Krzewy iglaste, czyli iglaki w ogrodzie – jakie są ich rodzaje?

Iglaki w ogrodzie to bardzo ciekawe rośliny ozdobne, które dają szerokie pole do aranżacyjnych popisów. Nic więc dziwnego, że na stałe zagościły w polskich ogrodach i że poławiają się w nich coraz to nowsze odmiany. Dzięki temu, że zdecydowana większość gatunków to tak zwane rośliny zimozielone, także o tej porze roku pięknie ozdabiają ogród. Nie wspominając już o możliwości umieszczenia na nich świątecznych dekoracji.

Z plusów posadzenia iglaków w ogrodzie wymienić można jeszcze jeden istotny fakt. Ogrody iglaste nie są zbyt wymagające pod względem zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze znoszą niskie temperatury, także mróz, więc nawet w czasie zimy nie potrzebują dodatkowej uwagi i zabezpieczenia.

Ze względu na różny rozmiar, jaki osiągają iglaki ogrodowe i krzewy ozdobne, stwarzają możliwość posadzenia ich piętrowo lub w ciekawych formach. Do tego celu najbardziej nadają się iglaki do nasadzeń grupowych. Dzięki nim można odgrodzić się od wścibskich spojrzeń sąsiadów, zasłonić ściany budynków lub wyznaczyć poszczególne sekcje aranżowanego ogrodu. Przeciwieństwem tego typu iglaków są samotniki, czyli tak zwane solitery. To drzewka, które najlepiej wyeksponować w najbardziej atrakcyjnych miejscach w ogrodzie, gdyż ich pokrój stanowi ozdobę sam w sobie.

Do wyboru są także niskie krzewy płożące czy też iglaki karłowe, idealnie nadające się do posadzenia na skalniaku lub przy oczku wodnym. Ciekawą opcją są również iglaki ozdobne do ogrodu, które stwarzają możliwość formowania żywopłotu. O ile większość gatunków – jak już zostało wspomniane – nie wymaga zbyt dużo uwagi, o tyle w przypadku dbania o żywopłot pracy przy przycinaniu jest całkiem sporo.

Ostatnią grupę iglaków stanowią gatunki do sadzenia w donicach i pojemnikach. Takie drzewka idealnie nadają się na ozdobę balkonu lub tarasu, a także jako alternatywa w wypadku, gdy rodzaj gleby (nie może być zbyt piaszczysta) nie pozwala na ich wysadzenie do gruntu. To także dobra opcja przy podjazdach, w bramach lub na werandzie.

Iglaki ogrodowe – jakie gatunki wybrać?

Ogrody iglaste należy komponować z należytą starannością. W polskim klimacie dobrze odnajduje się większość iglaków, więc do ogrodu zaprosić można niemal wszystkie najpopularniejsze gatunki. Najczęściej wybierane krzewy ozdobne do ogrodu to przede wszystkim tuje, które osiągają sporą wysokość. Ponadto zainteresowaniem cieszą się choiny, cisy, cyprysy i cyprysiki, świerki, sosny, modrzewie czy jałowce. Konkretny wybór zależy od indywidualnych upodobań. Warto podkreślić, że w zależności od poszczególnych gatunków, iglaki ogrodowe mogą przybierać różne kolory. I tak na przykład sosna górska „Hompy” ma zielone igły, Cyprysik Lawsona „Blue Surprise” wybarwia się na niebiesko, a Cis pospolity „Aurea” cieszy oko złocistożółtym wyglądem.

Iglaki w ogrodzie można sadzić praktycznie przez cały czas trwania sezonu, z wyłączeniem zimy i momentami suszy. Dotyczy to przede wszystkim roślin zakupionych w pojemnikach. Jeśli chodzi o te z odkrytymi korzeniami, sezon na sadzenie przypada wczesną wiosną lub jesienią. Należy je wysadzić do gruntu najlepiej tuż po kupieniu. Jeżeli nie jest to możliwe na przykład z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, korzenie należy zabezpieczyć – przykryć ziemią i umieścić rośliny w zacienionym, spokojnym miejscu. Tak zabezpieczone iglaki ogrodowe przed posadzeniem należy regularnie podlewać, by nie dopuścić do wysuszenia systemu korzeniowego. Dzięki temu wytrzymają nawet kilka tygodni.