być szkodliwe dla korzenie rośliny. Krzew ma duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze zwłaszcza w czasie kwitnienia, dlatego kilka razy w roku podaje się krzewuszkom nawóz wieloskładnikowy mineralny.

Cięcie krzewuszki jest konieczne. Roślina wymaga dość intensywnego przycinania, ale szybko się regeneruje. Dzięki temu krzew jest znacznie bardziej zagęszczony i o wiele intensywniej kwitnie. Regularne skracanie pędów przeprowadza się co roku wiosną. Odmładzające cięcie krzewuszki wykonuje się co 3-4 lata, usuwając większą część pędów. Na jeden sezon może ograniczyć się kwitnienie, ale jest to przejściowe.

ikona podziel się Przekaż dalej