Krzewy owocowe – które wybrać do ogrodu?

Bez krzewów owocowych trudno sobie wyobrazić ogród. Dostarczają nie tylko smacznych i wartościowych owoców, lecz także są niezwykle atrakcyjne wizualnie. Zarówno w czasie kwitnienia, jak i podczas owocowania krzaki owocowe przepięknie się prezentują. Nic dziwnego, że są równie popularne, jak inne krzewy ogrodowe. Są cenione także dlatego, że zdecydowana większość z nich nie sprawia problemów w uprawie. Mało wymagające krzaczki mogą być uprawiane także przez początkujących ogrodników, którzy nie mają większego doświadczenia. Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Katalogi gatunków krzewów owocowych pękają w szwach. Trudno zdecydować, które z nich najlepiej sprawdzą się w ogrodzie. Na dodatek każdy gatunek występuje w licznych odmianach. Jedne są bardziej plenne, wytwarzają smaczne owoce, inne wykazują większa odporność na choroby i szkodniki, jeszcze inne mają atrakcyjniejszy lub bardziej intensywny kolor kwiatów. Łatwo się w tym pogubić, a w małym ogrodzie nie mam miejsca na umieszczenie wielu roślin na raz.

Krzewy owocowe – czym się kierować przy wyborze?

Najważniejszym kryterium jest oczywiście miejsce. Krzaczki nie są zbyt duże, jednak niektóre gatunki i odmiany potrzebują naprawdę sporo miejsca, ponieważ źle znoszą konkurencję innych roślin. Jeśli więc masz maleńki ogródek, kup sadzonki, które nie zajmują zbyt wiele przestrzeni. Świetnie sprawdzą się rośliny o pnących pędach i uprawianych w formie piennej. Zajmują mniej miejsca, a pod nimi można zasadzić kwitnące byliny, które lubią cień.

Kolejnym kryterium wyboru jest oczywiście to, czy zamierzasz przerabiać owoce, czy tylko kosztować je prosto z gałęzi. Krzaki owocowe to nie tylko porzeczki, maliny czy agrest, to także te mniej znane lub stosowane w ziołolecznictwie. Jeśli chcesz w ogrodzie mieć ładne krzewy, które poza tym będą źródłem wyjątkowych owoców, które mają właściwości lecznicze. Warto zastanowić się nad takimi gatunkami jak dereń jadalny, aronia czy czarny bez. Wszystkie wymienione krzewy są bardzo atrakcyjne wizualnie, zwłaszcza w czasie owocowania, kiedy pojawiają się na nich ciekawe, kolorowe jagody. Powoli wracają do łask, ich owoce są bogate w składniki odżywcze.

Sadzonki krzewów owocowych

Kiedy już zdecydujesz się na konkretny gatunek, przychodzi czas na wybór odmiany. W tym pomocny będzie katalog krzewów owocowych. Sprawdź wymagania każdej odmiany i wybierz taką, która nie będzie zbyt kapryśna. To zwiększa gwarancję udanej uprawy. Wtedy przychodzi moment na zakup sadzonek.

Jeśli to możliwe, kup sadzonki bezpośrednio w szkółce, ewentualnie w sprawdzonym salonie ogrodniczym. Będą świetnej jakości, dzięki temu łatwiej i szybciej przyjmą się w nowym miejscu. Możesz także zamówić je przez Internet lub katalog, jednak tylko od sprawdzonego producenta. Zwróć także uwagę na to, w jakiej formie są sadzonki. Najlepiej, gdyby były w balocie lub pojemniku – wtedy ich korzenie są chronione i zawsze dobrze nawodnione. Łatwiej się przyjmują na stałym miejscu i w zasadzie można je sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Sadzonki z nagim korzeniem to najgorsza opcja. Błyskawicznie wysychają, ponadto są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne w transporcie. Trudniej się przyjmują i nieco wolniej rozwijają. Posadzone zbyt późno są bardziej narażone na porażenie zimnem.