Krzewy kwitnące wiosną, latem i jesienią - odmiany do każdego ogrodu

Krzewy kwitnące są niepowtarzalną dekoracją ogrodu. Ich siłą jest też to, że występuje wiele ciekawych gatunków. Pozwalają na tworzenie licznych kombinacji i aranżacji. Do dyspozycji są piękne krzewy kwitnące wiosną, latem oraz jesienią. Dzięki temu przez cały okres wegetacji ogród będzie wyglądał pięknie.

Krzewy kwitnące wiosną, nie tylko w maju

Wiosną kwitnie wiele interesujących roślin. Oczywiście są wśród nich krzaki. Jednym z najpopularniejszych jest rododendron zwany też różanecznikiem. Występuje w wielu odmianach, są to okazy kwitnące na biało, czerwono, różowo i na żółto. Niektóre gatunki wchodzą w okres rozkwitu już w marcu. Na innych kwiaty pojawiają się w maju i utrzymują do czerwca. Rododendrony to krzewy ozdobne do ogrodu, które preferują żyzne, wilgotne i próchniczne podłoża. Najlepiej by ziemia miała odczyn kwaśny.

Kolejną propozycją do każdego ogrodu są forsycje. Dorastają do około 2 metrów wysokości. Mają luźny pokrój, dekoracyjne liście i kwiaty wybarwiające się na żółto. Najbardziej lubią stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Gleba powinna być lekka, żyzna i wilgotna. Te krzewy kwitnące wczesną wiosną(marzec, kwiecień) dobrze reagują na cięcie, dzięki czemu można kontrolować ich przyrost. Co ważne doskonale nadają się na ozdobne żywopłoty. Spotyka się je również w parkach.

Krzewy kwitnące wiosną to również magnolie. Chodzi konkretnie o dwie odmiany, magnolie gwiaździste oraz pośrednie. Pierwsze to niewielkie, rozłożyste krzaki kwitnące na biało lub różowo. Kwiaty pojawiają się na nich wcześnie, końcem marca i początkiem kwietnia. Magnolie pośrednie to krzewy lub niewielkie drzewa zakwitające w kwietniu i w maju. Ich kwiaty również są białe lub różowe. Obie odmiany wymagają nasłonecznionych stanowisk. Najlepsza dla nich gleba jest żyzna, próchniczna, lekko kwaśna i umiarkowanie wilgotna.

Kaliny koralowe to kolejne krzewy ozdobne do ogrodu. Osiągają do czterech metrów wysokości, więc pasują do każdego ogrodu. Są to rośliny kwitnące w maju i co ważne nie mają dużych wymagań uprawowych. Mogą rozwijać się zarówno w półcieniu jak pełnym słońcu. Lubią gleby żyzne, próchniczne i dość wilgotne. Nie są jednak jedyną propozycją. Krzewy kwitnące wiosną to również tawuła wczesna, irga, barwinek czy jaśminowiec wonny.

Krzewy kwitnące latem

Zdecydowanie najpopularniejsze krzaki kwitnące latem to hortensje ogrodowe. Dorastają do około 2 metrów wysokości. Ich kwiatostany są kuliste o bardzo różnych barwach. Mogą być niebieskie, fioletowe, różowe. Oczywiście są to też rośliny kwitnące na biało. Hortensje preferują żyzne i przepuszczalne podłoża o umiarkowanej wilgotności. Stanowisko może być nasłonecznione lub półcieniste. Te piękne krzewy kwitną przez całe lato.

Krzewy ozdobne do ogrodu kwitnące latem mają wielu przedstawicieli. Warto, więc wspomnieć o najbardziej klasycznym z nich, czyli różach. Występują w wielu odmianach, czasem aż ciężko się na którąś zdecydować. Mogą to być na przykład róże rabatowe. Kwitną przez całe lato na żółto, czerwono, pomarańczowo oraz różowo. Mają silnie rozkrzewiony pokrój i niewielką wysokość. To sprawia, że nadają się do każdego ogrodu. Poza tą odmianą, warto zdecydować się również na róże wielokwiatowe.

Nieco egzotyczne, ale często wybierane rośliny kwitnące latem to hibiskusy znane też, jako ketmie syryjskie. Osiągają 2 metry wysokości. Mają duże, pojedyncze, pełne lub półpełne kwiaty. Najbardziej lubią nasłonecznione stanowiska z lekką, piaszczystą i próchniczną glebą. Podłoże powinno być też umiarkowanie suche. Ketmia reprezentuje rośliny kwitnące na biało, różowo, fioletowo, pomarańczowo. Co istotne z perspektywy dekoracyjnej, hibiskus rozkwita przez całe lato. Może, więc komponować się z takimi roślinami jak perukowiec podolski, pięciornik krzewiasty czy żylistek.

Krzewy ozdobne do ogrodu kwitnące jesienią

Piękne krzewy kwitnące jesienią to z całą pewnością wrzosy. Dorastają do około 0,6 metra wysokości, największe walory dekoracyjne mają ich kwiaty i liście. Te pierwsze są drobne i dzwonkowate, przybierają białe, różowe, czerwone i fioletowe barwy. Jeśli zaś chodzi o liście to są one zimozielone. Wrzosy to krzewy kwitnące o niewielkich wymaganiach uprawowych. Lubią nasłonecznione stanowiska i nie potrzebują do rozwoju żyznej gleby, ważne tylko by była dość wilgotna.

Warto zwrócić uwagę na budleje Dawida, krzaki osiągające maksymalnie 3 metry wysokości. Są to rośliny kwitnące jesienią, choć w ten stan wchodzą już w lipcu. Ich pokrój jest rozłożysty i wzniesiony, ozdobne kwiaty zbierają się w wiechowate kwiatostany. Pozostając jeszcze przy kwiatach, płatki są najczęściej białe, purpurowe lub fioletowe. Budleje to piękne krzewy rosnące na nasłonecznionych stanowiskach. Najlepsze dla nich gleby są wilgotne, żyzne i próchniczne. Nie są to jednak jedyne propozycje.

Krzewy kwitnące jesienią to również niektóre gatunki róż oraz hortensje bukietowe. Wszystkie wymienione przykłady jasno pokazują jak wiele możliwości dają krzewy kwitnące. Część najlepiej wygląda w maju, inne z kolei kwitną przez całe lato. Dostępne są też okazy, które zdobią ogród jesienią. Do tego paleta barw jest bardzo różnorodna, mamy rośliny kwitnące na żółto, biało, różowo, czerwono itp. Wszystko to sprawia, że przez cały okres wegetacji można cieszyć się pięknymi kwiatami.

Dowiedz się też więcej na temat piwonii.