Krzewy owocowe w ogrodzie

Jak wybierać odmiany krzewów i drzew?

Przede wszystkim ozdobne krzewy owocowe oraz drzewka powinny być odporne na choroby. Dlatego musisz wiedzieć, że nie każdy gatunek uprawiany w sadzie nada się do posadzenia w przydomowym ogródku. Niestety, ale wiele krzewów wymaga bowiem chemicznych oprysków – co jest trudne do wykonania samodzielnie i zaprzecza zdrowej hodowli. Chemia stanowczo uniemożliwia również zrywanie owoców wprost z drzew – a chyba nie o to chodzi w samodzielnej uprawie?

Krzewy owocowe na działkę są albo wysokie, albo niskie – dokładniej dzieli się je na krzewy niskopienne oraz krzewy wysokopienne. Zależne jest to od rodzaju podkładki, na którą dane rośliny są zaszczepiane. Niskopienne polecane są do niewielkich ogródków – właśnie ze względu na ich niewielki wzrost i możliwość posadzenia kilku odmian. Proste jest również ich przycinanie bądź zrywanie owoców. Szkoda tylko, że te rośliny owocowe żyją zdecydowanie krócej i są bardziej wymagające.

Z kolei krzewy wysokopienne dają cień, są odporniejsze i mają mniejsze wymagania – przy tym dłużej żyjąc. Jednak do ich wzrostu potrzeba już więcej miejsca w ogrodzie oraz więcej czasu na ich pielęgnację – zatem takie krzewy owocowe polecane są dla pasjonatów ze sporą ilością miejsca oraz…. cierpliwości.

Rośliny owocowe – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ozdobne krzewy owocowe powinny być samopylne albo „do pary”. Jadalne krzewy owocowe w większości są obcopylne – a więc kwiaty są zapylane pyłkiem roślin z całkiem innej odmiany. Warto wcześniej sprawdzić na etykiecie, które odmiany służą do zapylania. W małym ogrodzie postaw na roślinę samopylną, której nie będą potrzebne zapylacze – mogą to być np. morele (cena sadzonki ok. 50 zł, w zależności od gatunku) bądź wiśnie (cena sadzonki ok. 100 zł, również zależnie od gatunku).

Warto wykorzystywać krzewy liściaste również jako element… kompozycji! Krzewy owocowe nie tylko mają dawać plony, ale też służyć jako dekoracja przestrzeni ogrodowej. Świetnie wyglądają drzewa owocowe jabłoni (sadzonki od 17 zł, w zależności od odmiany), poziomki (sadzonki od 30 zł w górę) bądź śliwa (sadzonki od 100 zł wzwyż). Doskonale jest przemieszać ze sobą jadalne krzewy owocowe, np. pod jabłonią posadzić poziomki. Ograniczeniem jest tylko własna… wyobraźnia. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owocach w ogrodzie.

Jak zacząć uprawę krzewów owocowych w ogrodzie?

Musisz przede wszystkim zaobserwować swój ogród i rozmieścić sadzonki tak, aby rosły w dogodnym dla nich miejscu (np. nasłonecznionym). To najważniejsza i główna zasada. Istotna jest również gleba, którą trzeba odpowiednio przygotować – w zależności od tego, na jakie krzewy owocowe się decydujesz.

Zawsze warto pod każdym z krzaczków wykopać dość pokaźny dół, który następnie wypełnia się kompostem (może być również z przekompostowanym obornikiem) – ta metoda pozytywnie działa na większość ozdobnych roślin!

Powinieneś również przemyśleć sprawę, czy owoce mają smakować i obficie rosnąć czy może chcesz posadzić krzew wyłącznie jako ozdobę ogrodu. A może by tak połączyć jedno z drugim? Zanim kupisz sadzonki, porządnie się zastanów.

Krzewy owocowe na działkę

Które krzewy owocowe najlepiej sadzić?

Naprawdę warto jest sadzić odmiany drzew wysokopiennych – zwłaszcza ze względu na ich żywotność i świetne zachowywanie się w naszym polskim klimacie. Nie będziesz musiał również zbyt często ich doglądać, ponieważ są zdecydowanie odporniejsze na szkodniki czy na choroby – w przeciwieństwie do niskopiennych okazów.

Korzenie, jakie posiadają takie krzewy liściaste, tworzą również rozgałęziony system – dzięki nim krzewy owocowe poradzą sobie nawet w gorszej rodzajowo glebie. Oto najbardziej popularne odmiany w polskich ogrodach.

Agrest na działce

Wymaga on gleb żyznych, a także nasłonecznionego stanowiska. Zależnie od odmiany, owoce są zielone, czerwone, oliwkowe i pokryte szczecinkami (bądź nie). Agrest nadaje się do wielu przetworów, a także posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych (np. działa oczyszczająco i przeciwbólowo).

Ceny sadzonek zaczynają się od ok. 20 zł (zazwyczaj sprzedawane są w 2 sztukach). Oczywiście, ostateczna kwota zależy od odmiany agrestu (np. Pax, Biały Triumf czy Kamieniar). Sprawdź także te artykuły na temat agrestu w ogrodzie.

Malina – pyszne rośliny owocowe

Te ozdobne krzewy liściaste wymagają również słonecznego stanowiska oraz żyznej i przepuszczalnej gleby. Stworzysz z nich przepyszne konfitury czy dżemy, a także skutecznie zwalczysz z ich pomocą grypę bądź anginę.

Maliny, czyli polecane krzewy owocowe i rośliny owocowe w ogrodzie oraz rodzaje i odmiany, sadzenie oraz przycinanie krzewów
Krzewy owocowe w ogrodzie – najpopularniejsze odmiany, ceny sadzonek, co wybrać?

Wbrew pozorom, malina jest prosta w uprawie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Owocuje ona od sierpnia aż do pierwszych przymrozków i potrzeba jej tylko jednorazowego cięcia w ciągu całego roku.

Sadzonki kosztują od 20 zł wzwyż – zależnie od odmiany maliny, np. Polka, Polana bądź Poranna Rosa.

Jeżyna – jadalne krzewy owocowe

Roślina jest odporna na niską temperaturę i najlepiej rośnie na glebie o odczynie zasadowym – warto więc wapnować glebę pod koroną krzewu. Co ciekawe, jeżyna może spokojnie rosnąć nawet w zacienionym i wilgotnym miejscu.

Owoce jeżyny znakomicie regulują przemianę materii oraz działają moczopędnie i wykrztuśnie. Pamiętaj, że na rynku dostępne są również odmiany bezkolcowe, które zdecydowanie lepiej jest później… zbierać.

Koszt sadzonek to ok. 29 zł, w zależności od gatunku (np. Orkan albo Thornfree).

Krzaki jagodowe

Wśród nich wyróżnia się głównie borówki (np. borówka wysoka, znana jako borówka amerykańska), ale też inne odmiany (jak jagoda kamczacka). Borówka amerykańska lubi miejsca słoneczne i zaciszne, a najlepsza gleba dla niej jest przepuszczalna, wilgotna oraz kwaśna. Konieczne jest także jej podlewanie zwłaszcza w okresie upalnego lata.

Witaminy, jakie posiadają krzaki jagodowe, to głównie A, B1, B2, C, PP oraz sole mineralne. Borówka amerykańska jest źródłem kwasu foliowego oraz wspomaga wzrok, krążenie czy prawidłowe ciśnienie (obniża je).

Sadzonki kosztują od 13 zł (borówka amerykańska) do 15 zł (borówka wysoka) za sztukę. Jagoda kamczacka to z kolei koszt rzędu 25 zł za jedną sadzonkę.

Borówka amerykańska i krzewy owocowe i rośliny owocowe w ogrodzie oraz rodzaje i odmiany, sadzenie i pielegnacja krzewów owocowych
Krzewy owocowe w ogrodzie – najpopularniejsze odmiany, ceny sadzonek, co wybrać?

Porzeczka – doskonała do ogrodu?

Są to krzewy owocowe, które lubią słońce oraz żyzną glebę. Owoce rośliny dojrzewają w lipcu, następnie opadają. Krzew jest bardzo prosty w uprawie i nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a więc idealnie nadaje się do hodowania w ogrodzie. Najbardziej popularna jest porzeczka czarna, zaraz później czerwona oraz biała.

Owoce porzeczki są cennym elementem diety, ponieważ zawierają w sobie pektyny, sole mineralne, kwasy organiczne oraz wiele witamin (m.in. A1, C, B1 czy B2). Z łatwością przyrządzisz z nich soki, konfitury, wino czy inne domowe przetwory.

Co ważne, dzięki nim uzyskasz dość wysokie plony i to bez niewielkiego nakładu pracy! Istotne (szczególnie na początku uprawy porzeczki) jest jedynie jej przycinanie i zasilanie obornikiem co kilka lat (bądź ściółkowanie). Sadzonki możesz łatwo rozmnożyć przez ukorzenianie pędów, jednak wiele odmian podatnych jest na pewnego, wyjątkowo „upartego” szkodnika, mianowicie wielkopąkowca porzeczkowego – powoduje on zamieranie pędów.

Cena sadzonek to ok. 40 zł, w zależności od odmiany. Wyróżnia się wśród nich: Tisel, Titania (czarne owoce), Rondom (czerwone owoce) czy odmiana Biała z Juterbog (białe owoce).

Ceny pozostałych sadzonek

Krzewy i drzewka owocowe to dobry wybór w ogrodzie. Wśród prostych do uprawy w przydomowym ogrodzie krzewów i drzew można wyróżnić jeszcze kilka charakterystycznych odmian. Dzielą się one na wiele gatunków, a cena uwarunkowana jest tak naprawdę poszczególną nazwą, wielkością oraz wiekiem danej sadzonki. Uogólniając do najbardziej pospolitych odmian, są to:

  • brzoskwinie – ok. 27 zł / sadzonka
  • czereśnie – ok. 23 zł / sadzonka
  • gruszki – ok. 22 zł / sadzonka
  • morele – ok. 50 zł / sadzonka
  • truskawki – ok. 15 zł / sadzonka
  • winorośl – ok. 70 zł / sadzonka
ikona podziel się Przekaż dalej