Krzewy na żywopłot - przegląd najlepszych roślin, wymagania, pielęgnacja, porady

Żywopłot składa się z gęsto posadzonych krzewów lub drzew. Jego zadanie jest proste, wyznacza granice posesji i odgradza właścicieli od sąsiadów. O jego wysokości decydują rośliny, które wykorzystano do jego stworzenia. Tu pojawia się pytanie, z jakie krzewy na żywopłot wybrać by był gęsty, łatwy w utrzymaniu i tani?

Co posadzić na żywopłot?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie co posadzić na żywopłot, należy wyjaśnić jakie są możliwości. Krzewy na żywopłot można dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza z nich to odmiany roślin liściastych. Najlepiej sprawdzają się, jako sezonowa osłona dekoracyjna. Jest to spowodowane tym, że te rośliny zazwyczaj tracą liście na jesień. Druga grupa to z kolei krzewy lub drzewa iglaste. Będą piękną i skuteczną barierą przez cały rok. W zasadzie nie zmieniają swojego wyglądu niezależnie od pory roku. Pojawia się tylko jeden wyjątek. Jest nim okres kwitnienia, wtedy iglaki mogą wyglądać nieco inaczej.

Gdy już wiadomo jakie są kategorie, przychodzi czas by wybrać konkretne rośliny żywopłotowe. Warto przy tym pamiętać, że krzewy liściaste nie zapewnią prywatności przez cały rok. Ich walory dekoracyjne są widoczne tylko przez kilka miesięcy. Jeżeli dla kogoś nie jest to zadowalające ma jeszcze iglaki do wyboru. Tu w zasadzie każdy krzew jest całoroczny. W każdym razie, wybór zależy od indywidualnego gustu.

Iglaste krzewy na żywopłot

Przyszedł czas by przybliżyć najlepsze rośliny żywopłotowe. Przegląd propozycji rozpoczniemy od iglaków. Zdecydowanie najpopularniejsza jest tuja, znana też jako żywotnik zachodni. Łatwo dostępna jest tuja szmaragd, idealna na szybki żywopłot. Nieco wolniej rośnie tuja brabant, lecz jest bardziej elegancka.

Tuja to ozdobny krzew lubiący nasłonecznione stanowiska. Nic też nie stoi na przeszkodzie by posadzić ją w miejscu półcienistym. Te rośliny na żywopłot przybierają różne kolory. Najczęściej są zielone ale zdarzają się też odmiany seledynowe i żółte. Ważne jest też to, że tuja to stosunkowo tani materiał na zieloną ścianę.

Odpowiedzią na pytanie co posadzić na żywopłot jest też cis pospolity. To popularny iglak ogrodowy rosnący dość wolno. Cis to długowieczna roślina, która dorasta do czterech metrów wysokości. By się tak stało wymaga żyznej gleby. Jeśli zaś chodzi o stanowisko to nie musi być nasłonecznione.

Cis pospolity jest oczywiście całoroczny. W okresie od sierpnia do początków zimy oferuje dodatkowy akcent dekoracyjny. Są to czerwone osnówki nasion.

Kolejna propozycja to jałowce wirginijskie, z czego najpopularniejsze odmiany noszą nazwy skyrocket. Można z nich wyhodować wysoki i gęsty żywopłot.

Jałowce mogą dorastać do ośmiu metrów. Z tego względu trzeba je regularnie przycinać jeśli naturalny parkan ma się utrzymywać na określonej wysokości. Jałowiec to bardzo ozdobny krzew, wytwarza srebrzyste łuski.

Modrzew europejski również jest ciekawą propozycją na żywopłot. Trzeba jednak jasno stwierdzić, że stanowi pewien wyjątek wśród iglaków. Otóż jesienią jego igły stają się żółte a następnie opadają. Rekompensują to piękne kwiaty kwitnące już od kwietnia. Całości dopełniają niepowtarzalne szyszki.

Modrzew pozwala stworzyć szybki żywopłot co jest jego olbrzymią zaletą.  Kolejnym atutem tego iglaka jest to, że dobrze sobie radzi na terenach miejskich i przemysłowych.

Liściaste rośliny żywopłotowe

Ozdobny krzew liściasty równie dobrze nadaje się na żywopłot. W tej kategorii znajduje się równie wiele ciekawych propozycji. Pierwszą z nich jest ligustr pospolity, który od lat cieszy się dużą popularnością. Z czego to wynika? Ligustr nie jest co prawda całoroczny ale za to doskonale znosi cięcie. Wykazuje się odpornością na niskie temperatury i nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o uprawę. Istotne jest też to, że układa się w bardzo gęsty, wręcz nieprzenikniony żywopłot.

Nieco większe rośliny żywopłotowe reprezentuje grab pospolity. W zasadzie nie ma dużych wymagań uprawowych. Z jednym wyjątkiem. Najbardziej lubi żyzne gleby z dużą zawartością składników odżywczych. Oprócz tego jest odporny na mróz.

Grab pospolity jest stosunkowo tani i dobrze znosi przycinanie. Można zatem formować go na różne sposoby.

Kolejny na liście jest buk pospolity. W naturze, tak samo jak grab, przyjmuje formę wysokiego drzewa. Mimo tego znakomicie nadaje się na żywy parkan ponieważ nie przeszkadza mu cięcie. Co prawda nie powstanie z niego szybki żywopłot lecz ma inne zalety. Najważniejszą z nich są niskie wymagania glebowe.

Berberys Thunberga to ponownie ozdobny krzew. Można go swobodnie przycinać dzięki czemu nadaje się na żywopłoty formowane lub też rosnące swobodnie. Berberys jest stosunkowo tani i do tego gęsty. Między innymi dzięki temu zyskał tak dużą sympatię hodowców.

Berberys Thunberga reprezentuje krzewy na żywopłot o niskich wymaganiach uprawowych. Co równie ważne w sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele ciekawych odmian. Mogą różnić się na przykład kolorami liści.

Co posadzić na żywopłot? Wyczerpująca odpowiedź na to pytanie znajduje się powyżej. Chcąc stworzyć całoroczny, zielony parkan można wybrać rośliny iglaste. Niektóre rozwijają się powoli, z innych powstanie szybki żywopłot.

Jeżeli komuś bardziej zależy na walorach dekoracyjnych może wybrać liściaste drzewa lub krzewy na żywopłot. Na ogół nie mają zbyt dużych wymagań. Zatem na pewno wyrosną z nich piękne okazy z czego każdy hodowca będzie dumny.