Krzewy ozdobne

Krzewy ozdobne to wieloletnie rośliny o dużych walorach dekoracyjnych. Często znajdują zastosowanie na działkach, a także w przydomowych aranżacjach ogrodowych. Krzewy ozdobne mogą posiadać ciekawe ulistnienie, efektowne kwiaty bądź atrakcyjne zabarwione pędy. Niektóre krzewy ozdobne znajdują zastosowanie w tworzeniu dekoracyjnych żywopłotów, które otaczają posesje i osłaniają je przed widokiem ze strony ulicy.
Ceny tui - ile kosztuje tuja szmaragdowa i inne odmiany?
Ceny tui - ile kosztuje tuja szmaragdowa i inne odmiany?
Irga Dammera Major - uprawa, pielęgnacja, rozstawa, rozmnażanie, cena
Irga Dammera Major - uprawa, pielęgnacja, rozstawa, rozmnażanie, cena
Pigwowiec - odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, cięcie
Pigwowiec - odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, cięcie
Magnolia susan – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania, choroby
Magnolia susan – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania, choroby

Krzewy ozdobne - przegląd najlepszych roślin ozdobnych do każdego ogrodu

Piękne kwiaty czy też drzewka owocowe to standardowe rośliny rosnące w każdym ogrodzie. Nic nie stoi na przeszkodzie by uzupełnić ten zestaw o krzewy ozdobne. Występują w wielu odmianach, przybierają formy roślin liściastych jak i iglastych. W tym artykule przedstawimy najlepsze gatunki do ogrodu.

Krzewy ozdobne, podobnie jak drzewa, można podzielić na dwie kategorie, iglaste i liściaste. Najpopularniejsze krzewy iglaste to oczywiście tuje, stanowią świetny materiał na żywopłoty. Coraz większą popularność zyskują cyprysy. Jeśli zaś chodzi o drugą kategorię, krzewy liściaste, wśród nich królują rododendrony, magnolie, hortensje czy też piwonie. Obsypują się pięknymi kwiatami, dzięki czemu są doskonałą dekoracją ogrodu.

Rododendrony to piękne, dekoracyjne krzewy

Rododendron zwany też różanecznikiem reprezentuje najpiękniejsze dekoracyjne krzewy. Zdarza się, że wyrastają z niego drzewa ozdobne, występuje w Europie, Azji oraz Ameryce Południowej. Jego sadzonki są powszechnie dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. W okresie kwitnienia wszystkie gatunki tej rośliny stanowią zapierająca dech w piersi ozdobę ogrodu. Przed posadzeniem warto przejrzeć zdjęcia ukazujące różanecznik w pełnej krasie.

Rododendron to krzew, który rośnie stosunkowo powoli, do pełnego rozwoju potrzebuje kilku lat. Preferuje umiarkowane temperatury, nie za wysokie i nie za niskie. Najlepiej się rozwija w klimacie umiarkowanym z równo rozłożonymi opadami. Te krzaki lub drzewa ozdobne kwitną na wiosnę i w lecie. W tym okresie wydają piękne kwiaty barwy żółtej, pomarańczowej, różowej, czerwonej, fioletowej i brzoskwiniowej.

Rododendrony i różaneczniki to te same rośliny ozdobne, czasami bywają nazywane azalią, choć nie jest to do końca poprawne. Azalia różni się od różanecznika kilkoma istotnymi szczegółami.

Sprowadzenie tego krzewu ogrodowego nie jest trudne, do sadzenia warto się jednak przygotować, potrzeby jest dołek o odpowiednich wymiarach. Powinien mieć głębokość 50 cm i szerokość 70 cm. Te krzewy ozdobne sadzi się wczesną wiosną lub późną jesienią. O chorobach rododendronów możesz przeczytać tu.

Magnolie – polecane rośliny ozdobne

Magnolie to bez wątpienia piękne rośliny ozdobne, przywędrowały do nas z Ameryki Północnej i Południowej oraz w Azji Wschodniej. Ich niezaprzeczalne walory dekoracyjne spowodowały, że stały się niezwykle popularne na całym świecie w tym i w Polsce. Występują rozmaite gatunki magnolii, jest ich około 250, w Polsce są to najczęściej drzewa ozdobne lub krzewy. Magnolia zakwita wiosną, w tym czasie obsypuje się efektownymi kwiatami.

Magnolie to krzewy ozdobne, który można bez problemu uprawiać w Polsce, lecz nie dotyczy to wszystkich odmian, niektóre gatunki nie poradzą sobie z mrozem. W naszym klimacie najlepiej sprawdzają się krzaki białe i żółte, nie sprawiają zbyt wielu problemów podczas uprawy. Bardzo ważne jest zapewnienie nasłonecznionego stanowiska, tylko w takim miejscu magnolia rozwinie się prawidłowo. Młode sadzonki należy dobrze zabezpieczyć przed mrozem i wiatrem, najlepszym materiałem do wykonania tego zadania jest włóknina lub słomiana mata.

Te krzewy ozdobne, do bujnego wzrostu potrzebują odpowiedniej ziemi, optymalne warunki daje żyzna i wilgotna gleba. Najważniejsze jest by była bardzo bogata w składniki odżywcze i charakteryzowała się lekko kwaśnym odczynem. Sadzenie magnolii należy poprzedzić solidnym oczyszczeniem gleby z chwastów, spulchnieniem i zakwaszeniem. Niedobory składników mineralnych można uzupełnić nawozami.

Dekoracyjne krzewy do ogrodu - hortensje i piwonie

Wielu uznanych hodowców uważa, że hortensje reprezentują najpiękniejsze krzewy ozdobne. Na rynku można natrafić na różne gatunki. Niezależnie od odmiany, krzew rodzi urokliwe, wysokie kwiaty wspomagane przez mięsiste liście. W okresie kwitnienia te krzaki robią się białe, różowe lub czerwone. Można też natrafić na kwiaty w kolorze niebieskim, warto znaleźć zdjęcia pokazujące jak pięknie to wygląda.

Najlepszy czas na sadzenie to koniec kwietnia lub początek maja. Hortensję należy umieścić na nasłonecznionym i wilgotnym stanowisku. Najlepsza dla niej gleba to ta, która posiada pH od 5,5 do 6. Samo sadzenie polega na umieszczeniu rośliny w dołku wypełnionym nawozem o średnicy od sześćdziesięciu do siedemdziesięciu centymetrów. Zalecana głębokość to z kolei od czterdziestu do pięćdziesięciu centymetrów. Najlepszy nawóz to ten, który zawiera torf lub z przegniły oborniki.

Popularne odmiany hortensji to:

Kolejne rośliny ozdobne godne uwagi to piwonie, ich uprawa nie jest trudna i poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. To właśnie piwonia dzierży tytuł królowej ogrodów, zawdzięcza to pięknemu wyglądowi i nieskomplikowanej pielęgnacji. Nie jest to typowo polski kwiat, jego naturalnym środowiskiem jest Ameryka Północna i Azja. Te dekoracyjne krzewy są bardzo odporne na mrozy i mogą kilka lat rosnąć na jednym stanowisku.

Piwonia nie jest bardzo wybredna, jeśli chodzi o ziemię, może bez problemu rozwinąć się w odmianach gleby, trzeba jednak pamiętać, że nie na każdej rośnie tak samo dobrze. Bardzo mokre ziemie to nie najlepsze rozwiązanie, ponieważ po jakimś czasie może pojawić się grzyb. Na bardzo lekkich glebach roślina się przyjmie, lecz nie wyda bujnych kwiatów. Zalecanym stanowiskiem dla piwonii są gleby piszczysto-gliniaste znajdujące się w nasłonecznionym miejscu.

Popularne odmiany piwonii to między innymi piwonia drzewiasta i piwonia chińska.

Iglaki to również rośliny ozdobne

Wymieniając najlepsze krzewy ozdobne do ogrodu nie można zapominać o iglakach. Wśród nich najpopularniejsze są tuje, w Polsce zna je chyba każdy, oglądał na żywo lub widział zdjęcia. Te krzaki spotyka się najczęściej w postaci zaostrzonego stożka, warto jednak pamiętać, że w naszym kraju dostępne są różne gatunki tui wyglądające zupełnie inaczej. Wśród tych krzewów iglastych najbardziej rozpoznawalna jest tuja szmaragd i braband. Oba drzewa ozdobne wykazują dużą odporność na mróz, stąd też wykorzystuje się je, jako materiał na żywopłot. Duży wybór odmian przynosi jeszcze jedną zaletę, bardzo konkurencyjne ceny.

W zasadzie wszystkie odmiany tui do prawidłowego rozwoju potrzebują mocno wilgotnej gleby. W tym względzie nie są tolerancyjne, suche podłoże jest absolutnie niedopuszczalne. Idealna gleba musi być piaszczysto-gliniasta, wtedy uprawa z pewnością się powiedzie. Ważne jest też znalezienie odpowiedniego stanowiska, powinno być dobrze nasłonecznione, choć nieco zacienione miejsce nie musi być od razu dyskwalifikowane. Tuje do bardzo wytrzymałe krzaki, to jedna z ich największych zalet. Świetnie nadają się też do modelowania. O przycinaniu tui przeczytasz tu.

Do ogrodu można też sprowadzić inne dekoracyjne krzewy iglaste, są to cyprysy. Te rośliny to przede wszystkim duże drzewa ozdobne posiadające bardzo gęstą koronę. To nie jest jednak duży problem, ponieważ można też zakupić odmiany przybierające postać krzewu. Cechą charakterystyczną cyprysów są łuskowate igły o bardzo przyjemnym, intensywny zapachu.

W naszym kraju upowszechniły się dwa gatunki, jest to odpowiednio cyprys wiecznie zielony i cyprys wielkoszyszkowy. Oba gatunki to jednopienne rośliny iglaste, które wytwarzają piękne kwiaty oraz szyszki dojrzewające dopiero w drugim roku uprawy.

Cyprysy, które występują w naturalnych warunkach to wysokie drzewa ozdobne, rosnące powoli. Odznaczają się smukłym wyglądem, bardzo bujną kolumnową koroną, składa się z licznych gałęzi rosnących ukośnie. Kolejna typowa cecha cyprysu wiecznie zielonego to łuskowate liście bardzo gęsto obsypujące gałęzie. Warto też zwrócić uwagę na owalne szyszki, zmieniające kolor z zielonego na brązowy. Ciekawostką jest fakt, że zdjęcia cyprysów cieszą się dużą popularnością.

Krzewy ozdobne idealne do Twojego ogrodu!

Jedną z dużych zalet domu jednorodzinnego jest obecność działki. Można ją zaaranżować jako estetyczny ogród, który umożliwi przyjemny wypoczynek na świeżym powietrzu. Przydomowa aranżacja może zostać wyposażona w ciekawe rośliny. Dużą popularnością cieszą się drzewa ozdobne, kwiaty, byliny, krzewy ozdobne (np. bez, hortensja bukietowa lub hortensja ogrodowa), krzewy iglaste i krzewy owocowe.

Eleganckie, pielęgnowane rośliny stają się wizytówką każdej przydomowej przestrzeni. Kwiaty mogą znajdować się bezpośrednio w gruncie, lub w modnych ostatnimi czasy, dużych donicach. Ich niewątpliwym atutem są walory dekoracyjne. Kwiaty nie muszą zajmować zbyt dużo miejsca, dlatego świetnie sprawdzą się w aranżacjach o dowolnych rozmiarach.

Na większych terenach można już sobie pozwolić na byliny, drzewa ozdobne i krzewy owocowe. W nowoczesnych ogrodach dużą popularnością cieszy się bez, hortensja ogrodowa oraz hortensja bukietowa. Są to ciekawe rośliny, tworzące bukiety efektownych kwiatostanów. Co prawda hortensja ogrodowa i bez wymagają regularnej pielęgnacji oraz formowania. Jednak walory dekoracyjne rośliny w pełni rekompensują trud ich pielęgnacji.

W przydomowych ogrodach dobrze sprawdzają się także krzewy iglaste. Te z reguły pełnią funkcję osłonową. Krzewy iglaste wykorzystujemy na żywopłoty i ozdobne formy dekoracyjne. Rośliny iglaste są z zazwyczaj podatne na formowanie i szybko się rozkrzewiają. Oferta sprzedaży jest tak różnorodna, że każdy ogrodnik dopasuje rośliny iglaste do potrzeb swojego ogrodu.

Wybierając drzewa ozdobne, kwiaty, byliny, czy rośliny iglaste warto wziąć pod uwagę ich warunki uprawowe. Każda roślina wymaga nieco odmiennej pielęgnacji, intensywności nasłonecznienia oraz specyfiki gleby. Ważne będzie także zapotrzebowanie na wodę.

Jeśli interesuję Cię tworzenie aranżacji ogrodowych to znaczy, że ten dział jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim ciekawe inspiracje i wskazówki dotyczące zakładania ogrodów. Na dole strony odnajdziesz listę powiązanych tematów. Zapraszamy!

CZYTAJ WIECEJ
Mirt zwyczajny – uprawa, pielęgnacja, hodowla w doniczce i w ogrodzie
Mirt zwyczajny – uprawa, pielęgnacja, hodowla w doniczce i w ogrodzie
Migdałek (migdałowiec trójklapowy) – uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady
Migdałek (migdałowiec trójklapowy) – uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady
Żylistek – popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, porady
Żylistek – popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, porady
Rajska jabłoń – uprawa, pielęgnacja, popularne odmiany pięknego krzewu
Rajska jabłoń – uprawa, pielęgnacja, popularne odmiany pięknego krzewu
Śnieguliczka biała - opis, charakterystyka, sadzenie, pielęgnacja, właściwości trujące
Śnieguliczka biała - opis, charakterystyka, sadzenie, pielęgnacja, właściwości trujące
Pęcherznica kalinolistna - uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady ogrodnicze
Pęcherznica kalinolistna - uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady ogrodnicze
Wierzba japońska (Hakuro Nishiki) - cena, przycinanie, najczęstsze choroby, porady
Wierzba japońska (Hakuro Nishiki) - cena, przycinanie, najczęstsze choroby, porady
Pieris japoński – cena, odmiany, przycinanie, uprawa, porady
Pieris japoński – cena, odmiany, przycinanie, uprawa, porady
Pieris – odmiany, uprawa, pielęgnacja, wymagania rośliny wrzosowatej
Pieris – odmiany, uprawa, pielęgnacja, wymagania rośliny wrzosowatej
Kruszyna pospolita – uprawa, zastosowanie, właściwości lecznicze
Kruszyna pospolita – uprawa, zastosowanie, właściwości lecznicze
Ognik szkarłatny – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cięcie popularnego krzewu ozdobnego
Ognik szkarłatny – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cięcie popularnego krzewu ozdobnego
Hortensja dębolistna - uprawa w Polsce, pielęgnacja, ciekawostki
Hortensja dębolistna - uprawa w Polsce, pielęgnacja, ciekawostki
Trawa pampasowa - uprawa, pielęgnacja i inne porady
Trawa pampasowa - uprawa, pielęgnacja i inne porady
Jaki jest najlepszy krzew na żywopłoty? Sprawdzamy!
Jaki jest najlepszy krzew na żywopłoty? Sprawdzamy!
Rośliny na skalniak - 10 roślin najlepszych na skalniaki ogrodowe
Rośliny na skalniak - 10 roślin najlepszych na skalniaki ogrodowe
Śliwa wiśniowa - odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie, cena
Śliwa wiśniowa - odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie, cena
Juka ogrodowa - pielęgnacja, podlewanie i przesadzanie popularnej rośliny domowej
Juka ogrodowa - pielęgnacja, podlewanie i przesadzanie popularnej rośliny domowej
Najpopularniejsze odmiany berberysów – co wybrać do ogrodu?
Najpopularniejsze odmiany berberysów – co wybrać do ogrodu?
Dyptam jesionolistny, czyli popularny krzew mojżesza - uprawa, zastosowanie, właściwości
Dyptam jesionolistny, czyli popularny krzew mojżesza - uprawa, zastosowanie, właściwości
Milin amerykański - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Milin amerykański - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Gardenia doniczkowa - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, cena
Gardenia doniczkowa - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, cena
Forsycja - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie krok po kroku
Forsycja - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie krok po kroku
Berberys – ozdobny krzew do ogrodu – sadzenie, uprawa, rozmnażanie
Berberys – ozdobny krzew do ogrodu – sadzenie, uprawa, rozmnażanie
Bez w ogrodzie (lilak) – odmiany, pielęgnacja, porady
Bez w ogrodzie (lilak) – odmiany, pielęgnacja, porady
Budleja Dawida - cena, uprawa, przycinanie, rozmnażanie, porady
Budleja Dawida - cena, uprawa, przycinanie, rozmnażanie, porady
Najpopularniejsze odmiany cisu w Polsce
Najpopularniejsze odmiany cisu w Polsce
Jałowiec płożący i podobne rośliny płożące - poradnik ogrodnika
Jałowiec płożący i podobne rośliny płożące - poradnik ogrodnika
Ketmia syryjska (hibiskus) - rodzaje, odmiany, uprawa i pielęgnacja
Ketmia syryjska (hibiskus) - rodzaje, odmiany, uprawa i pielęgnacja
Hortensja drzewiasta (krzewiasta) - sadzenie, pielęgnacja,  rozmnażanie, porady
Hortensja drzewiasta (krzewiasta) - sadzenie, pielęgnacja, rozmnażanie, porady
Hortensja pnąca - wymagania, uprawa, pielęgnacja i inne ciekawostki
Hortensja pnąca - wymagania, uprawa, pielęgnacja i inne ciekawostki
Trawy ozdobne na balkon - co warto wybrać?
Trawy ozdobne na balkon - co warto wybrać?
Magnolia - odmiany, wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Magnolia - odmiany, wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Wrzosy w domu i ogrodzie - kiedy sadzić, jak pielęgnować?
Wrzosy w domu i ogrodzie - kiedy sadzić, jak pielęgnować?
Perukowiec podolski - odmiany, pielęgnacja, uprawa i inne porady
Perukowiec podolski - odmiany, pielęgnacja, uprawa i inne porady
Trawy ozdobne w ogrodzie - rodzaje, uprawa, ceny
Trawy ozdobne w ogrodzie - rodzaje, uprawa, ceny
Hortensja bukietowa - pielęgnacja, rozmnażanie, cięcie i inne ciekawostki
Hortensja bukietowa - pielęgnacja, rozmnażanie, cięcie i inne ciekawostki
Róże okrywowe w ogrodzie - sadzenie, pielęgnacja, uprawa
Róże okrywowe w ogrodzie - sadzenie, pielęgnacja, uprawa
Cyprysik - odmiany, pielęgnacja, porady i ciekawostki
Cyprysik - odmiany, pielęgnacja, porady i ciekawostki
Kamelia - japońska i inne - odmiany, pielęgnacja krzewu, porady
Kamelia - japońska i inne - odmiany, pielęgnacja krzewu, porady
Smagliczka skalna i nadmorska - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, ciekawostki ogrodnicze
Smagliczka skalna i nadmorska - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, ciekawostki ogrodnicze
Tulipanowiec amerykański - piękne drzewo do Twojego ogrodu
Tulipanowiec amerykański - piękne drzewo do Twojego ogrodu
Klon palmowy - odmiany, pielęgnacja, choroby i porady
Klon palmowy - odmiany, pielęgnacja, choroby i porady
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij